1. HABERLER

  2. ANKARA GÜNDEMİ

  3. ESDER Yaşlıları ve Gençleri Bir Araya Getiriyor!
ESDER Yaşlıları ve Gençleri Bir Araya Getiriyor!

ESDER Yaşlıları ve Gençleri Bir Araya Getiriyor!

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) “Aktif Yaşlılık Hareketi” projesi ile dinamik 18-30 yaş aralığındaki gençleri ve 65 yaş üstü iş ve yaşam tecrübeli esnafları bir araya getiriyor.

A+A-

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) “Aktif Yaşlılık Hareketi” projesi ile dinamik 18-30 yaş aralığındaki gençleri ve 65 yaş üstü iş ve yaşam tecrübeli esnafları bir araya getiriyor.

ESDER bu projesinde her iki tarafın da birbirlerinden dönüşümlü olarak öğrenim ve fayda kazanmalarını hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda 65 yaş üstü esnaf; gençlere iş bilgilerini ve iş tecrübelerini sunuyor. Gençler de; 65 yaş üstü esnaf ve sanatkâra yenilikçi, ileri görüşlü fikirlerini, dinamikliğini aktarıyor. Aktif Yaşlılık Hareketi ile sağlanacak bu etkileşimde sürecinde çırak-usta ilişkisine de dikkat çekilecektir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hibelendirdiği bu projede karşılıklı sağlanacak olan etkileşimin yanı sıra günümüzde unutulmaya yüz tutmuş “kadim sanat dallarının” ve esnaflık kültürünün hatırlatılarak yaşatılması amacı da vardır.  Projede 7 farklı bölgeden toplam katılacak olan 14 gençle 3 kez Ankara’ da toplantı düzenlenecektir. Projede yapılacak etkinlikler ise; gençlerin kendi illerindeki esnaflarla röportaj yapmaları, kısa film çekmeleri, tiyatro gösterimi, el sanatları eğitimi verilmesi, 65 yaş üstü esnafa yeni nesil pazarlama eğitimi, genç esnafa deneyim aktarımı eğitimi şeklindedir.

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, yürüttükleri “Aktif Yaşlılık Hareketi” projesi hakkında farklılıkların bir zenginlik olduğunu ve değerlendirilmesinin gerektiğini söyledi.

Çelikus: “Kuşaklar arası sağlanacak olan bu etkileşimde gençlerin dinamikliğiyle ve yaşlıların tecrübesinin harmanlanacaktır. Bu durum her iki farklı kuşağa da muhabbet ortamını, samimiyeti de sunacaktır. Bu proje ile günümüzde kaybetmeye yüz tuttuğumuz geleneklerimizi, çırak-usta ilişkisini, ahiliği, esnaflık kültürünü de günümüze taşımayı hedefliyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.