1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. 'Güneydoğu’da pamuk üretimi yüzde 75 azalabilir
'Güneydoğu’da pamuk üretimi yüzde 75 azalabilir

'Güneydoğu’da pamuk üretimi yüzde 75 azalabilir

Geçtiğimiz yıl 1.7 TL çevresinde seyreden pamuk fiyatlarınının bu yıl 1.1-1.3 TL arasında olması nedeniyle pamuk üretiminde yüzde 75'lere varan düşüş bekleniyor

A+A-

DİYARBAKIR - Türkiye pamuk üretiminin yüzde 65’ini gerçekleştiren Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bu yıl üretim 450 bin tonu buldu. Bölgede 2015 yılı için ise 150 bin ton seviyelerinde üretim bekleniyor. Bölge iş dünyası geçtiğimiz yıl 1.7 TL civarında olan kütlü pamuk fiyatlarının bu yıl 1.1- 1.3 TL arasında gerçekleşmesi nedeniyle 2015 yılında pamuk ekiminde yüzde 75 düşüş beklediklerini ifade etti. 

Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir Bal (üstte), bölge tarımının dinamiği olan pamuk ekiminin azalması ile birlikte bölgede tarım istihdamının da yine ciddi düşüşler ile karşı karşı kaldığını belirterek şunları söyledi: 

“Bölge tarımın dinamiği olan pamukta daha fazla dışa bağımlı hale geleceğiz. Türkiye’de yıllık bir milyon 200 bin ton pamuğa ihtiyaç var. Türkiye bunun geçtiğimiz yıl 500 bin tonunu karşılarken bu yıl 750 bin tonunu karşılıyor. Geri kalanları ise başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerden ithal ediliyor. Geçen yıl balya fiyatı 4 bin 500 TL iken bu yıl 2 bin 600 ile 2 bin 800 TL arasında satıldı. Maliyetlerin bu kadar yükselip fiyatların bu kadar düşmesinden dolayı önümüzdeki yıl pamuk ekiminde yüzde 75 civarında düşüş bekliyoruz. Fiyatlar böyle devam ederse. Bu bizim için çok büyük bir tehlike. Çünkü pamuk çok emek isteyen bir ürün. Bölgede zaten işsizlik yüksek iken pamuk ekiminden dolayı işsizliğimiz daha fazla artacak. Sosyal problemler beraberinde göçü getirecektir.” 

‘Yerli ürün kullanımı teşvik edilmeli’ 

Ebubekir Bal, 1 kilo kütlü pamuğun maliyetinin 1.9 TL ile 2 TL arasında olduğunu vurgulayarak, “Maliyetler ile ilgili söyleyecek ya da çözüm olabilecek şeyler çok fazla yok. Pamuk üretimin artması ve ithalata bağımlı kalınmaması için buğdayda olduğu gibi en azından devlet tarafından fiyat istikrarı sağlanmalı ve pamuk üreticisinin ilk alcısı ve fiyat dengeleyicisi devlet olmalı. Bunun yanı sıra sanayicinin yerli pamuk kullanması veya yerli pamuğa rağbet göstermesini sağlamak için devletin sanayiciye avantajlar sağlaması gerekiyor”şeklinde konuştu. 

Bal, önerilerinin dikkate alınması ve pamukta yüzlerin gülmesi durumda bölgede üretimin çok ciddi faydalar sağlayacağını ifade ederek, “Bölgede pamuk üretiminin artması öncelikli olarak istihdamımızın artmasına neden olacak” dedi. 6-8 Ekim tarihlerinde yaşanan olaylar ile beraber bölge ekonomisi üzerinde oluşan negatif havanın ortadan kalkması için yine başta devlet olmak üzere herkesin üzerine büyük sorumluluklar düştüğünü vurgulayan Bal, “Çözüm süreci ile birlikte bölgenin yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin ekonomiye kazandırılması için ciddi paketler oluşturulmalı. Hem kamu hem de özel sektör yatırımlarının daha fazla önü açılmalı. Güvenlik algısı gibi bir imaj ortadan kaldırılmalı” ifadesini kullandı.

http://www.dunya.com/guneydoguda-pamuk-uretimi-yuzde-75-azalabilir-245821h.htm

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.