1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Havada karada kârlıyız!
Havada karada kârlıyız!

Havada karada kârlıyız!

Artık cebimiz daha az yanacak; cari açık ve enflasyon düşüyor

A+A-

Petrolün varil fiyatı hazirandan bu yana 36 dolar gerileyerek 78 dolara indi. Türkiye’nin cebinden yıllık 16 milyar dolar daha az para çıkacak, enflasyon 1.5 puan gerileyecek. Petrol ve dolarda olağanüstü bir yukarı hareket olmazsa son indirimlerin ardından ayda 2 depo benzin harcayanlar, yakıta bir yılda 583 lira daha az para ödeyecek. Uçak bileti de ucuzlayacak. Türkiye’de bir ürünün maliyetinde taşımacılığın payı yaklaşık yüzde 20 düzeyinde. Akaryakıt fiyatlarındaki indirimle birlikte büyük nakliye şirketleri bu indirimleri fiyatlarına yansıttı bile.

ARAÇ SAHİPLERİNE İKİNCİ MÜJDE

 YAKITTAN TASARRUF ETMENİN 10 ALTIN KURALI!

BİR DEPO KAÇA DOLAR! HESAPLAMAK İÇİN TIKLA! 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan bir süre önce petroldeki her 10 dolarlık düşüşün cari açığı 4.4 milyar dolar iyileştireceğini belirtmişti. Petrol fiyatları ise haziran ayında çıktığı 114 dolardan 36 dolar gerileyerek en son 78 dolara kadar indi. Eğer fiyatlar yukarı gitmez bu halde kalırsa haziran ayındaki fiyata göre Türkiye’nin yıllık petrol futurası 15.8 milyar dolar daha az olacak. Yıllık 60 milyar dolarlık enerji faturası ödeyen Türkiye’nin cebinden 16 milyar dolar daha az para çıkması aynı zamanda dolar/ TL kurunu da aşağı çekecek, bu ise birçok ürünün fiyatının düşmesini sağlayacak. Hazine Müşteşarlığı tarafından yapılan bir çalışmaya göre Türkiye’de hampetrol fiyatlarında meydana gelen yüzde 20’lik artışenflasyonu yüzde 1 artırıyor. Çalışmaya göre bu durumun tersinin de geçerli olduğunu kabul edersek haziran ayından bu yana gerçekleşen yüzde 30’luk hampetrol fiyatı düşüşüenflasyonumuzu yaklaşık 1.5 puan geri çekecek. Bu nedenle 2015 programında yüzde 6.3 olarak öngörülen enflasyon yüzde 5’e doğru kayabilecek. Hükümet 2015 sonunda petrol fiyatını 102.9 dolar olarak tahmin etmişti. Petrolün geldiği mevcut seviye ise hükümet programından yüzde 24 daha düşük. Hampetroldeki yüzde 20’lik düşüşün enflasyonu yüzde 1 düşürdüğü göz önüne alındığında ise 2015’te eğer petrol fiyatları yükselmezse yüzde 1’in üstünde bir düşüşten bahsedebiliriz.

MALİYE’NİN KAYBI 5 MİLYAR TL

Petrol ve doğalgaz ürünlerinden elde edilen ÖTV tahsilatının 2014 sonu itibarıyla bütçe tahmininin 2.1 milyar TL altında kalması bekleniyor. 2015’te ise hükümet petrolden aldığı ÖTV’nin yaklaşık 2 milyar lira düşmesini bekliyor. Tabii bu hesap petrol fiyatının 102 dolarda kalması savıyla yapılmış. Eğer yüzde 24’lük fiyat farkının yarısı bile akaryakıtfiyatına yansıtılırsa Maliye’nin kaybı 5 milyar lirayı geçecek.

 EN AZ YAKIT TÜKETEN OTOMOBİLLER

İNDİRİMLİ UÇAK BİLETİ ORANI YÜZDE 35'LERE KADAR ÇIKACAK

HT Gazete yazarı Esen Y. EVRAN:

Akaryakıt fiyatlarındaki indirimden sonra bunun diğer sektörlere nasıl yansıyacağı gündeme geldi. Dün bu konuyu konuştuğum Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, “Eğer yakıt fiyatları bu seviyede giderse bilet fiyatları da daha aşağıya inebilir. Ancak şöyle düşünün, artık bu bilet fiyatları da 19.99’dan başlıyor. Sana, bana bu ne demek? 19.99’dan daha fazla bilet bulabilmek demek” diyor. Peki ne kadar zaman sonra bir uçak biletlerindeindirim gündeme gelecek? Ali Sabancı bu soruya da esnek bir cevap veriyor:

“Zaman alır evet ama şu anda da düşer. Şöyle örnekleyeyim. Misafirlerimizin yüzde 27’si 50 TL’nin altına, yüzde 74’ü de 100 TL’nin altına uçtu. Belki şimdi o yüzde 27 oranı yüzde 35’e, yüzde 74’ü yüzde 90’a çıkar.”

VATANDAŞ NE KAZANDI?

BİR YILDA 583 LİRA CEPTE KALACAK

20 Haziran 2014’ten itibaren petrol fiyatlarının geri gelmesi araç kullananların maliyetlerini de düşürdü. Eğer bu trend bir yıl daha devam ederse otomobil sahiplerinin cebinde kalan para da artacak.

20 Haziran’ı baz alırsak 20 Haziran’da bir litre benzinin fiyatı 5.13 lira iken 45 litrelik bir depo 230.8 liraya doluyordu. Bugün itibarıyla benzinin litre fiyatı 4.59 lira düzeyinde. Yani artık bir depo 206.5 liraya doluyor. Ayda 2 depo benzin kullanan biri için bu 48.6 liranın cepte kalacağı anlamına geliyor. Bir yıllık kazanç ise benzinde 583.2 irayı buluyor.

Motorinde ise 20 Haziran’da 4.51 lira olan litre fiyatı dün itibarıyla 4.11 liraya kadar geriledi. 12 ay boyunca bu durumun devam etmesi durumunda motorin için ödenecek para da 432 lira daha az olacak.

1.5 MİLYAR $ DAHA AZ ÖDEDİK

Hampetrol ithalatının azalması ve petrol fiyatlarının gerilemesiyle Türkiye’nin yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre petrole yaptığı harcama 1.5 milyar dolar düştü.

GIDADA ETKİSİ YÜZDE 1.3 OLACAK

Hazine Müsteşarlığı’nın çalışmasında petrol fiyatlarındaki yüzde 20’lik düşüşün gıdayı yüzde 1.32 düşürdüğü hesaplandı.

3 KURUŞ İÇİN BAYİ VE DAĞITICI YARGIYA GİDİYOR

Akaryakıtta fiyat metodolojisini değiştiren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu dağıtım şirketlerine cuma günü bir yazı göndererek, “İvedilikle yeni tarifeye uyun” dedi ve benzinde 3-4 kuruş, motorinde ise 4-5 kuruşluk indirim beklentisi doğdu. EPDK, dağıtım şirketi ve bayi payının 39-40 kuruşta sabitlenmesini isterken 3-4 kuruşluk paylarında indirime gitmemekte kararlı olan dağıtıcı ve bayiler olayı Danıştay’a taşıyarak dava açmaya hazırlanıyor.

http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/1010708-havada-karada-karliyiz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.