1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. ESDER: ESNAF ŞURASINDA ALINAN KARARLAR İVEDİLİKLE HAYATA GEÇİRİLMELİ
ESDER: ESNAF ŞURASINDA ALINAN KARARLAR İVEDİLİKLE HAYATA GEÇİRİLMELİ

ESDER: ESNAF ŞURASINDA ALINAN KARARLAR İVEDİLİKLE HAYATA GEÇİRİLMELİ

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus dün biten Esnaf ve Sanatkarlar Şurasıyla bir ilgili yaptığı genel değerlendirmede, “Şura’da alınan kararlar bir an evvel hayata geçirilmeli.

A+A-

            Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus dün biten Esnaf ve Sanatkarlar Şurasıyla bir ilgili yaptığı genel değerlendirmede, “Şura’da alınan kararlar bir an evvel hayata geçirilmeli. Çünkü esnafımız her geçen gün kan kaybediyor. Bu süreçte herkes elini taşın altına koymalı, ülkemizin can damarı olan esnafımızı el birliğiyle ayakta tutmaya çalışmalıyız” dedi.

            Genel Başkan Çelikus yaptığı açıklamada 5 başlık altında gerçekleşen Şura’da ESDER olarak 3 komisyonda yer aldıklarını belirterek, “Mesleki eğitim, İnovasyon ve Mevzuat komisyonlarında ESDER’in görüşleri ve çözüm önerileri sonuç raporunda ilk sırada yer almıştır ve icraatlara başlanması noktasında büyük önem taşımaktadır. Sorunlar ve öneriler Esnaf ve sanatkarımıza yeni yol haritası belirlenmesi ve ağır işleyen mevzuatı değişen piyasa koşullarına uygun hareket edebilecek bir noktaya taşıyacaktır. Her geçen gün kar gibi eriyen esnafımıza ilaç olacak nitelikte kararlar olduğu inancındayız, ancak kararların sıcağı sıcağına uygulanması için tez zamanda çalışmalara başlanmalıdır” dedi.

“Perakende yasası 2015’e kalmamalıdır”

Çelikus açıklamasının devamında uzun süredir yürürlüğe girmeyi bekleyen “Perakende Yasası”nın 2015’e kalmaması gerektiğinin altını çizdi. “Perakende Yasası esnafımızı büyük umutla hala beklemektedir. 10 yıl önce 3 milyonu aşan esnaf sayısı bugün itibariyle 1.5 milyona kadar inmiştir. AVM’ler bu durumun baş aktörüdür. Şöyleki işletmeler açılışında standardı bulunmayan karmaşık işlemlerle, haksız rekabet ve markalaşmada çeşitli sorunlarla karşılaşıyor. Bu sıkıntılar ile esnaf ve sanatkârımız adil olmayan ticari uygulamalar yaşıyor. Bu süreç, perakende sektöründeki esnafımız ile diğer işletmeler için pazar kaybı ve piyasada tutunma sorunlarını da beraberinde getiriyor.  Düzenlemenin rekabetin önünü açacağını ve de tüketiciye ucuz ve kaliteli hizmet verme imkanı tanınacaktır. Böylelikle esnaf ve sanatkarımız Ahilik geleneğine göre piyasaya yeniden dahil olacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.