1. HABERLER

  2. GİRİŞİMCİLER

  3. Başkent'in savunma ihracatına UR-GE desteği
Başkent'in savunma ihracatına UR-GE desteği

Başkent'in savunma ihracatına UR-GE desteği

Başkent'in savunma ihracatına UR-GE desteği

A+A-

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) Koordinatörü Hilal Ünal, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) desteklerinin savunma sanayi ihracatına önemli katkı sağladığını belirterek, proje kapsamında 24 firmanın beyan edilen ihracat tutarının iki yılda yüzde 105 arttığını bildirdi.

Ünal, kümelenmenin, temmuzda 6. yılını dolduracağını, söz konusu sürede Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) öncülüğünde birçok projeye imza atıldığını söyledi. Ünal "Artık eğitim uçağı, tank, insansız hava araçları gibi satabileceğimiz raf ürünlerimiz var" diye konuştu. OSSA'nın ilk kurulduğu dönemde bünyesinde 40 firmanın bulunduğunu belirten Ünal, bugün firma sayısının 135'e ulaştığını ve bu firmalarda 3 bin 200 kişinin istihdam edildiğini ifade etti. Kümelenmenin, üretim ve ihracat kapasitesinin zaman içinde arttığını dile getiren Ünal, bu artışta Ekonomi Bakanlığının UR-GE desteğinin önemli katkısı olduğunu anlattı. UR-GE projeleri kapsamında OSSA'nın ihracata yönelik her türlü faaliyetlerinin yüzde 75 oranında desteklendiğini belirten Ünal, "Bu gerçekten güzel bir rakam. Üstelik de bunu kümelenmelerin altına verdiler ki sektörel anlamda büyük işler başarılabilsin" dedi.

İKİ YILDA YÜZDE 105 ARTIŞ

OSSA'nın devam eden 2 UR-GE projesi olduğunu kaydeden Ünal, "İlk proje 2 yıl önce başladı. Proje dahilindeki 24 firmanın beyan edilen ihracat tutarları söz konusu iki yıl içinde yüzde 105 arttı" diye konuştu. Ünal, diğer proje kapsamında da 33 firmanın çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. İlk projenin tahmini bütçesinin 1 milyon 130 bin lira olduğunu belirten Ünal, proje kapsamında 24 firmanın ihtiyaç analizlerinin yapıldığını ifade etti. 7 proje firmasının internette görünürlüğü arttırmak için arama motoru optimizasyon danışmanlığı aldığını bildiren Ünal, 23 firmanın da çeşitli yurt dışı fuarlara katıldığını dile getirdi. Proje firmalarının, Almanya AIRTEC Fuarı, Abu Dhabi IDEX Fuarı ve Ankara Endüstriyel İşbirliği Günlerinde gerçekleştirdiği görüşmeler sonrasında yurt dışından iş bağlantıları konusunda gizlilik anlaşmaları imzalandığını kaydeden Ünal, "Savunma ve havacılık yan sanayinin yurt dışında güçlü duruşu ile orijinal ekipman üreticileri, KOBİ'lerimiz hakkında yeni fikirler geliştirmiş, UR-GE firmaları verimli iş bağlantıları, ortaklıklar başlatmış, uluslararası pazara entegre olmak için fırsat yakalamıştır" dedi.
Yurt genelinde yaklaşık 131 UR-GE projesinin devam ettiğini anlatan Ünal, bu projelerden en başarılarından birinin OSSA'nınki olduğunu kaydetti.

AFRİKA PAZARI ÖNEMLİ

İhracat pazarları konusunda da görüşlerini paylaşan Ünal, alt yüklenicilerin artık ABDve Avrupa'ya daha ucuza iş yapabildiklerini söyledi.
Bitmiş ürünler açısından Orta Doğu ve Afrika'nın ön plana çıktığını ifade eden Ünal, "Yeni pazar olarak Afrika sayılabilir. Orayı biraz incelemek lazım. Dünyada herkesin silahlandığı bir ortamda Afrika ülkeleri de alım yapacaktır" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.