1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Elektronik ticaret, yasasına kavuşuyor
Elektronik ticaret, yasasına kavuşuyor

Elektronik ticaret, yasasına kavuşuyor

İki yılı aşkın bir süredir görüşülmeyi bekleyen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı yarın Meclis gündemine geliyor

A+A-

CANAN SAKARYA 

ANKARA - İnternet ve cep telefonu üzerinden ticari elektronik iletiler, artık tüketicinin onayı alınmadan gönderilemeyecek. Onay almadan mesaj ve ileti gönderenlere bin lira ile 10 bin lira arasında değişen para cezaları verilecek. Meclis Sanayi Komisyonu'nda Mayıs 2012'de kabul edildikten sonra iki yılı aşkın bir süredir görüşülmeyi bekleyen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı yarın Meclis gündemine geliyor.

Ticari iletilere ilişkin onay, alıcılardan, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilecek. Alıcının kendisiyle iletişime geçilmesi amacıyla iletişim bilgilerini vermesi halinde, mal ve hizmetlere ilişkin değişiklik ile ticari elektronik iletiler için ayrıca onay alınmayacak. Esnaf ve tacirlere önceden onay alınmaksızın ticari elektronik iletiler gönderilebilecek. 

Tasarıyla getirilmesi öngörülen düzenlemeler satır başlarıyla şöyle: 

• İndirim ve hediye gibi promosyonlar ile promosyon amaçlı yarışma veya oyunların bu niteliği açıkça belirlenebilecek şekilde olacak. Bunlara katılımın ve bunlardan faydalanmanın şartlarına kolayca ulaşılabilir olacak. 
• Ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilecek. 
• Bu onay, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilecek. 

Esnaftan onay almadan ticari ileti gönderilebilecek 

• Kendisiyle iletişime geçilmesi amacıyla alıcının iletişim bilgilerini vermesi halinde; temin edilen mal veya hizmetlere ilişkin değişiklik, kullanım ve bakıma yönelik ticarî elektronik iletiler için ayrıca onay alınmayacak. 
• Esnaf ve tacirlere önceden onay alınmaksızın ticari elektronik iletiler gönderilebilecek. 
• Ticari elektronik iletinin içeriği alıcıdan alınan onaya uygun olacak. 
• Alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticarî elektronik iletileri almayı reddedebilecek. 
• Hizmet sağlayıcı ret bildiriminin, elektronik iletişim araçlarıyla kolay ve ücretsiz olarak iletilmesini sağlamakla ve gönderdiği iletide buna ilişkin gerekli bilgileri sunmakla yükümlü olacak. 
• Talebin ulaşmasını müteakip hizmet sağlayıcı üç iş günü içinde alıcıya elektronik ileti göndermeyi durduracak. 
• Aracı hizmet sağlayıcılar (alışveriş siteleri) hizmet sundukları elektronik ortamı kullanan gerçek ve tüzel kişiler tarafından sağlanan içerikleri kontrol etmek, bu içerik ve içeriğe konu mal veya hizmetle ilgili hukuka aykırı bir faaliyetin ya da durumun söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü olmayacak. 
• Hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılar, kanun çerçevesinde yaptıkları işlemler nedeniyle elde ettikleri kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumlu olacaklar. 
• Kişisel veriler ilgili kişinin onayı olmaksızın üçüncü kişilere iletilemeyecek ve başka amaçlarla kullanılamayacak. 
• Kanun yürürlüğe girmeden önce gönderilerle ilgili izin alınmışsa bu kanunun ticari içerikli gönderilmeden önce izin alınmasını düzenleyen 6’ncı maddesinin birinci fıkrasının hükümleri uygulanmayacak. 
• Kanunda getirilen kurallara uymayanlara bin liradan 15 bin liraya kadar para cezası uygulanacak. Birden fazla kimseye aykırı ileti gönderilmesi halinde idari para cezaları 10 katına kadar artırılabilecek.

 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.