1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. ESDER: 1 MAYIS ESNAFIN MATEM GÜNÜ OLMASIN!
ESDER: 1 MAYIS ESNAFIN MATEM GÜNÜ OLMASIN!

ESDER: 1 MAYIS ESNAFIN MATEM GÜNÜ OLMASIN!

ESDER: 1 MAYIS ESNAFIN MATEM GÜNÜ OLMASIN!

A+A-

    Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Mahmut Çelikus yaptığı yazılı açıklamada 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın ruhuna uygun bir şekilde ve barış içinde kutlamak gerektiğini ifade ederek, bayram kutlaması adı altında korsan gösterilere dönüşen olayları kınadıklarını belirtti.

     Genel Başkan Çelikus konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Sosyal adalet, sosyal güvenlik, sosyal hak, insanca bir yaşam ve çalışma hakkı isteyen milyonların sözcüsü yarın işçilerimiz olacak. İşçiler ve emekçiler yurdumuzun dört bir yanında yüzbinlerle meydanlara akacak, emeğin ve demokrasinin sesi olacak.”

1 MAYIS'IN AMACI SAPTIRILMAMALI

   Çelikus, emeğin ve barışın simgesi haline gelen 1 Mayıs’ın işçi kadar ne kadar önemliyse esnaf için de önemli olduğunu vurgulayarak açıklamasına devam etti:

“İşçi gelirleri esnafımızın asli gelir kaynakları arasındadır. Dolayısıyla işçilerimizin yaşadığı ekonomik sıkıntılar esnafımıza da doğrudan etki etmektedir. Ancak bizim dikkat çekmek istediğimiz bir nokta var ki oda; her yıl 1 Mayıs gösterileri adı altında binlerce iş yerinin taşlanarak, tahrip edilmesi. Bunun sonucunda; kepenkleri zorla kapattırılan esnafımız borçlarını ödeyemez hale geliyor, evine ekmek götüremiyor ve sonuç olarak bu durum kimsenin umurunda olmuyor. Hiç kimsenin tek amacı evine ekmek götürmek olan esnafımızı mağdur etmeye hakkı yoktur. Kutlama yeri olarak sembol bir yer Taksim dışında başka bir toplanma yeri de önem arz ediyor. Bu kararda devlet büyüklerimizin takdirine kalmış. Biz ESDER olarak işçilerin haklarının alınması hususunda işçi kardeşlerimizin yanındayız. İşçilerin kazanımı esnafın da kazanımıdır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.