1. HABERLER

  2. BAŞARI HİKAYELERİ

  3. İlham Veren Büyük Başarı Hikayesi!
İlham Veren Büyük Başarı Hikayesi!

İlham Veren Büyük Başarı Hikayesi!

Üniversite yıllarında çalışmaya başlayan ve okulu bitirir bitirmez harçlıklarıyla biriktirdiği parayla kendi işini kurarak patron olan Yasin Burak Arslan, genç girişimciler de ilham veriyor.

A+A-

Başarılı girişimci Yasin Burak Arslan, Arslan Grup olarak dillere destan başarı hikayesini Genel Yayın Yönetmenimiz Tarık Sezai Karatepe'ye anlattı.

121158801_4564277503645405_8608430591405333078_o.jpg

Zihinlerdeki patron imajını yıkarak genç yaşında kendi şirketlerini kuran Arslan, projelendirme, profesyonel yönetim, sanayi bakım ve onarım ile mühendislik alanlarındaki başarısının yanında savunma sanayisine yönelik yaptığı projelerle de adından uzun süre bahsettirecek görünüyor.

Üniversiteye girmeden önce meslekler üzerine uzun bir araştırma yaptığını ve Metalurji Malzeme Mühendisliği alanında kendisini yetiştirmek istediğini anlatan Arslan, mesleğinde kendini en iyi şekilde yetiştirmek için işin her kademesinde çalıştığını söyledi.

Okulda okurken bölümünü anlatmak ve duyurmak için bir çok çalışma yürüttüğünü aktaran Arslan, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“İlk olarak demir - çelik ve döküm fabrikasında işçi olarak çalışarak mesleğime adım attım. Her kademesinde bir amele gibi çalıştım ve fabrikanın tozunu adeta ciğerlerime çektim. Aileme rağmen üniversitede kendi istediğim bölümde okudum. Okurken ‘Neden bu mesleğin adı duyulmamış, neden bu meslek Türkiye’de geride kalmış’ hep bu soruyu kendime sordum. Avrupa’da, Amerika’da, Fransa’da ve Rusya’da 1880’li dönemlerde kullanılan meslek ülkemizde tanınmıyordu. Yaptığımız çalışmalarla hem üniversitelerde hem halkımıza hem de sanayi alanında yatırımcılarımıza bu mesleği tanıtmaya başladım. Sınıf temsilcisi olarak başladığım sosyal faaliyetlere dünya çapında yaptığım çalışmalarla devam ettim. Üniversite üniversite, il il gezerek mesleğim ile ilgili çalışmalar yürüttüm. Mesleğim ile ilgili köşe yazarlığı ve programlar yapmaya başladım. Bu sayede milyonlaraca insana ulaştım. Fabrika sahiplerine mesleğimin faydalarını anlattım. Yaptığımız faliyetlerle (ÜRGE), (ARGE) dediğimiz bölümlerde çok ciddi ilerlemeler olduğunu fabrika sahiplerine gösterdik.”

Mesleğine aşık bir insan olduğunu ve mesleğini çok seven bir insan olarak sonuna kadar bu meslek için mücadele ettiğini vurgulayan Arslan, Metalurji Malzeme Mühendisliği olmadan ağır sanayi olmayacağını ve ağır sanayi olmadan da bir ülkenin kalkınamayacağının altını çizdi.

2016’da kendi harçlıklarıyla biriktirdiği parayla teknoparkta ilk firması olan Metendmak ARGE isimli firmasını kurduğunu anlatan Arslan, “İlk firmamla demiryolları için geliştirdiğim projeyi hayata geçirdim ve ülke ekonomisine büyük katkı vermeye başladım” diye konuştu.

İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Bursa ve Ankara gibi illerde şirketlerinin faaliyetine başladığını ifade eden Arslan, “Devam eden ileri teknoloji malzemeleri, tıp malzemeleri, otomasyon kontrol yazılım, savunma sanayisi alanlarında faliyet gösteren Arslan Grup Mühendislik, Arslan Grup Lojistik, Arslan Grup Profesyonel Bakım Onarım gibi birçok sektöre hizmet eden Arslan Grubu kurdum” ifadesini kullandı.

Yaklaşık 5 yıllık bir firma olarak önemli çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Arslan, şöyle devam etti:

“Allaha çok şükür çok hızlı ilerlemekteyiz. Şirketlerimiz çok hızlı büyümekte. Çok güzel hizmetler vermekteyiz. Daha ileriye dönük çok ciddi enerji ve maden ile ilgili çok ciddi yatırımlarımız olacaktır. Genç yaşımızda gerçekten çok ciddi bir yol aldık. Allah bize bunları nasip etti. Bunları yaparken Dünya Ticaret Konseyinde yer aldığım gibi birçok uluslararası konseyde de yer aldım. Avrupalı iş adamlarını Türkiye’ye çekme ve Türkiye’deki iş adamlarımızı Avrupa’ya yatırım yapmayla alakalı ön ayak oldum. Yaptığımız projelerle Türkiye’de ilk üçe girme şansı bulduk.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum