1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. DTÖ'den ihracata 10 milyar $ doping
DTÖ'den ihracata 10 milyar $ doping

DTÖ'den ihracata 10 milyar $ doping

Dünya Ticaret Örgütü'nün ticareti serbestleştirme anlaşması küresel ekonomiye 1 trilyon dolar, istihdama ise 21 milyon kişi katkı sağlayacak. Türkiye'nin ihracatında 10 milyar dolarlık bir artış tahmin edilirken yarattığı katma değerli etki ise 162 milyar

A+A-

Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) uzun yıllar süren anlaşmazlıkların ardından geçtiğimiz hafta tarihindeki ilk kez küresel ticaret reformuna imza attı. 19 yıldır beklenen anlaşmanın küresel ekonomiye 1 trilyon dolar katkı yapması, istihdama ise 21 milyon kişi eklemesi öngörülüyor. Peki Türkiye ve gelişmekte olan ülkeler bu devasa pastadan ne kadar pay alacak? 

10 MİLYAR DOLAR ETKİ 
ICC Research'in araştırmasına göre bu anlaşmadan en çok yararlanacak ülkeler Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler. Gary Hufbauer ve Jeffrey Schott imzalı çalışmadaki hesaplamalara göre Türkiye'nin ihracatında 10 milyar dolarlık bir artış yaşanması tahmin ediliyor. İhracatta ve ithalattaki yaratılan katma değerin etkisi ise 162 milyar dolar düzeyinde. Rapora göre Türkiye'nin ihraç kalemleri içinde kota ve tarife dışı engellerle karşılaşanların oranı yüzde 25'e kadar çıkıyor. 

MİLYONLARI KURTARACAK 
Ticarette tam serbestleşmeyle Türkiye'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'na olan katkının 9 milyar dolar düzeyinde olacağı hesaplanıyor. Türkiye'ye istihdamdaki artış beklentisi ise 46 bin kişi. DTÖ Genel Direktörü Roberto Azevedo'nun "Müzakerelerimiz rayına oturdu ancak yeni bir anlaşma için 17-18 yıl bekleyemeyiz" diyerek savunduğu anlaşmadan en kârlı çıkacak OECD ülkesi ise ABD. Oransal olarak gelişmekte olan ülkelerden daha az bir fayda sağlasa da ABD'de 1.5 milyon kişiye yeni istihdam sağlanacak. AB Ticaret Komiseri Cecilia Malmstroem, anlaşma ile ilgili olarak "Gelişmekte olan ülkelerin küresel ekonomiye daha iyi entegre olmasını sağlayarak bu bölgelerdeki milyonlarca açlık sınırında yaşayan insanı kurtaracak" değerlendirmesinde bulundu. 

EN KARLI ÇIKAN ÜLKELER GELİŞMEKTE OLANLAR
Türkiy e'nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülkelerde 18 milyon kişilik yeni istihdam beklenirken gelişmiş ülkelerde bu rakam 2.6 milyon kişi. Gelişmekte olan ülkelerin milli gelirinde 523 milyar dolar artış beklenirken gelişmiş ülkelerde bu rakam 437 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Gelişmekte olan ülkeler içinde ise 267 milyar dolarlık en büyük artış ise Doğu Asya bölgesinde. İhracatını oransal olarak en fazla artıracak bölge ise yüzde 14.8 ile Latin Amerika olarak dikkat çekiyor.

Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.