1. YAZARLAR

  2. Nurhan KELEŞ

  3. FAİZ ÜRETİM ODAKLI EKONOMİ VE REFAHIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR.
Nurhan KELEŞ

Nurhan KELEŞ

FAİZ ÜRETİM ODAKLI EKONOMİ VE REFAHIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR.

A+A-

Faiz için biraz puan indirimine sevinen Esnaf ve İş adamlarımız Faizi kaldırmak yerine, Faizli Kapitalist sistemde neden ısrarla kalır !!!

Neden Faizsiz bir sisteme geçme gayretine girmez !!!

Neden bilerek Faiz ödemeye devam eder. !!!

Neden Faizli Kapitalist sistemi çok sever !!!

Üretim odaklı ekonominin ve refahın önündeki en büyük engel FAİZ dir. Faizli Kapitalist sistemin kurucuları özellikle sistemi inşaa ederken tüm servet ve gücü kendilerini toplayacak şekilde inşaa ettiler yani sermayeyi kendilerinde temerküz ettiler. Bunun merkezine de PARA yı Emperyalizmi ve FAİZİ koydular.

Ekonomide durgunluk yaşadığımız bu günlerde konunun temel sorununa odaklandığımızda karşımıza FAİZ çıkmaktadır. Yüksek FAİZ olan ekonomilerde kimse üretime yatırıma ve ticarete parasını sevk etmez. Bu durum finansmanın hareket olanağını bitirdiği için piyasada durgunluk yaşanır şimdiki yaşadığımız gibi.

Ekonominin canlanması için FAİZ oranların çok düşük ya da hiç olmaması gerekir. Faizin hiç olmaması ve Paranın piyasada çok hızlı bir şekilde üretimde yatırımda ticarette hızlı dönmesi gerekir ki piyasa da Ticaret te ALIŞ VERİŞ olsun yani KAR Kazanç olsun.

Allah (C.C.) Kuranı Kerim de;

“Faiz yiyenler ancak şeytanın çarparak sersemlettiği kimse gibi kalkarlar. Bunun sebebi onların, "Alım satım da ancak faiz gibidir" demeleridir. Halbuki Allah alım satımı helâl, faizi ise haram kılmıştır. Artık kime Allah’tan bir öğüt erişir de faizciliği bırakırsa geçmişte yaptığı kendisine aittir, işi de Allah’a kalmıştır. Kim de yine faizciliğe dönerse işte bunlar orada devamlı kalmak üzere cehennemliklerdir.” (Bakara,275)

Ama ne yazık ki Faizli Kapitalist sisteme Müslüman Esnaf ve İş adamlarımız öylesine teslim olmuş ki HARAM olduğunu bildikleri halde FAİZLİ SİSTEMDE NEDEN ISLARLA kalmaktalar.

Allah (C.C.) Kuranı Kerim de;

“Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve gerçekten iman etmiş iseniz faizden kalanı bırakın.” (Bakara,278)

“Bunu yapmazsanız Allah ve Resulü tarafından size bir savaş açıldığını bilin. Eğer tövbe ederseniz, haksızlık etmemek ve haksızlığa uğramamak üzere ana paranız sizindir.” (Bakara,279)

Devletimiz IMF ye olan önceki 25 Milyar Dolar borcu tamamen kapattığında sevinmiştik borcumuz yok diye ama durum hiç öyle olmadığı açık IMF borç kapandı ancak FAİZ LOBİSİNE Müslümanlar bilerek çalışmaya ısrarla devam etmektedir.

Kamu ve özel dış Faiz ödemesi olarak FAİZ LOBİSİNE alın terimizi emeğimizi kazancımızı iyi aktarmaya devam etmekteyiz. Rakamsal oranları Kamu ve Özel sektör ödemeleri kayıtlarda zaten bilinmektedir.

Kamu dış borcunu çevirebilmesi için tekrar yüksek faiz ile her dönemler de borçlanarak FAİZ LOBİSİNE her yıl FAİZ ödemeye devam etmekteyiz. Kamu dış borcu olarak belli dönemler de çok daha fazla olarak FAİZ LOBİSİNE para ödemeye devam etmekteyiz.

Kamu dış borcu ödemeleri FAİZ ödemeleri Devletin önceki yıllardan beri sürekli gelen ve ekonomiye kangren olmuş aynı zamanda bir sistem sorunu haline gelmiştir.

Devletimiz FAİZLİ KAPİTALİST sisteme geçtiği yıllar dan itibaren öylesine FAİZE bağlanmış ki IMF kapattığımız önceki 25 Milyar dolar borç bunun yanında çok küçük kalmaktadır.

Bizler artık FAİZ ödemiyoruz diye sevinirken, borcumuz yok seviniyoruz derken, bir bakıyoruz ki FAİZLİ KAPİTALİST sistem başka yerler den başka kalemler den ahtapot ağını kolunu bize atmış bizi her alanda sömürmeye devam ediyor.

Bu ne anlama geliyor. Devletin FAİZ ödemelerine rakamlarına bakıldığında göreceksiniz ki FAİZ LOBİSİNE daha çok paralar ödeyeceğiz, bu faizi peki kim ödeyecek Müslüman Esnaf ve İş adamlarımız ödeyecek elbet,

Soruyorum şimdi FAİZLİ KAPİTALİST sistemde ısrarla kalmaya çalışanlara;

KENDİNİZİ DAHA NE KADAR FAİZ İLE SÖMÜRTECEKSİNİZ ???

Müslüman Esnaf ve İş adamları her şeyi DEVLETİMİZDEN beklemesin, kendi hür irademiz İle FAİZ ile mücadele edeceğimiz SİSTEMİ gelin hep birlikte kuralım. Günümüz Esnaf ve İş adamları Meslek odaları, Dernek ve Organize Sanayi Bölgelerden başlayarak kendi irademiz ile tüm işletmelerimizde rahatlıkla günümüzde faizsiz sistem altyapısını kurarak uygulayabiliriz.

FAİZ ile mücadele de Müslüman Esnaf ve İş adamlarımızın Türkiye de bugüne kadar ciddi ilgilenme ya da uygulama konusun da neden hiç bir cabaya girilmediği ve ciddi caba gösterilmediği üzerinde Akademik araştırma konusu olarak karşımız da önemle durmaktadır.

Bugüne kadar IMF olan borcumuzun kat be kat fazlasını FAİZ LOBİSİNE ödedik. Halen de kat be kat FAİZ ödemeye devam edeceğiz. İnanın bu durumu anlamakta zorlanıyorum. Biri çıksın bana bir şey söylesin FAİZ LOBİSİNİ çok mu seviyorsunuz özellikle FAİZ ödeyerek

Müslüman Esnaf ve İş adamlarına sesleniyorum,

Uzun yıllardan beri Esnaf ve İş adamların içinde olduğum halde konuyu bildikleri halde onlara bıktırır derecesinde anlatıp haykırdığım halde NEDEN Türkiye de bu alan da yapılan çalışmalara destek vermiyorsunuz ya da destek çıkmıyorsunuz.

FAİZ e ödediğiniz toplam paranın binde birini, FAİZSİZ alanlara sistem geliştirme bu alana destek çıksanız şimdiye kadar FAİZSİZ SİSTEMİ ülkemizde Esnaf ve İş adamları Sivil Toplum Örgütlerin de şimdiye çoktan kurmuştuk.

İmam Malik (Rh) buyuruyor:

“Allah’ın kitabını ve Rasulullah’ın (S.A.V) hadislerinin (tamamını) inceledim. Faizden daha beter bir şey görmedim. Zira faize bulaşana Allah harp ilan etmiştir.” [Kurtubî, el-Câmi li-ahkâmi’l-Kurân, 4, 405]

Bu FAİZLİ KAPİTALİST sistemde ısrar ile kalmaya devam ettiğimiz sürece VEBALİ sorumlu yetkili kişiler başta olmak üzere hepimizindir.

Faizsiz Sistem altyapısına Müslüman Esnaf ve İş adamları olarak günümüz Sivil Toplum Örgütlerinde bir an önce hep birlikte her alanda uygulamaya geçirmek dileğiyle

Sevgi Muhabbet ve Dua ile Kalın inşallah

 

Bu yazı toplam 403 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.