1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Doblo’lu mesaj HER YERDEYİZ!
Doblo’lu mesaj  HER YERDEYİZ!

Doblo’lu mesaj HER YERDEYİZ!

ABD ve Kanada için Ram markasıyla üretilen Doblo’nun ihracatı resmen başladı. Başbakan Davutoğlu, Doblo ihracatının Avrupa ve ABD’deki birçok siyasi lidere bir mesaj olacağını söyledi

A+A-

Tofaş’ın, 360 milyon dolarlık yatırım kapsamında Amerika ve Kanada pazarına yönelik geliştirdiği Doblo, Bursa fabrikasında düzenlenen bir törenle resmen ihraç edilmeye başlandı. Düzenlenen törende, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kalkınma Bakanı Cevdet YılmazKoç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Temel Atay’ın yanı sıra Fiat Chrysler(FCA) yetkilileri de hazır bulundu.
ABD ve Kanada pazarları için üretilip ihraç edilmeye başlanan Doblo’nun, pek çok önemli anlam ifade ettiğini belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Tebrik ediyorum, üç açıdan son derece önemli bir gelişmedir. Birincisi üretim, reel sektördeki canlanma ve üretim kapasitesi açısından. İkincisi ihracatımız açısından, üçüncüsü ise bu ihracatın yöneldiği hedef açısından. Yani ihracatın Kuzey Amerika’ya, ABD’ye ve Kanada’ya yapılıyor olması açısından. Bu da başlı başına önemlidir” dedi.

İki ekonominin yakınlığı
Transatlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı tartışmalarının yaşandığı, Türkiye’nin, bu tartışmaların içinde olması gerektiğini vurguladığı bir dönemde, bu ihracatın Türkiye ve ABD ekonomisinin yakınlığını  ortaya koyduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Ümit ederim Doblo’nun ihracatı, Avrupave Amerika’daki birçok siyasi lidere, ekonomik kuruluşa güzel bir mesaj olur. İlk Doblolar, şu mesajla gidiyorlar: Türkiye’yi hiçbir sürecin dışında bırakamazsınız, biz Amerika’dayız, Avrupa’dayız, dünyanın her yerindeyiz” diye konuştu.


Başbakan Davutoğlu ABD’ye gidecek aracı imzaladı.

 

10 milyar lira yatırım
Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, 46 yıl önce merhum Vehbi Koç’un temelini attığı Tofaş’ın, Türkiye’yi küresel ölçekte başarıyla temsil etiğini belirtti.
Uzun dönemli hedeflere odaklandıklarını, Koç Holding olarak 2010’dan beri otomotive yaptıkları yatırımların 10 milyar TL’ye ulaştığını anlatan Koç, “Tofaş, Doblo’nun yenilenmesiyle başlayan yatırımlarına, biri yeni sedan, diğerleri station wagon ve hatchback olmak üzere 3 yeni binek araç projesiyle devam ediyor. Sadece yeni modellere yaptığımız toplam yatırım miktarı 1.4 milyar dolara ulaşıyor” dedi.
Tofaş CEO’su Kamil Başaran da, Koç Holding ve FCA ortaklığındaki Tofaş’ın, ürettiği araçlarıSingapur’dan Latin Amerika’ya, yani dünyanın bir ucundan diğerine ihraç etmesinin tesadüf olmadığını vurguladı. Başaran, Ar-Ge’ye yoğun yatırım yaptıklarını, yeni Doblo’da yerlilik oranını, motor ve şanzıman haricinde yüzde 76’lara ulaştırdıklarını anlattı.

 

‘Yeni modellerin yolu açılacak’
FCA EMEA Bölgesi İş Geliştirme Başkanı Silvia Vernetti de, Doblo’nun ABD pazarı için üretilip ihraç edilmesinin gerek Tofaş, gerekse Koç Grubu ve Fiat Chrysler Automobile açısından önemli bir fırsatı ifade ettiğini söyledi. Vernetti, Doblo’nun ABD pazarına ihracının, Tofaş’ın “Dünya Klasında Üretim” standartlarındaki yetkinliğini kanıtladığını, bunun da gelecekte yeni ürünlerin yolunu açacağına emin olduklarını kaydetti. Vernetti, Tofaş’ın FCA’nın küresel stratejisinde kilit rol üstlendiğini de sözlerine ekledi.

 

Vehbi Bey’i andı
Doblo Amerika ihracatının, Bursa ve Türkiye için de gurur verici olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Eminim rahmetli Vehbi Koç eğer burada olsaydı, ‘Ülkem varsa ben de varım’ sözünün somut göstergesinin hayata geçmesinden büyük memnuniyet duyardı” dedi.
Davutoğlu, toplam Doblo ihracatının 3.2 milyar dolar olacağını da ifade ederek, “Otomotiv sektörünün 2002’de Türkiye’deki ihracatı 3.3 milyar dolardı. Yani 2002’deki tüm otomotiv sektörü ihracatının neredeyse toplamı kadar sadece Doblo ihraç edilmiş olacak” diye konuştu.
Son birkaç günde Türk ekonomisinin performansı bakımından çok güzel gelişmeler yaşandığını, Türkiye’nin 1 Aralık’tan itibaren G-20 dönem başkanlığını da üstlendiğini hatırlatan Davutoğlu, “G-20 dönem başkanlığı ile Doblo ihracatının gerçekleşme törenini aynı haftada yaşıyor olmamız güzel bir tesadüf” ifadesini kullandı.

 

Ram markasıyla satışa sunuldu
FCA Grubu’nun ABD ve Kanada’daki ticari araç markası Ram’in satışa sunduğu Doblo, “Ram Promaster City” diye bilinecek. ABD’de 24 bin 655 dolardan başlayan fiyatlarla satılan araçta, 178 HP’lik 2.4 lt benzinli motor ve 9 ileri otomatik vites kutusu bulunuyşor. Transit Connect’ten sonra ABD’ye büyük miktarlarda ihraç edilen ikinci “yerli” olan Doblo, 2000 yılından beri Türkiye’de 1.4 milyon adet üretildi.

 

Ar-Ge için çağrı yaptı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, teşvik sistemini gözden geçirip, Ar-Ge ve teknoloji yoğun yatırımlara yeni teşvikler getirmenin çabası içinde olduklarını hatırlatarak, “Bütün sanayicilerimize ağrıda bulunmak istiyorum.  Yatırımlarımızı Türkiye’nin geleceğine dönük katkı itibarıyla da Ar-Ge yoğunluklu olarak planlayın” mesajlarını verdi.
Davutoğlu, “Ümit ederiz ki çok kısa zamanda yine böyle güzel bir vesileyle, ilk yerli üretim Türk markasının törenine de hep beraber katılmak bize nasip  olur” dedi.

http://www.milliyet.com.tr/doblo-lu-mesaj-her-yerdeyiz-/ekonomi/detay/1979112/default.htm

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.