1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Bank Asya taşındık deyip şubeyi kapattı
Bank Asya taşındık deyip şubeyi kapattı

Bank Asya taşındık deyip şubeyi kapattı

17 Aralık'tan bu yana büyük kayıplar yaşayan Bank Asya, küçülmekten kurtulamıyor

A+A-

17 Aralık Operasyonu sonrası kan kaybı yaşamaya başlayan Bank Asya’da işten çıkarmaların yanı sıra şube kapatmaları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin verilerine göre, 31 Aralık 2013’te Bank Asya’nın 5 bin 74 olan personel sayısı 31 Ekim 2014 itibariyle 3 bin 714’e geriledi. Bank Asya'nın son 10 ayda bin 360 çalışanının işten çıkardığı rakamlara yansımasına rağmen resmi rakamlara göre kapatılan şubesayısı ise değişmeyerek 281’de kaldı.

 

70'TEN FAZLA ŞUBESİ GAYRIRESMİ  OLARAK KAPALI

Dikkat çekici bu durum hakkında Yeni Şafak’a değerlendirmelerde bulunan konuya yakın bir yetkili, Bank Asya’nın yaklaşık 70 şubesini hizmete kapattığı ancak kapatma işlemini resmi olarak gerçekleştirmediği için ilan edilmediğini söyledi. Bir şubenin maliyetinin ortalama 50 bin doları bulduğunu belirten yetkili, bankanın yüksek maliyeti nedeniyle zararını azaltmak için bu şubelerini kapatmak yerine kurulu alt yapısıyla birlikte diğer bankalara satmak için fırsat kolladığını dile getirdi.

MERCAN ŞUBESİ MÜŞTERİSİNE SULTANHAMAM YOLU GÖZÜKTÜ  

Banka kapattığı şubelerini ‘taşındık’ diye ilan etse de yetkili kişinin sözlerini doğrulayan bu durumun bir örneğini Yeni Şafak fotoğrafladı. Söz konusu örnekte şube yetkilileri, Bank Asya’nın İstanbul Tahtakale’deki Mercan şubesini, Eminönü'ndeki Sultanhamam şubesine taşıdıklarını ilan ediyor. Ancak, durumu ilginç kılan taraf taşındıkları yerin daha önceden de şube olarak hizmet veriyor olması.

AYNI STRATEJİYİ ANADOLU YAKASINDA İZLİYOR

Bank Asya'nın aynı stratejisinin bir örneğine de İstanbul Anadolu yakası Ümraniye'de rastlandı. Bank Asya, Natoyolu şubesini Ümraniye şubesine taşıdı. Ancak bu birleştirmeyi de taşınma olarak gösterilmesi dikkatlerden kaçmadı. Yine Altıyol şubesini kapatarak tüm hesapları Kadıköy şubesine taşıdı.

3. ÇEYREKTE ZARAR AÇIKLADI

Bank Asya’nın, 2014 yılının üçüncü çeyreğinde 301 milyon lira net zarar açıkladı. Bank Asya’nın KAP’ta yayımlanan 9 aylık konsolide olmayan mali tablolarına göre, banka bu yılın 3. çeyreğinde 300 milyon 955 bin lira net zarar etti. Banka, geçen yılın 3. çeyreğinde 60 milyon 575 bin lira net kar elde etmişti. Yılın 9 aylık döneminde de 249 milyon 565 bin lira net zarar açıklayan Bank Asya’nın, geçen yılın aynı döneminde net karı 160 milyon 887 bin lira düzeyinde gerçekleşmişti. Bankanın 2013 yılı sonunda 27,8 milyar lira düzeyinde bulunan konsolide olmayan aktif toplamı ise bu yılın 3. çeyreği sonu itibarıyla 16,5 milyar liraya indi.

360 PERSONELİ İŞTEN ÇIKARDI

Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin verilerine göre, Banka Asya, 31 Aralık 2013 ile 31 Ekim 2014 tarihleri arasında bin 360 personelini işten çıkarırken, bu dönemde diğer katılım bankaları ise personel alımını artırdı. Söz konusu dönemde Albaraka Türk 392 kişiyi işe alarak 3 bin 449 personele, Türkiye Finans 555 kişiye işe alarak 4 bin 545 kişiye, Kuveyt Türk’te 394 kişiyi bünyesine katarak toplam personel sayısını 5 bin 36 kişiye çıkardı. Yine söz konusu dönemdeki resmi rakamlara göre, şube sayılarında Bank Asya’nın 281 şube sayısı değişmezken, Albaraka Türk’ün şube sayısı 22 adetlik artışla 189’a, Türkiye Finans’ın toplam şubesi 30 adet artışla 280’e ve Kuveyt Türk’ün toplam şube sayısı da 32 adetlik artışla 300’e yükseldi. 

Kaynak: Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.