1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. ESDER: ENGELLİ ESNAF REKABET EDEMİYOR
ESDER: ENGELLİ ESNAF REKABET EDEMİYOR

ESDER: ENGELLİ ESNAF REKABET EDEMİYOR

ESDER: ENGELLİ ESNAF REKABET EDEMİYOR

A+A-

ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus rekabete dayalı serbest piyasa ekonomilerinde ayakta durmaya çalışmak özellikle fiziksel eksiklikleri olan esnaflarımız için büyük zorlukları beraberinde getirdiğini belirterek  “Günümüz piyasa koşullarında geçimini esnaflık yaparak sağlamaya çalışan engelli esnaf kardeşlerimizin işiyle alakalı rekabet edebilmesi için gerekli iyileştirmeler sağlanarak, engel durumuna göre hafifletici önlemler alınmalıdır” dedi.

 
Engelliler Ticaret Yapmaya Teşvik Edilmeli
           Piyasa koşullarında mücadele etmenin çok büyük zorlukları olduğunu dile getiren Çelikus, “Devlet bu hususta bir önlem almalı. Engellileri sadece kamuda istihdam ederek veya engelliyi işe alan özel firmalara kolaylık tanıyarak istihdam sorunu çözülmez.  Örneğin engelli esnafa uygulanan gelir vergisinin hiç olmazsa %50 indirilmesi, Bağ-Kur primlerinin düşürülmesi, devlet çalışanı engellilerin engel durumuna göre emekli olma koşullarının aynı şekilde Bağ-Kur’lu engellilere de uygulanması gibi kolaylıklar engelli istihdamının önündeki engelleri büyük oranda kaldıracaktır” dedi.

Engelli Mükelleflere Kolaylık Sağlanmalı

          Rekabete dayalı serbest piyasa ekonomisinde fiziki sıkıntılar yaşayan engelli esnaf üyelerimizin yaşadıkları sıkıntılara değinen Genel Başkan Çelikus, “Esnaf olmak fiziki problemler yaşamayan kişilerle aynı koşullarda, iki kolu olmadan rekabet etmeye çalışıyor. Devletin ticaretle uğraşanlara yüklediği bazı sorumlulukları oluyor. Vergisi, muhasebesi, gibi şeyler. Şayet devlet engelliler için burada iyileştirmeler ve yüklerini hafifletici önlemler alırsa esnafımız o zaman daha kolay ayakta durma imkanı bulur”
 
Çelikus açıklamasının devamında “Daha önce Sağlık Bakanlığı yayınladığı bir genelge ile özürlülere öncelik tanınmasına ilişkin çeşitli önlemleri sıraladı. Aynı şekilde Maliye Bakanlığı da bir genelge yayınlayarak, engelli mükelleflerin işlemlerinin öncelikli olarak yapılmasını öngörebilir. Engelli esnaflarımız vergi mükellefi konumunda. Engelli mükellefler olarak bu kardeşlerimize pozitif ayrımcılık kapsamında çeşitli haklar tanınarak esneklik sağlanmalıdır.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.