1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Eymir kavgası
Eymir kavgası

Eymir kavgası

Başkan Melih Gökçek’in, “ODTÜ Eymir’de ağaç katliamı yapıyor” tweet’inin ardından Ankara Kent Konseyi üyeleri Eymir’de ODTÜ’yü protesto etti. ‘Ağaç katliamı’ iddialarıyla ilgili ODTÜ, Orman İşletme Müdürlüğü’nün izniyle bölgede can ve mal emniyeti için ba

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, önceki gün Twitter hesabından, ‘ODTÜ’nün Eymir’de ağaç katliamı yaptığını” öne sürdü.
Kesilmiş ağaç fotoları paylaşan Gökçek, attığı tweet’lerle, ODTÜ’nün ‘restoran yapmak ya da genişletmek’ amacıyla ağaçları kestiğini iddia etti. Gökçek, “Rant için, restoran için ağaç katliamına müsaade eden ODTÜ Rektörlüğü hesap vermeli. Ankara trafiğini rahatlatmak için Malazgirt Bulvarı’nı engellemek için yırtınan CHP Milletvekilleri neredesiniz? Bütün sahte yeşilcileri protestoya davet ediyorum. Protesto yapmazsanız, samimi değil, provokasyoncusunuz. Ankaralı, neden Eymir’in ODTÜ’den alınarak belediye tarafından halka açılması gerektiğini şimdi anladın mı?” tweet’lerini paylaştı.


PANKARTLAR ASILDI

Dün sabah saatlerinde, Eskişehir Yolu ve Konya Yolu’ndaki üst geçitlere asılan, “Çapulçu ODTÜ Eymir’de katliam yaptı! Mesele yüzlerce ağaç, sen hala anlamadın mı?”, “Yeşil katili ODTÜ’yü kınıyoruz” ve “Diren Eymir Ankara seninle” pankartları dikkat çekti.

EYLEM YAPTILAR

Öğle saatlerinde ise Ankara Kent Konseyi Başkanı Seyfi Saltoğlu ve beraberindekiler Eymir Gölü’nde açıklama yaptı. Gruptan bazıları ‘Haberim yokmuş gibi ağaçları kes ODTÜ’ dövizleri taşırken Saltoğlu, “ODTÜ’nün görevi ağaç kesmek değil öğrenci yetiştirmek” diyerek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

BATAKHANE BENZETMESİ

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı göreve davet ediyorum. ODTÜ Rektörlüğü bu işe karışmamalı, eğer ODTÜ rektörü vatanperverlik yapmak istiyorsa bu batakhaneyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kanalıyla Büyükşehir Belediyesi’ne devretmesi lazım. Burası o zaman mezbelelikten kurtarılır. Buradaki ağaç kesimleri tamamen kaçak olarak yapılmış. Bunu kınıyoruz, iki tane kafeye ve lokantaya yol açmak için ağaç kesmek vatanseverlik değildir.”

CAN VE MAL EMNİYETİ İÇİN BAKIM ÇALIŞMASI YAPILDI

İDDİALAR üzerine ODTÜ Ağaçlandırma ve Çevre Düzenleme Müdürü Erhan Torunoğlu, çalışmanın can ve mal emniyeti açısında tehlike arz eden ağaçlara yönelik gerçekleştirilmiş bir bakım olduğunu açıklayarak, şunları söyledi:
“Bu çalışmayla ilgili Orman İşletme Müdürlüğü’ne eylül ayında başvuru yapılmış ve kesmemiz için herhangi bir sakınca olmadığı bildirilmiştir. Rekreasyonel anlamda yoğun olarak kullanılan, Ankara halkına açık Eymir Gölü çevresindeki insanların canı ve malı için yapılan özel bir çalışmadır. Bu çalışma hiç yapılmasaydı yakın tarihte İstanbul’da yaşanan olay gibi, kuru olduğu belli bile olmayan bir ağacın devrilip bir insanın ölümüyle neticelenebilirdi.

94 AĞAÇ KESİLDİ

11 kilometrelik parkur üzerinde 94 ağaç kesildi, 294 ağaçta ise bakım çalışması yapıldı. Kavak, söğüt gibi göl kıyısında kalan bu ağaçlardan bir kısmı su yükseldiğinde içinde kalıp çürüyen ağaçlar, bir kısmı ise hastalıktan kuruyan ağaçlardır. Kesilen ağaçlarla ilgili üniversiteinin hiçbir şekilde yeni bir tesis yapmak gibi bir düşüncesi olmamıştır, ileriye yönelik böyle bir düşüncesi de yoktur. Orman yangın emniyet yolları için de gerekli izinler alınmış ve ihtiyaç duyulan gerek ağaç dikeceklerin alanlara ulaşabilmesi gerek de dikim ve bakım yapacak ekiplerin ulaşacağı yollardır, bu yollar elzemdir. Bu yollardaki ağaçların kesilmesi son derece doğal karşılanmaktadır.”

ODTÜ'NÜN AÇIKLAMASI

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ise, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
“Eymir Gölü’nde restoran inşaatı için ağaç katliamı yapıldığına dair medyada yayılan haberler gerçek dışıdır. Eymir Gölü’nde restoran vb. binanın yapımı kesinlikle söz konusu değildir. Bu konuda hazırlanmış bir plan-projede yoktur. Bu asılsız iddialarla ve Ankara’nın çeşitli bölgelerine bu konuyla ilgili çirkin pankartlar asarak üniversitemizin yıpratılması amaçlanmakta ve Eymir Gölü ele geçirilmek istenmektedir. Bu yaklaşım asla kabul edilemez. Üniversitemiz bu konuda yasal girişimlerde bulunacaktır. 
ODTÜ’de ağaç dikme geleneği 53 yıl önce, 1961 yılında başlamıştır. Milyonlarca ağaç ve 30 bin dönümden fazla bir alana yayılan ODTÜ Ormanı doğal yaşamın barınabildiği çok kısıtlı alanlardan biridir. Eymir Gölü de, ODTÜ doğasının, ekosisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. ODTÜ, Eymir Gölü’nü çarpık yapılaşmaya, çevre kirliliğine karşı titizlikle korumaya devam edecektir.
Eymir Gölü’nde budanan ve kesilen ağaçlar için Orman İşletme Müdürlüğü’nden izin alınmıştır. Gerek ODTÜ ormanı gerekse de Eymir Gölü çevresinde yer alan ekonomik ömürlerini tamamlamış, göl taşkınlarında su içinde kaldığı için çürümeye başlamış veya hastalanmış ağaçlar, devrilmesi neticesinde ‘can ve mal emniyeti açısından tehlike arz edeceği için’ kesim veya derin budama programına alınır. Bu durum 2-3 yılda bir, ODTÜ Ağaçlandırma ve Çevre Düzenleme Müdürlüğü’nce tespit edilmekte, Ankara Orman İşletme Müdürlüğü’ne yapılan yazılı başvuru neticesinde İşletme Müdürlüğü personeli tarafından resmi olarak damgalanmakta ve ihale edilerek kesilmektedir. 2014 yılı çalışmalarında da, göl kıyısındaki sazlıklar ile yol güzergâhı arasını içeren yaklaşık 11 kilometrelik yol boyunca tespit edilen 246 adet (~77 m3) ağaçtan sadece 94 adedi dipten kesilmiş, geri kalan ağaçların ise sadece tehlike arz eden dalları budanmış, elde edilen tüm emval Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredilmek üzere stoklanmıştır.
ODTÜ Ağaçlandırma ve Çevre Düzenleme Müdürlüğü 2014 yılı çalışmaları için de; 26 Eylül 2014 tarihinde Ankara Orman İşletme Müdürlüğüne bir yazı gönderilmiş ve bu yazıda, orman ağacı olmadığı için izne gerek olmamasına rağmen, “…Eymir Gölü göl kıyısındaki sazlıklar ile yol güzergâhı arasında kalan 189 numaralı bölmedeki kuru ve tehlike arz eden kavak, söğüt vb ağaçların kesimi veya derin budanması…”  ibaresi de eklenmiştir. Bakım çalışmaları tamamlandığında düzenlenen “Olağanüstü Hasılat Etası Raporu” ise yine Ankara Orman İşletme Müdürlüğüne 5 Kasım 2014 tarihinde resmi olarak gönderilmiştir. Bakım çalışmalarında kesilen tüm ağaçlar 2-3 yılda bir köy okullarında yakacak olarak kullanılmak üzere Ankara Milli Eğitim Müdürlüğüne devredilmektedir. ODTÜ olarak, 2009 yılından bugüne kadar Ankara Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğüne 3 bin ster (yaklaşık 900 ton) yakacak odun ücretsiz olarak devredilmiştir. 
Sonuç olarak Eymir Gölü çevresinde; Yapılmak zorunda kalınan söz konusu bu çalışma için, tüm orman bakım çalışmalarımızda olduğu gibi yasal izinler alınmış, çalışma ilgili makamların bilgisi dâhilinde gerçekleştirilmiştir. 6831 sayılı TC Orman Kanununa göre işletilmekte olan ODTÜ Ormanında yapılacak her türlü çalışma izne tabidir. İddia edildiği gibi yeni bir tesis yapılması amacıyla yapılan bir ağaç kesimi asla söz konusu değildir. ODTÜ, sorumluluğunda bulunan Ankara İli Yeşil Kuşağının en önemli parçası olan ODTÜ Ormanı ve Eymir Gölü’nü korumak ve geliştirmek için her türlü çalışmayı yaptırmaktadır. Son bir yıl içerisinde mezunu, mensubu ve öğrencisiyle 150.000 adet ağaç diken ve dikmeye devam edecek bir kurumun iddia edilen amaçlar çerçevesinde ağaç kesmesi asla mümkün değildir. 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ankara’ya ODTÜ Ormanı’nı kazandırdığı Geleneksel Ağaç Dikme Etkinliğini bu yıl 02 Kasım 2014 tarihinde Eymir Gölü’nde gerçekleştirerek göl arazisine 24 bin fidan dikmiştir. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar etkinlikte yaptığı konuşmada ODTÜ’nün, devraldığı araziyi ve gölü hiçbir şekilde bir rant aracı, gelir kapısı olarak görmediğini belirterek ODTÜ’nün çorak Ankara bozkırını ormana dönüştürerek Eymir gölü ve çevresini en bakir haliyle koruyup, topluma ve doğaya karşı duyduğu sorumlulukla hareket edeceğini vurgulamıştır. 
Orta Doğu Teknik Üniversitesince, 18 Ekim 2013 gecesi kesilen 3 bin ağacın yerine 300 bin ağaç dikme hedefiyle “Bir Ağaç Sizden Bir Orman Bizden” kampanyası 2014 yılı Şubat ayında başlatılmıştır. Kampanyanın 2014 yılı sonuna kadar 150 bin ağaca ulaşması hedeflenmiş ve 2015 yılı Kasım ayında yapılacak etkinlik ile de 300 bininci ağaç Ankara halkının davetli olacağı etkinlikle dikilecektir."

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/27618533.asp

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.