1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. En yoğun konut sirkülasyonu Ankara'da
En yoğun konut sirkülasyonu Ankara'da

En yoğun konut sirkülasyonu Ankara'da

Uzaltaş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Pala, nüfusa göre en yoğun konut sirkülasyonunun Ankara’da yaşandığını belirtti.

A+A-

ANKARA (ANKA)-Uzaltaş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, İstanbul’un 15 milyonu geçen nüfusuna rağmen, Ankara’da 6 milyona yakın kişinin ikamet ettiğini ve verilere bakıldığında büyükşehirler arasında nüfusa göre en yoğun konut sirkülasyonunun Ankara’da yaşandığını belirtti.

Sektör temsilcileri, 2013 yılında 1 milyon 144 bin satış rakamına ulaşarak rekor kıran inşaat sektörünün, 2014 yılını da rekorla kapatmasını beklediklerini kaydetti. Bu yılın başlarında döviz fiyatlarında görülen dalgalanmayla konut satışlarında gerileme gözlendiğini kaydeden Elit Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan, söz konusu durgunluğa rağmen son aylarda sektörün toparlandığını bildirdi. İnşaat firmalarının piyasalarda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle yaşadığı sıkıntılı günleri artık geride bıraktığını söyleyen Yıldızhan, “Aslında güven ve kaliteden ödün vermeden proje hayata geçiren inşaat firmaları bu süreçten sağlam çıktı. İnşaat Türk ekonomisi için en önemli kalemlerden biri. Sektörün başarısı ekonomiyi de başarıya ulaştırır” diye konuştu.

“EN YOĞUN KONUT SİRKÜLASYONUNUN ANKARA’DA”

İstanbul’un 15 milyonu geçen nüfusuna rağmen, Ankara’da 6 milyona yakın kişinin ikamet ettiğini hatırlatan Uzaltaş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, verilere bakıldığında büyükşehirler arasında nüfusa göre en yoğun konut sirkülasyonunun Ankara’da yaşandığını ifade etti. Verilerin oldukça umut verici olduğunu belirten Pala, “Bu rakamlar balon iddiasını ortadan kaldırıyor. Evet, bu yıl ülkemiz iki önemli seçim yaşadığı için, ekonominin lokomotifi inşaat sektörü durgunluk yaşadı. Ancak bu durgunluk markalı ve kaliteli konut projelerini etkilemedi. Doğru lokasyonda konumlanan, alt yapısı güçlü ve mimari anlamda da başarılı projeler kazandırdı. Bu önümüzdeki dönemde de böyle olacak” dedi.

“MODERN ŞEHİRLEŞMEYE DESTEK VEREN KAZANACAK”

Artık Türk inşaatçılarının dünyayla yarışacak konuma geldiğini ifade eden Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, özellikle Ankara’nın modern bir başkent olmasına katkı sağlayacak firmalar sayesinde satış rakamlarının artacağına inandıklarını belirtti. Londra, Paris, Moskova gibi önemli başkentlerde binadan önce şehirciliğin geldiğini kaydeden Bezci, “Ankara’nın konut sirkülasyonunda lider kent olması dinamizminden kaynaklanıyor. Yaklaşık 40 yılda 6 bin lüks konuta imza atan bir firma olarak şehirleşmenin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Ancak her firmanın bu farkındalığa sahip olması gerekiyor. Bu sayede talebe uygun konutlar hayata geçirirken, bir yandan da şehre katkı sağlayacak yapılar da ortaya çıkar” ifadelerini kullandı.

“BAŞARININ SIRRI: DOĞRU LOKASYON, DOĞRU PROJE”

Hayata geçirilen her projenin satış konusunda şanslı olmadığını vurgulayan Uransan AŞ Pazarlama ve Satış Müdürü Gazi Çelik, başarı sırrının doğru lokasyona doğru proje inşa etmek olduğunu bildirdi.

“BİNALARIN GRİSİNİ DOĞANIN YEŞİLİYLE BULUŞTURMAMIZ GEREKİYOR”

AYMOR Grup ortaklarından Kürşat Ayhan ise, bunca yapılaşmanın arasında doğayı unutmayan projelerin daha fazla kazanacağına dikkati çekti. Artık yeşil alan görmek, temiz hava almak için şehir dışına çıkıldığının altını çizen Ayhan, “Temiz hava ve bol yeşil alan hepimizin özlem duyduğu özellikler haline geldi. Hepimiz inşaatçıyız, bu işten para kazanıyoruz. Ama binaların grisini doğanın yeşiliyle buluşturmamız gerekiyor. Bu özelliklere yer veren projeler kazanıyor. Önümüzdeki dönemde de kazanmaya devam eder” diye konuştu.

“SOSYAL DONATI ALANLARI İLGİ GÖRDÜ”

Konut anlayışının değişmesiyle artık ev almak isteyenlerin proje konutlara yönelmeye başladığını vurgulayan LEMA Grup ortaklarından Emre Katırcı ise, özelikle projelerde yer alan sosyal donatı alanlarının ilgi gördüğünü kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.