1. HABERLER

  2. İLÇELER

  3. Çankaya toplu iş sözleşmesi imzalandı
Çankaya toplu iş sözleşmesi imzalandı

Çankaya toplu iş sözleşmesi imzalandı

Çankaya toplu iş sözleşmesi imzalandı

A+A-

Ankara Çankaya Belediyesi ile KESK’e bağlı Tüm Bel Sen arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Toplu İş Sözleşmesi sonrası Çankaya Belediye Başkanı Alper “Bir yolculuk güzel başlarsa devamı da güzel gelir.” ifadelerini kullandı.

Çankaya Belediyesi kamu personelinin sosyal denge tazminatı hakkı kazandığı Toplu İş Sözleşmesi, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Tüm Bel Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol’un katıldığı törenle imza altına alınarak yenilendi.

2010 yılında öncü bir uygulama olarak başlayan ve 2 yılda bir yenilenen Toplu İş Sözleşmesi imza törenine çalışanların yanı sıra CHP Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin de katıldı. Sözleşme kamu personeline 2014-2016 yılını kapsayacak sosyal ve ekonomik haklar getiriyor. Sözleşme ile Çankaya Belediyesi memur çalışanlarına aylık 732 lira brüt ek ücret ödenecek. Sözleşmede dikkat çeken bir madde ise kadınları korumaya yönelik. Bu maddeye göre eşine şiddet uygulayan üyelerin sözleşmeden doğan ekonomik hakları, beyanları halinde eşlerine ödenecek.

Çankaya Belediyesi’nde gerçekleşen imza töreninde, “Bir yolculuk güzel başlarsa devamı da güzel gelir” diyerek sözlerine başlayan Başkan Taşdelen, “Biz yola çıkarken sosyal demokrat belediyeciliğin örneklerini göstereceğiz demiştik. Memurlarımıza sosyal ve ekonomik haklar getirecek bu sözleşmeyi, imkanlarımızı tavan üzerinden değerlendirerek belirledik. Yüreğimizdekinin kağıda dökülmüş hali olan bu sözleşmenin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
 
“EMEK YÜCE BİR DEĞERDİR”

Çankaya Belediyesi personeli ile hizmetle dolu 5 yıl geçireceklerini belirten Taşdelen, “Çankaya Belediyesi başardığında, sadece Alper Taşdelen’in değil, başarının altında Çankaya Belediyesi personelinin de imzası olacak. Takım ruhuyla el ele omuz omuza çok çalışacağımız bir 5 yıl geçireceğiz ve meyvelerini hep birlikte toplayacağız.” diye konuştu. Belediyeyi hizmet üreten, bürokrasiden arınmış bir yapıya dönüştüreceklerini ifade eden Taşdelen, “Memurumuza sahip çıkmamız Türkiye’ye güzel bir örnek oluşturduğu gibi hizmetlerimizle, ürettiklerimizle ve projelerimizle de örnek bir belediye olacağız.  İnsan sevgisine ve emeğin yüce bir değer olduğuna inan biri olarak bu sözleşmeyi imzalamaktan onur duyuyorum.”  dedi.
 
TÜM BEL SEN: “EMEK VE DEMOKRASİ ADINA ÖRNEK BİR SÖZLEŞME”

Ankara’nın Türkiye’nin başkenti olduğu gibi Çankaya’nın da Ankara’nın başkenti olduğunu ve Türkiye’nin en kalabalık ilçesi olduğunu belirten Tüm Bel Sen Genel Başkanı Ömer Salih Erol da Çankaya Belediyesi ile imzaladıkları toplu iş sözleşmesinin, emek ve demokrasi adına güzel bir örnek teşkil ettiğini ifade ederek Başkan Taşdelen’e teşekkür etti. Yüce bir değer olan emeğin de bir karşılığının olduğunu vurgulayan Erol, “Tüm çalışanlara ve emekçilere hayırlı olsun.” dedi. Erol ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesi çalışanı olan 13 kişinin iş akitlerinin feshedilmesi için disiplin kuruluna sevk edildiklerini, emekçilerin yalnız olmadığını KESK olarak sonuna kadar yanlarında olacaklarını söyledi.   

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.