1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Başkentgaz'ın "kartlı sayaç" çilesi
Başkentgaz'ın "kartlı sayaç" çilesi

Başkentgaz'ın "kartlı sayaç" çilesi

Başkentgaz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, vatandaşa peşin ödemeli doğalgaz satmalarını isteyen EPDK'dan kendilerine peşin gaz satmasını istedi.

A+A-

Başkentgaz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, Ankara'daki ön ödemeli gaz satışına ilişkin, "Biz 'kartlı sayaç olmasın' demiyoruz kısmen de arzu ettiğimiz bir şey. Bunun şeklinin şemalinin, formülünün değişmesi lazım. Peşin gaz alamıyorsak metreküp yerine TL üzerinde satarız. Herhangi bir zam durumunda biz etkilenmeyiz, vatandaş da peşin gaz almak istiyorsa almaya devam eder" dedi.

Torun, Başkentgaz'da düzenlediği basın toplantısında 1 Haziran 2013'te teslim aldıkları şirkette bugüne kadar yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Yaptıkları denetim çalışmalarında tüyleri diken diken kaçak kullanım örnekleriyle karşılaştıklarını belirten Torun, usulsüz kullanım ve bağlantıların şirket tarafından yapılmamasına rağmen yaşanan olumsuzlukların şirkete fatura edildiğini söyledi.

Denetimler sonunda kurallara uymayan aboneleri uyardıklarını dile getiren Torun, kurallara uymayanların sadece Başkentgaz'a değil, olası olumsuzluklar durumunda tüm topluma zarar verdiğini ifade etti.

Bazı sayaçları, abonelerin tüketim miktarlarına uygun olmadığı için değiştirdiklerini anlatan Torun, "Bu basına, 'benim sayacımı zorla değiştirdiler' diye yansıyor. Zorla kim kime ne yapabilir, böyle bir şey söz konusu mu? Uygun olmayan bağlantıyı uygun hale getirmek için boru taktığımızda borunun parasını alacağız, kıyamet kopuyor 'alamazsınız'. Peki biz sayaç takalım para almayalım, bacasını değiştirelim para almayalım, geriye bir gaz kalıyor. Gazın da parasını almasak ondan da rahat etmeyecekler, onu da kafi görmeyecekler" diye konuştu.

Periyodik kontroller için bedel almadıklarına dikkati çeken Torun, 1,5 milyon aboneyi denetlemeleri için bedel almaları gerektiğini söyledi. Torun, "Kar marjım 5,5 cent ve sabit. 'Yaladılar, yuttular, ondan bunu aldılar' bunları duyuyoruz. 'Rüşvet aldılar, şunu yaptılar'... Bunlarla da haksız olarak muhatap oluyoruz. Bu konularda son derece hassasız. Bu güne kadar hayatımızda, ticari müesseselerimizde rüşvet diye bir şey söz konusu olamaz" dedi.

Kartlı sayaçlarla ilgili olarak satmadığı, deposundaki bir malın parasını almayı ticaret yapan herkesin isteyeceğini dile getiren Torun, kartlı sayaçların 3 kez takıldığını 20, 15 ve 10 yıllık kullanım ömürleri olduğunu söyledi.


 

"BURASI DARÜLACEZE DEĞİL"

Bugüne kadar 35 bin sayacın kalibre edildiğini anlatan Torun, kartlı sayaç ve ön ödemeli doğ algaz aboneliği için şu değerlendirmelerde bulundu:

"Vatandaşın peşin alma hakkı var, benim de peşin satıp satmama hakkım var. Devlet bize diyor ki 'peşin gaz sat'. Bizim BOTAŞ'a, EPDK'ya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yazdığımız yazılar var, 'siz de bize peşin gaz satın' diye. Madem bizim satmamızı istiyorsanız, siz de bize bu imkanı tanıyın ama maalesef biz hep peşin sattık, peşin alamadık.

Kışın yoğun aylarında vatandaşın bizde 400-500 trilyon parası oluyor. Yüzde 10 zam gelirse 50, yüzde 20 gelirse 100, 30 gelirse 150 trilyon lira. Biz bir ticari kuruluş olarak böyle bir faturayı ödeyebilir miyiz, batarız. Dolayısıyla haksız ithamlarla karşılaşıyoruz. Sınırlı gaz satışını da EPDK'nın koyduğu kurallarla yapıyoruz. Kışın limitleri açarken tamamen kendi inisiyatifimizle açtık, vatandaş mağdur olmasın dedik. Vatandaşın da bizim de haklı sebeplerimiz var. Siz peşin satacaksınız ben zam yapacağım ama peşin alamayacaksınız böyle bir ticari anlayış varsa ben ona saygı duyarım, olmadığını biliyorsunuz. Kartlı sayaç facia durumuna gelmiş bir olay. Bu sayacı değiştiriyoruz parasını da almıyoruz. Hakkımız olmadığı için değil, uğradığımız hücumlara yetişemiyoruz. Bağlantı elemanları var bunlar için 63 lira alıyoruz. İthamlar haksız ve yalan. Yenilenen parçanın parasını almamız lazım, neticede burası Darülaceze değil."

Katlı sayaçların o günün koşullarına göre planlanıp uygulandığını dile getiren Torun, "Biz kartlı sayaç olmasın demiyoruz kısmen de arzu ettiğimiz bir şey. Bunun şeklinin şemalinin formülünün değişmesi lazım. Peşin gaz alamıyorsak metreküp yerine TL üzerinde satarız. Herhangi bir zam durumunda biz etkilenmeyiz, vatandaş da peşin gaz almak istiyorsa almaya devam eder" ifadelerini kullandı.

Torun, şirket olarak EPDK ve kamu otoritesinden yaptıkları denetimlerin bedelinin verilmesini, peşin gaz satışı için peşin gaz verilmesini, kayıp-kaçak bedellerinin karşılanmasını istediklerini kaydetti.

 

"BAŞKENTGAZ NEREDE DİYE BAKMADIM"

Özelleştirme sürecinde rakamlarla ilgilendiklerini, 'Başkentgaz nerededir' diye gidip bakmadığını dile Mehmet Torun, "Şu binayı görseydim ihaleye dahi girmezdim. Başkentgaz dediniz mi 2-2,5 milyar lira cirosu olan bir şirket. Ankara'nın en fazla vergi veren şirketi. Böyle bir şirketin bu durumda olması bir vatandaş olarak içler acısıdır. Bizim bir şirket satın almadığımızı bilmenizi isteriz. Sorunları çok" dedi.

Kış aylarında vatandaşların ihtiyaçlarını ve "doğal gaza zam yapılmayacağı" açıklamalarını dikkate alarak gaz satış kotalarını artırdıklarını dile getiren Torun, "Ankara bir memur şehri bunu bir tasarruf olarak görüyor ve gazı depoluyor. Para bankada dursa yıllık faiz yüzde 10. Şu ana kadar vatandaş kaybetti biz kazandık, böyle görünüyor ama biz bunu istemiyoruz" diye konuştu.

Torun, Başkentgaz'ı almış olmaktan mutlu olup olmadıkları yönündeki soruya, "Olan olmuş, memnunuz desek bir dert, memnun değiliz desek bir dert" yanıtını verdi.

Değiştirilen sayaç sayısının 3-5 bin civarında olduğunu dile getiren Torun, şu anda 1 milyon civarında kartlı doğalgaz sayacının kullanıldığını, bu miktarın 200 bin civarında olmasını uygun bulduklarını kaydetti.

 

1 HAFTA OTELDE KALDI, KAÇAK GAZI YAKALADI

Basın toplantısında verilen bilgilere göre, yapılan denetimlerde kaçak bağlantı hattı çektiği belirlenen 30 kullanıcı için suç duyurusunda bulunuldu. Aralarında otel, fırın, öğrenci yurdu, lokanta, hastane gibi işletmelerin bulunduğu yerlerde çekilen hatlarla kaçak doğal gaz kullanıldığı belirlendi.

Oteldeki kaçak kullanım için 1 hafta boyunca bir şirket çalışanı otelde kaldı. Otelin başka bir yakıt kullanmadığı halde 30 derece sıcaklıkta olmasından şüpheyle yapılan çalışmayla kaçak hat çekildiği tespit edildi. Başka bir örnekte ise bir doçentin sahibi olduğu öğrenci yurdunda da kaçak kullanım tespit edildi.

Denetimlerde yüzde 80 usulsüz cihaz kullanımı (sisteme ilave cihaz eklenmesi) belirlendi. Abonelerin yüzde 30'nun tüketim kapasitelerine uygun sayaç kullanmadığını, bu nedenle bazı abonelerin kullandığı gazın 10'da birini ödediği tespit edildi.

Şirket yetkilileri, abonelerden daha önce alınan 300 doların ise sayaç parası ya da güvence bedeli olarak değil, abonelik ücreti olarak alındığını, aksi yönde bir yazı yada encümen kararı bulunmadığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.