1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Bakan Yıldız'dan flaş petrol açıklaması
Bakan Yıldız'dan flaş petrol açıklaması

Bakan Yıldız'dan flaş petrol açıklaması

Taner Yıldız: Irak merkezi hükümetinin petrolü Mart'tan beri ilk kez sevk edilecek

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, merkezi Irak hükümetiyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) petrol konusunda anlaşmaya varmasının ardından, merkezi hükümetin petrolünün Mart ayından beri yapılmayan sevkiyatının ilk kez bu günlerde başlayacağını söyledi. Söz konusu sevkiyat, Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'ndan dünyaya yapılacak.

"TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI"

Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cezayir ziyaretine iştirak etmek üzere bu ülkeye gidişinden önce Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

IKBY ile Irak merkezi hükümetinin petrol konusunda anlaşmasını değerlendiren Taner Yıldız, "Satılan Irak'ın petrolü. Kuzey-güney demeden başından beri savunduğumuz ve Irak'ın normalleşmesine katkı koyacak bir gelirden bahsediyoruz. ve mutlaka bu sistemin kurulması ve korunması gerekiyordu. Türkiye, bu manada üzerine düşeni yaptı ve bundan sonra merkezi Irak hükümetinin günlük 150 bin varilden başlamak kaydıyla sevkiyatlarına şahit olacağız." diye konuştu.

"MARTTAN BERİ İLK KEZ GELECEK"

Bunun, bölge için de Irak için de sevindirici bir durum olduğunu ifade eden Bakan Yıldız, "Başından beri söylediğimiz konunun, prensiplerin kabul gördüğünü bir kez daha görüyoruz. Bunun altını çizmek isterim. Olan petrol, satılan petrolün geliri paylaşılır, satılmayan petrolün geliri paylaşılmaz. Bunu başında da söylemiştik. O yüzden, merkezi Irak hükümetinin Mart ayından bu yana yapılmayan sevkiyatı başlamış olacak, 150 bin varil bölü gün olarak." dedi.

Ceyhan üzerinden gerçekleştirilecek sevkiyatın ne zaman olacağına ilişkin bir soruya ise Yıldız, "İçinde bulunduğumuz günlerde artık başlar." diye yanıt verdi.

CEZAYİR İLE 10 YILLIK SIVILAŞTIRILMIŞ DOĞAL GAZ ANLAŞMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti kapsamında Cezayir ile önemli bir anlaşmaya imza atacaklarını da açıklayan Bakan Yıldız, "Türkiye, doğalgazını 5 ayrı ülkeden tedarik ediyor; Rusya Federasyonu, Azerbaycan, İran, Nijerya ve Cezayir. Bu yıl içerisinde Katar'dan da başladık altıncı ülke olarak ve bunu daha da çeşitlendirmek istiyoruz." diye konuştu.

Cezayir'in bu yılsonu itibari ile kontratının bitecek olduğunu hatırlatan Bakan, "BOTAŞ'ın yaptığı çalışmalarla beraber bu kontratı inşallah sayın cumhurbaşkanlarının huzurunda uzatmış olacağız. 10 yılığına ve 4,4 milyar metreküp yıl olmak kaydıyla Türkiye'nin doğalgazdaki arz güvenliğine ciddi katkı koyacak bir yapılanmayı, enerji olarak, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) olarak inşallah sağlamış olacağız." diye açıklamalarını sürdürdü.

Günümüze kadar, 20 yıl içerisinde Cezayir'den yaklaşık 75 milyar metreküp LNG aldığımızı anımsatan Yıldız, "Yani bu, Türkiye'nin bir yıllık ihtiyacının bir buçuk katı. O yüzden Cezayir bizim önemli bir tedarikçimiz ve enerji kalemleriyle beraber geliştirmeye çalıştığımız ilişkiler daha da güçlenerek devam edecek. İnşallah bugün itibariyle, sayın cumhurbaşkanları huzurunda bu anlaşmayı imzalamak istiyoruz." dedi.

http://www.ahaber.com.tr/Ekonomi/2014/11/19/bakan-yildizdan-flas-petrol-aciklamasi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.