1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. IBM “Artık ülkelerarası taşınan şirket bilgileri daha güvende”
IBM “Artık ülkelerarası taşınan şirket bilgileri daha güvende”

IBM “Artık ülkelerarası taşınan şirket bilgileri daha güvende”

IBM Laboratuvarları duyurdu: “Artık ülkelerarası taşınan şirket bilgileri daha güvende”

A+A-

IBM, kişisel verileri koruyan yeni patentini tanıttı. IBM laboratuvarları tarafından geliştirilen yeni ve patentli Gizlilik Motoru, bulut üzerindeki ve ülkelerarası paylaşılan verileri koruyor.

IBM, işletmelerin (özel bulutlar da dâhil olmak üzere) ülkeler arasında aktarılan kişisel verileri daha verimli ve uygun maliyetli korumayı sağlayan veri gizliliği motorunun patentini aldı. Bu patent ile IBM, işletmelerin en önemli verilerinin ve varlıklarının güvende kalmasını sağlama gücünü bir adım ileri taşıyor.

Küresel işletmeler, (çalışan ve müşterilere dair ayrıntılar gibi) kişisel bilgileri sınır ötesine ve dünya geneline giderek daha fazla taşıyor. Bu eğilim devam ederken, kurumların ilkeleri ve yerel kanunlarla da uyumlu kalmak bir gereksinim halini alıyor. Devletler de her geçen gün verilerin bir ülkeden başka bir ülkeye aktarılma yöntemlerini düzenleyen kuralları yürürlüğe koyuyor. 

Örneğin, bir ofisten başka bir ülkedeki ofise bulut üzerinden çalışan verilerini aktaracak olan bir şirket, olası ihlallerden haberdar olmak için IBM’in yeni veri gizliliği motorundan faydalanabilir. Bunun ardından da şirketteki yetkili birimlere, uygun olarak bu işlemin gerçekleştirilmesini sağlamak için tüm ayrıntıları aktarabilir.

Bu konjonktürde IBM’in yeni duyurduğu patentli “Veri Gizliliği Motoru” inovasyonu (ABD Patent Listesindeki 8.695.101 numaralı patent), işletmelerin uluslararası ve kurumsal veri aktarımı gereksinimlerini bir araya getiriyor ve tüm projelere uygulanmasını sağlıyor. Böylece kuruluşlar (özel bulut ortamı da dâhil) verileri iki ülke arasında aktarırken farklı tiplerdeki bilgiler için mevcut kısıtlamaları hızla görebiliyorlar. IBM gizlilik motoru aynı zamanda sınır ötesi gizlilik sorunlarını da işaretliyor ve çözüm önerileri öneriyor. Temel gizlilik gereksinimleri değiştiğinde güncelleme yapma özelliğine de sahip. Kullanıcılar olası ihlalleri önlemek amacıyla kendi ekiplerini yeniden inceleme konusunda yeniden bilgilendirebiliyorlar.

Yeni duyuruyu değerlendiren IBM Teknoloji Akademisi Üyesi Kıvanç Uslu: "Günümüzde küresel işletmeler, ülkeler arasındaki bilgi akışının hiç olmadığı kadar önemli olduğu bir ortamda mevzuatla uyumlu kalmak ve kişisel verileri koruma konularında ciddi zorluklarla karşı karşıyalar. IBM’in patentli inovasyonu, işletmelerin giderek daha karmaşık hale gelen ortamda navigasyon işlemi gerçekleştirmelerine ve riskleri proaktif olarak yönetmelerine yardımcı olacak bir teknik getiriyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.