1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Bor Karbür Türkiye’nin Konumunu Stratejik Hale Getiriyor
Bor Karbür Türkiye’nin Konumunu Stratejik Hale Getiriyor

Bor Karbür Türkiye’nin Konumunu Stratejik Hale Getiriyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ileri balistik zırh ürünleri geliştiren Nurol Teknoloji’yi ziyaret etti. Varank, şirketin ürettiği ileri teknik seramiklerle platform ve personel korumaya yönelik balistik çözümlerini inceledi.

A+A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ürettiği bor karbür seramiklerle Türkiye’nin adını dünyadaki sayılı ülkeler arasına yazdıran Nurol Teknoloji’yi ziyaret etti. Bakan Varank, “Bor karbür seramiklerin kilogram başına ihracat değeri 90 dolar, çok büyük bir katma değer. Bu teknolojide dünyadaki 3 oyuncudan biri olmamız Ülkemizin konumunu stratejik hale getiriyor.” dedi.

Şirketin seramik üretim hatlarını gezen Varank, “Kara Araçları Koruma Zırhları” projesi kapsamında geliştirilen balistik zırhın 15 metre mesafeden 14,5 milimetre uçaksavar mühimmatına karşı koruma testine katıldı. Varank, daha sonra atış poligonunda 9 milimetre mühimmat ile bizzat gerçekleştirdiği atışla kişisel koruyucu zırhlar için geliştirilen plakayı test etti.

Dünyadaki 3 üreticiden biri

Şirketin alümine, silisyum, karbür ve bor karbür seramikleri geliştirdiğini söyleyen Varank, personel korumaya yönelik bu plakaların İtalya’ya ihracatının yapıldığını anlattı. Çok yakın bir mesafeden atış yapılmasına rağmen geliştirilen plakanın zırhlı aracı koruduğunu ifade eden Varank, açıklamasında şunları kaydetti: “Bu malzemeler zırh çeliğinin yerine daha hafif ve daha çok koruma sağlıyor. Hem personellerin hem de zırhlı araçlarla hava araçlarının korunmasında kullanılıyor. Şirketin en önemli özelliği bor karbür seramiklerde dünyadaki 3 üreticiden biri olması. Sadece ABD ve İsrail’de bulunan bu teknolojiyi Nurol Teknoloji ülkemizde yerli ve milli olarak geliştirdi ve üretimini yapıyor.”

Dışa bağımlılık bitecek

Türkiye’nin bor ülkesi olduğuna dikkati çeken Bakan, “Ama biz bu madeni ham bir şekilde Çin’e ihraç ediyoruz. Orada bor karbür haline getiriliyor ve daha sonra ülkemize satılıyor. Şu anda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın Balıkesir’de bir yatırımı var. 2022’de kendi bor karbürümüzü ülkemizde üretebileceğiz. Bu manada dışa bağımlılığımızı bitirebilecek olmamız bizim açımızdan sevindirici.” dedi.

Türkiye ekonomisini yüksek teknolojili ve katma değerli ürünler üreterek büyütmek istediklerini vurgulayan Varank, şunları söyledi: “Türkiye’nin kilogram başına ihracat değeri 1,5 dolar seviyesinde. Bor karbür seramiklerin kilogram başına ihracat değeri ise 90 dolar. Bu çok büyük bir katma değer. Bu teknolojide dünyadaki 3 oyuncudan biri olmamız tabii ki ülkemizin konumunu stratejik bir hale getiriyor. Biz arkadaşlarımızla bundan sonraki dönemde de çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizi de yüksek katma değerli ürünlerin üretimi ve ihracatıyla kalkındırmaya devam edeceğiz.”

https://www.ostimgazetesi.com/gundem/bor-karbur-turkiyenin-konumunu-stratejik-hale-getiriyor-haberi-5890

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.