1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Hava kirliliğinde hassas ölçüm
Hava kirliliğinde hassas ölçüm

Hava kirliliğinde hassas ölçüm

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hava kalitesini izlediği ve hava kirliliği değerlerinin yayınlandığı internet sitesinde Başkent’in önemli bölgelerinde hava kalitesi ‘hassas’ olarak ölçüldü.

A+A-

Başkent’te hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte artan hava kirliliği gözle görülebilir boyuta ulaştı. Ankara’da her yıl tartışmalara neden olan kirliliğin boyutu internet üzerinden de takip edilebiliyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki 175 istasyonda ölçülen hava kirliliği değerlerinin yayınlandığı www.havaizleme.gov.tr adresli internet sitesinde Başkent’in önemli semtlerinde ‘hassas’ değerlendirilmesi yapıldı. Öte yandan kentin üzerindeki gri duman katmanı da Ankara Hürriyet’in objektiflerine yansıdı.

ÇOCUKLAR VE HASTALARI ETKİLEYEBİLECEK SEVİYE

Geçtiğimiz ay Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevre izinlerinin verildiği internet sunucusunda yaşanan sorunla birlikte hava kirliliği ölçüm değerlerinin yayınlandığı site bir süre yayını durmuştu. Sitenin hizmet vermemesi nedeniyle Ankara’daki hava kirliliği değerlerine erişim sağlanamamıştı. Tekrar yayına başlayan sitede dün kentin önemli yerlerindeki kirlilik değerlerinin tehlike sınırına yaklaştığı görüldü. Sitede yayınlanan değerlere göre; hava indeks Cebeci, Demetevler ve Keçiören’de ‘hassas’ olarak ölçüldü. Kirlilik oranları, Cebeci’de 105, Demetevler’de 113, Keçiören’de 102 şeklinde kaydedildi. Hava kirliliğin ‘hassas’ seviyesine erişmesi, yaşlılar, çocuklar ve solunum rahatsızlığı olanları olumsuz etkileyebiliyor. Öte yandan Bahçelievler, Dikmen, Sıhhiye’de yapılan ölçümlerde hava kalitesinin ‘orta’ değerde olduğu belirlendi.

KİRLİLİK ARTIŞI SAĞLIĞA TEHDİT

Hava kalite indeksindeki tabloya göre 0-50 değerleri ‘iyi’, 51-100 değerleri, ‘orta’, 101-150 değerleri ‘hassas’, 151-200 değerleri ‘sağlıksız’, 201-300 değerleri ‘kötü’, 301-500’ değerleri ‘tehlikeli’ risk düzeyi olarak kabul ediliyor. Hava kalitesi ölçümlerinde gösterge sayısının yükselmesi artan hava kirliliği yüzdesinin ciddi sağlık sorunlarına neden olacağını belirtiyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/27678456.asp

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.