1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Elektronik ticaret düzenlemesi hakkında yeni düzenlemeler geldi
Elektronik ticaret düzenlemesi hakkında yeni düzenlemeler geldi

Elektronik ticaret düzenlemesi hakkında yeni düzenlemeler geldi

Bugünden itibaren ticaret hayatı değişiyor. Elektronik ticaret kanununda yapılan düzenlemelere göre işletmeler tüketiciden izinsiz olarak, otomatik arama makineleri, faks, elektronik posta ve kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılmas

A+A-

Elektronik ticarete ilişkin esasları düzenleyen elektronik ticaretin düzenlenmesi hakkında yasa Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yasa, 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girecek. Yasa'nın "değiştirilen mevzuat" başlığı altında düzenlenen 14. maddesinin 5. fıkrasına, "İşletmeciler, sundukları hizmetlere ilişkin olarak abone ve kullanıcılarıyla siyasi propaganda içerikli haberleşme yapamazlar" hükmü koyuldu. Yasada yer alan hükümlere göre, ticari elektronik iletileri, alıcılara önceden onaylarını almadan birden fazla gönderen hizmet sağlayıcılara 10 bin liradan, 50 bin liraya kadar idari para cezaları verilecek.

İŞTE DÜZENLEMEYE EKLENEN MADDE 
"İşletmeciler tarafından, sundukları hizmetlere ilişkin olarak abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle pazarlama veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla haberleşme yapılamaz. İşletmeciler, sundukları hizmetlere ilişkin olarak abone ve kullanıcılarıyla siyasi propaganda içerikli haberleşme yapamazlar" yasal düzenlemeye eklenen bu madde ile artık tüketicilerin cep telefonlarından izinsiz pazarlama amacıyla aranmalarının önü kapanıyor.

AYRICA ONAY YOK

Ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilecek. Bu onay, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilecek. Alıcının kendisiyle iletişime geçilmesi amacıyla iletişim bilgilerini vermesi halinde, mal ve hizmetlere ilişkin değişiklik ile ticari elektronik iletiler için ayrıca onay alınmayacak. Buna karşılık, esnaf ve tacirlere önceden onay alınmaksızın ticari elektronik iletiler gönderilebilecek. Alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilecek. İşletmeciler; kendi sundukları hizmetlere ilişkin olarak abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapamayacak.

 

2 BİN LİRADAN 5 BİN LİRAYA KADAR...

Ayrıca, bakanlık tarafından görevlendirilen denetim elemanlarına istenilen bilgi, belge ve defter ile elektronik kayıtları vermeyenlere de 2 bin liradan 5 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Geçici maddeye göre, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce, ticari elektronik ileti gönderilmesi amacıyla onay alınarak oluşturulmuş olan veri tabanları hakkında "ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilir" hükmü uygulanmayacak.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27519997.asp

  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.