1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Eylem Yapan Aile Hekimleri Polis Engelini Önlüklerini Çıkartarak Geçti
Eylem Yapan Aile Hekimleri Polis Engelini Önlüklerini Çıkartarak Geçti

Eylem Yapan Aile Hekimleri Polis Engelini Önlüklerini Çıkartarak Geçti

Aile hekimlerine getirilmek istenen nöbetleri protesto için

A+A-

Sağlık Bakanlığı’na yürümek isteyen Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası üyeleri, polisin izin vermemesi üzerine önlüklerini çıkartarak bireysel olarak gittikleri Sağlık Bakanlığı önünde eylem yaptı.
KESK’e bağlı sendika ve meslek örgütlerinin aralarında bulunduğu Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası üyeleri, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde bulunan Türk Tabipler Birliği binası önünde toplandı. Aile hekimlerine getirilmek istenen nöbetlere tepki gösteren ve çalışma şartlarının iyileştirilmesini isteyen grup, slogan atarak pankart açtı. Eylemde çevik kuvvet ekipleri yoğun güvenlik önlemi aldı. Emniyet mensuplarıyla görüşen göstericiler, Sağlık Bakanlığı önünde açıklama yapacaklarını aktardı. Emniyet birimleri ise pankart ve üzerlerindeki önlüklerle geçişlerine izin verilmeyeceğini belirterek, bulundukları yerde açıklama yapmaları yönünde anons yaptı. Bunun üzerine grup üyeleri, basın açıklamasını bulundukları yerde yaptı.
Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı İlknur Çabuk, Sağlık Bakanlığı ile bir araya gelip çözüm noktası bulunması gerektiğini söyledi. Çubuk, “Biz Türkiye’nin her yerinden gelen hekimler ve hemşireler olarak bugün burada halkımıza kendimizi anlatmaya, yaşadığımız mağduriyeti göstermeye, halkımızı yanımıza çekmek için geldik. Biz dayatma nöbetlerle çalışmak istemiyoruz. Aile hekimliği koruyucu sağlık hizmetleridir. Birinci basamak sağlık hizmetleridir. Nöbetlerle yıpranmış, izin hakkı olmayan, yıllık iznini dahil kullanamayan, bizim bu şekilde haftanın 6 günü 12 saat çalışmamız insanlıkla bağdaşmaz. Sağlık Bakanına buradan sesleniyoruz. Sesimizi duyun. İstediğimiz randevulara cevap verin. Beraber masada aile hekimliği için, Türkiye’nin sağlığı için en iyi koşulları sağlamak için bir arada bulunalım. Hekime şiddete karşı durmak için buradayız. Tek taraflı sözleşmeye karşı durmak için buradayız. Dayatma nöbetlere karşı çıkmak için buradayız. Her geçen gün olan hak kayıplarımızı, sesimizi duyurmak için buradayız. Bu şekilde aile hekimliğinin sonunu kendiniz hazırlamış oluyorsunuz” dedi.
Basın açıklamasının ardından grup, bireysel olarak bakanlığa gitmek istedi. Polis ekiplerinin ancak üzerlerindeki kıyafetleri ve ellerindeki dövizleri bırakıp gidebileceklerini iletmesi üzerine eylemciler dövizleri topladı. Polis noktasında üzerlerindeki önlükleri de çıkaran grup, bakanlığa yürüdü. Bakanlığa gelen grup, açıklama yaptıktan sonra getirdikleri mumları yakarak bakanlığın demir parmaklıklarına koydu.

http://www.iha.com.tr/ankara-haberleri/eylem-yapan-aile-hekimleri-polis-engelini-onluklerini-cikartarak-gecti-ankara-927663/

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.