1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bakan Yıldız müjdeyi verdi! Çok yakında açılacak
Bakan Yıldız müjdeyi verdi! Çok yakında açılacak

Bakan Yıldız müjdeyi verdi! Çok yakında açılacak

Bakan Yıldız müjdeyi verdi! Çok yakında açılacak

A+A-

Bakan Taner Yıldız, Neçirvan Barzani ile yapılan görüşmeden olumlu sonuç alınacağını ve artık dünya piyasalarına belli miktarda Irak petrolünün açılacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YıldızKuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden uluslararası piyasalara açılması konusunda, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) BaşbakanıNeçirvan Barzani ile yaptığımız görüşmeden olumlu sonuç alınacağını, artık dünya piyasalarına belli miktarda Irak petrolünün açılacağını söylemem lazım" dedi.

Yıldız, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 7. Olağan Genel Kurulu öncesinde basın mensuplarının soruları yanıtladı.

Güney Akım'ın Türkiye üzerinden karadan geçmesiyle ilgili sorular üzerine Yıldız, Güney Akım'ın Karadeniz'i baştan başa katederek, Bulgaristan'a ulaşmasının amaçlandığını söyledi. Yıldız, şöyle konuştu:

"Bu projenin fizibilitesi, iyileştirilmesi, daha stratejik olması düşünülüyor ise Türkiye bu tür tekliflere açıktır dedik. Nedir o? Mavi Akım denizden gelip karadan devam ediyor. Bu bizim teklifimiz değil, eğer böyle bir talep gelirse, şu ana kadar resmi olarak gelmedi, konuşuldu. Pazartesi günü Gazprom Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev gelecek, onunla bunları detaylı konuşacağız. Böyle bir talebin gelmesi halinde Türkiye'nin Rusya ile geliştirdiği stratejik ilişkilerin arasına önemli bir başlık olarak alınabileceğini ve değerlendirilebileceğini söyledim."

Medvedev ile Ukrayna krizi sürecinde Türkiye'nin doğal gaz kaynaklarının yaklaşık yüzde 12,5'lik kısmını Türkiye'ye ithal eden Batı Hattı'nın doğal gazsız kalmaması konusunu da görüşeceklerini ifade eden Yıldız, AB'nin, Ukrayna kriziyle ilgili olarak Rusya ile masaya oturabileceklerini açıklamasının önemli bir gelişme olduğunu dile getirdi.

Rusya'nın cari dengeleri açısından da bunun son derece önemli olduğuna işaret eden Yıldız, "Önümüzdeki 3-4 aylık süre içerisinde Ukrayna'nın sürdürülebilir bir doğal gaz akışını sağlayabileceği bir anlaşma yapılması kanaatindeyiz. Bu konuda belki bizim de AB üyesiülkelerin enerji bakanlarıyla görüşmemiz olabilecek. Bunun herhangi bir problem doğurmayacağını tahmin ediyorum. Yeter ki her iki taraf da AB ve Rusya olumlu adımlar atmış olsunlar" dedi.

Güney Akım'ın Türkiye topraklarından geçmesi yönünde bir talep gelirse Türkiye'nin karşı isteği olup olmayacağı yönündeki soruya Yıldız, "Bizim Güney Akım'ın böyle bir talebi olması halinde geliştireceğimiz farklı argümanlar var. Türkiye Doğu Akdeniz, Kıbrıs veya herhangi bir doğal gaz kaynağının Türkiye üzerinden aktarılmasını istismar etmez, coğrafyasından kaynaklanan avantajları Rusya'yla, Azerbaycan'la, Irak'la yapacağı projelerde istismar etmez. Türkiye her zamanki olumlu, pozitif tutumunu sürdürecektir. Bunlar müzakere konusu olacaktır" yanıtını verdi.

Bakan Yıldız, Rusya'dan alınan gaz fiyatında bir indirim talebi olup olmayacağı sorusu üzerine, şöyle konuştu:

"Rusya ile yaptığımız müzakere ve anlaşmalar önümüzdeki aylarda bir fiyat revizyon hakkını doğruyor. Bu konuyla alakalı taleplerimizi Rusya ve Gazprom yetkililerine ileteceğiz. Çünkü Avrupa'yla aramızdaki makasın daralmış olmasına rağmen hala fiyatla alakalı bir kısım revizyonların yapılabileceğine inanıyoruz. Bu hakkı bize yaptığımız anlaşma veriyor. Fiyat revizyon hakkı maddeleri var. Her zaman olduğu gibi son derece samimi bir şekilde bu problemi de çözeceğimiz kanaatindeyim. Şu anda maliyetlerimizin altında satıyoruz. Vatandaşımıza ve sanayicimize yansıtmamak için çok ciddi gayret sarf ediyoruz. Maliyetlerimizin yüksek olduğu malum ama biz Rusya ile yapacağımız fiyat müzakerelerinin bu maliyette önemli rol oynayacağını biliyoruz."

- Kuzey Irak petrolü

Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden uluslararası piyasalara açılmasına yönelik sorular üzerine de Bakan Yıldız, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a refakatle yapılan toplantının son derece olumlu geçtiğini söyledi. Yıldız, şöyle devam etti:

"Daha önce de Irak Petrol Bakanı Abdulkerim Luaibi, Türkiye'ye geldi ve Kuzey Irak'ın günlük akıtacağı 100 bin varillik petrolün genel bütçeden mahsup edilebileceğini söyledi. Bu önemli bir adım. Sayın Barzani ve IKBY Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Havrami de bu konuda çalışma yaptıklarını söylediler. Bundan sonra eğer 100 bin varil ve üzerinde Kuzey Irak'tan petrol gelmesi halinde bunun gelirlerinin Kuzey Irak'a aktarılabileceği söylendi. Biz problemin ana odağının Bağdat ve Erbil arasında olduğunu biliyoruz. Irak'ın normalleşmesinin, gelirlerini artırmasının en önemli yolu budur. Bölgedeki istikrar bizim için son derece önemli. Bölgede günde 40-50 insanın ölmesi gazetelerimizin birinci sayfalarında dahi yer almıyor. Bu yüzden bölgede istikrara konulabilecek katkının gelirlerin artırılmasından geçtiğini biliyoruz. Sayın Barzani ile yaptığımız görüşmeden olumlu bir sonuç alınacağına, artık dünya piyasalarına belli miktarda Irak petrolünün açılacağını söylemem lazım."

 

 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.