1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. ‘Barış Bütçesi‘nin sırrı 2015 güvenlik harcamasında gizli
‘Barış Bütçesi‘nin sırrı 2015 güvenlik harcamasında gizli

‘Barış Bütçesi‘nin sırrı 2015 güvenlik harcamasında gizli

Bakan Şimşek, son dönemde yaratılmaya çalışılan 'Türkiye savaşa giriyor' havasını rakamlarla yalanladı

A+A-

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, milletvekillerinin 2015 yılı bütçesinin geneli üzerindeki soru ve eleştirilerine cevap verdi. Güvenlik harcamaları için ayrılan paya ilişkin bir soruya karşılık Şimşek, bu yıl için 45 milyar lira ayrılan ödeneğin, 2015 yılında 47,4 milyar liraya çıkacağını ifade etti. Şimşek, bu artış oranının neredeyse deflatörün altında olduğunu belirterek, "Öyle bir hava estiriliyor ki sanki Türkiye savaşa girecekmiş gibi. Biz tam aksine bölgemizde huzur, barış istiyoruz... Bu bölge çok çekti, Ortadoğu'da çok gözyaşı döküldü" dedi. 

KALEKOLLARA 500 MİLYON 

Güvenlikle ilgili kurumların bütçesinin milli gelir içindeki payının 2002 yılında yüzde 3,5 olduğunu anımsatan Şimşek, bu oranın gelecek yıl 2,44'e inmesinin beklendiğini kaydetti. Şimşek, TOKİ'nin inşa ettiği kalekollar için bu yıl harcanacak paranın 300-500 milyon lirayı geçmeyeceğini bildirdi. 

BELKİ İNDİRİM BİLE OLABİLİR 

Türkiye'nin asıl sorununun dolaysız vergilerde olduğunu belirten Şimşek, bunun için de dört gözle Gelir Vergisi Kanun Tasarısı'nın yasalaşmasını beklediklerini söyledi. Şimşek, dolaysız vergilerdeki sorunların çözümü halinde rekabet gücünü etkileyen dolaylı vergilerde indirime dahi gidilebileceğini kaydetti. 

ARTIŞ ÖNGÖRMÜYORUZ 

Vergilerdeki oranlara da değinen Şimşek, hiçbir vergide oran artışı öngörülmediğini bildirdi. Şimşek, sadece yeniden değerleme oranı çerçevesinde standart uygulama olarak bir artışın öngörüldüğünü ifade etti. 

Enflasyon farkı yok

Şimşek, memur maaşlarına 2015 yılında enflasyon farkının verilip verilmeyeceğiyle ilgili soruyu şöyle yanıtladı: "Bu seneye ilişkin bir fark öngörülmüyor. Neden? Çünkü toplu sözleşme yapıyorsunuz. 2014 yılında en düşük memur emekli aylığı yüzde 12,8. 2014 yılı için 10 aylık TÜFE yüzde 8,45. Yılın tamamı için de yüzde 9,4 olarak öngörülüyor. En düşük memur maaşı bu haliyle yüzde 8.3 artacak, ortalama memur maaşı artışı yüzde 8.5 olacak” cevabını verdi. 

Suriyelilere 4.5 milyar $

Suriye'den gelen göçmenlerin maliyetinin sorulması üzerine de Bakan Şimşek, "Bugüne kadar bütçeden 2 milyar 315 milyon 629 bin 152 lira harcanmış. Ama bu konudaki harcamayı sadece bütçeden yapmıyoruz. Mahalli idarelerin çabaları var, başka ayni yardımlar var. Bizdeki rakam en son 4,5 milyar dolar" ifadesini kullandı. 

http://www.aksam.com.tr/ekonomi/baris-butcesinin-sirri-2015-guvenlik-harcamasinda-gizli/haber-351459

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.