1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. ESDER: KOBİLERİN SORUNLARI ARTIYOR
ESDER: KOBİLERİN SORUNLARI ARTIYOR

ESDER: KOBİLERİN SORUNLARI ARTIYOR

Küçük ve orta ölçekli işletmeler ülkemizdeki işletmelerin %99,9’unu oluşturmakta. İstihdamdaki payları yüzde 81. Katma değerdeki payları yüzde 59’dur. KOBİ’ler yatırımların yüzde 62’sini, ihracatın ise %26’sını gerçekleştiriyor.

A+A-

Küçük ve orta ölçekli işletmeler ülkemizdeki işletmelerin %99,9’unu oluşturmakta. İstihdamdaki payları yüzde 81. Katma değerdeki payları yüzde 59’dur. KOBİ’ler yatırımların yüzde 62’sini, ihracatın ise %26’sını gerçekleştiriyor. Buna rağmen gün geçtikçe büyük sorunlarla karşılaşmaktalar.

                                                                                 

Sayıları her geçen gün azalan esnaf ve sanatkar kesimi, ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmuş, kolay ulaşılabilir, küçüğü de gözeten destek mekanizmalarına ihtiyaç duymaktadır. Bu  hususta  işletmelerin temel sorunlarıyla ilgili açıklama yapan ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, "ESDER olarak esnaf ve sanatkarların ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışmaktayız. Esnaf ve sanatkar işletmeleri, öncelikle finans kaynaklarına kolay ulaşamama sorunu yaşamakta, finansman araçlarından yeterli ölçüde yararlanamamaktadır.Pazarlama, yönetim, tanıtım bilgileri genellikle eksiktir ve bu bilgilerin eksikliği  işletmelerin büyümesine ve rekabet gücü kazanmasına engel olmaktadır. Esnaf ve sanatkara yönelik danışmanlık hizmetlerinin yoğunluğunun ve çeşitliliğinin artırılması önemini korumaktadır. " açıklamasında bulundu.

ARTAN AVM SAYISI ESNAFI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Her geçen gün artan AVM sayısının esnafı olumsuz etkilediğinin üzerinde duran Çelikus: "Esnaf ve sanatkârlarımızın en önemli sorunlarından birisi de, perakende sektöründeki haksız ve insafsız rekabet ortamı. Perakende sektöründeki kuralsızlıktan beslenen haksız rekabet çok sayıda esnaf ve sanatkâr meslek dalını olumsuz etkilemekte. Esnaf ve sanatkâr işyerlerinin kapanmasına neden olmaktadır. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, sektör için çalışma kurallarının konulmaması, küçük esnafı yok olma sürecine sokmaktadır." dedi.

NİTELİKLİ İŞGÜCÜNDE SIKINTILAR VAR

Esnaf ve sanatkar işletmelerinin ağır bürokratik işlemlerden mağdur olduğunu, vergi ve sosyal güvenlik ödemelerinden dolayı zorlandıklarını, ayrıca kayıt dışı ekonomi ile mücadelede başarılı olunabilmesi için; bu işletmelerin ekonomik güçleri ile orantılı vergi ve benzeri ödemelere muhatap olmaları esastır. Buna yönelik de  ince ayar politika uygulamalarının başarı şansını arttıracağını belirten Çelikus: "Esnaf ve sanatkar işletmelerinin önemli bir sorunu nitelikli işgücü temininde yaşadıkları sıkıntılardır. Aslında bir yandan giderek büyüyen işsizlik sorunundan bahsedilirken, diğer  yandan işletmelerin nitelikli işgücü bulmada sorun yaşaması bir çelişki gibi görünse de, gerçek böyledir. Bunun nedeni, iş hayatı ile mesleki eğitim politikasını oluşturanlar ve yürütenler arasındaki koordinasyon eksikliğidir." açıklamasında bulundu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.