1. HABERLER

  2. GİRİŞİMCİLER

  3. Elektrikli akünün babayiğidi bulundu
Elektrikli akünün babayiğidi bulundu

Elektrikli akünün babayiğidi bulundu

Elektrikli otomobille ilgili çalışmalar sürerken, Türk mühendisleri aküyü geliştirdi. 2008'de başlayan araştırmalar sonunda tamamen yerli lityum iyon akünün üretimi bitti.

A+A-

Türkiye, ilk yerli otomobili üretmek için bir babayiğit ararken, elektrikli otonun aküsü için aranan babayiğit Ankara'dan çıktı. Daha elektrikli oto gündemde yokken 2008'de bu alanda araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarına başlayan Yiğit Akü, kendi teknolojisini ve bilgi birikimini yarattı. Avrupa'dan hazır bilgiyi almanın pahalı olduğunu gören Yiğit Akü yönetimi, kendi araştırmalarıyla ilk lityum iyon akünün üretiminde son aşamaya geldi. 11'i yüksel lisans seviyesinde 18 kişilik bir Ar-Ge takımı kuran ve elektrikli akü için 6 milyon dolarlık yatırım yapan Yiğit Akü, Distalong adını verdikleri akünün ilk 25 amperlik hücrelerini üretmeyi başardı. 

ODTÜ İLE ÇALIŞIYOR 
Bu hücrelerin bir araya getirilerek 21 KwA'lık yani 10 dakikalık şarjla 150 kilometre gidebilen bir akü üretilmesinin mümkün olduğunu söyleyen Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser, "Otomobilin gittiği uzaklıktan çok bizim için önemli olan Türkiye'deki lityum iyon aküye sahip ilk firma olmamız" dedi. Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) bu konuda araştırma yapan bir laboratuvara destek olduklarını ve nanoteknoloji konusunda araştırmalar yaptıklarını vurgulayan Miser, Türkiye Bilimsel Araştırmalar Kurumu'nun (TÜBİTAK) açtığı ihalede de ilk 5 şirket arasında yer aldıklarını söyledi. 

CİRONUN YÜZDE 4'Ü AR-GE'YE 
Miser, geçen yıl Ar-Ge için 3 milyon 435 milyon liralık harcama yaptıklarını belirterek, rakamın bu yıl 8 milyon 120 milyon liraya çıkmasının hedeflendiğini vurguladı. Miser, "Bu yılki Ar-Ge bütçesi ciromunuzun yüzde 4'üne denk gelecek. Araştırma için cironun binde 1'lerinin harcandığı Türkiye'de bu oran teknolojiye ne kadar yatırım yaptığımızın da önemli bir göstergesi" diye konuştu. Teşviklerin niteliksiz alanlara verildiğini bu konuda bir düzenlemenin yapılması gerektiğini söyleyen Miser, "Katma değerli alanlara teşvik verilmesi hedefleri yakalamadaki ön önemli etkenlerden" dedi. 

ŞARJ SÜRESİ 10 DAKİKAYA İNDİ
Yiğit Akü'nün geliştirdiği modele göre elektrikli otomobil kullanıcılarının şarj istasyonlarında geçirdiği 6 saatlik sürenin de en aza indirildiğini söyleyen Miser, "Otomobil dolum için sadece 10 dakika kalacak, korkulduğu gibi saatlerce beklenmeyecek. Tüketici bataryayı şarj etmeyi unutup yolda kalsa bile "şarj yenileme uygulaması" ile aracını 10 dakika içerisinde hazır hale getirebilecek. Kapıya kadar şarj hizmeti de elektrikli araç kullanıcılarını rahatlatacak bir hizmet. Şarj istasyonlarında ödenecek küçük dolum ücretinden başka bir maliyet kalemi olmaması da tüketicinin cebini ilgilendiren bir başka önemli ayrıntı" dedi.

ASELSAN'LA ANLAŞMA YAPTI
Yeni teknolojilerini tablet ve askeri amaçlı elektronik araçların pillerinde de kullanacaklarını söyleyen Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser, "Lityum iyon akü çalışmalarının devamında farklı sektörler için de yeni inovatif ürünler geliştirdik. Bunlardan biriaskeri alanda kullanılacak. Elektronik aletlerin pilleriyle ilgili geliştirdiğimiz bir ürün Aselsan'ın ürettiği jammer'larda kullanılacak" dedi. Konuyla ilgili olarak kısa süre önce Aselsan'la imzanın atıldığını belirten Miser, "Jammer'ların pillerini biz üreteceğiz" diye konuştu.

Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.