1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Bakan uyardı! Bir an önce bitirin
Bakan uyardı! Bir an önce bitirin

Bakan uyardı! Bir an önce bitirin

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yoğun ilgi ve talep üzerine,

A+A-

yapılandırmada son başvuru ve son ödeme tarihlerinin 1 ay uzatıldığını belirterek, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, belediyeler, TEDAŞ ve kalkınma ajanslarına olan borçlar için vatandaşların, başvurularını 31 Aralık'a kadar yapabileceğini bildirdi.

 

 Yapılandırmadaki son rakamlara ilişkin de bilgi veren Şimşek, bugün  itibarıyla sadece vergi dairelerine yaklaşık 3,5 milyon kişinin başvurduğunu ve  33,4 milyar lira alacağın yapılandırıldığını söyledi. 
 
Batman'a hareketinden önce, kamuoyunda "torba yasa" olarak bilinen İş  Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 6552 Sayılı Kanun'un sonuçlarına  ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Şimşek, "af niteliğinde" olmamasına  rağmen, vatandaşların kanuna büyük ilgi gösterdiğini söyledi. 
 
 Bakan Şimşek, bugün itibarıyla sadece vergi dairelerine yaklaşık 3,5  milyon kişinin başvurduğunu ve kanun kapsamında 33,4 milyar liralık alacağın  yapılandırıldığını ifade ederek, şunları kaydetti: 
 
"Vatandaşlarımızdan ve sektörlerden gelen yoğun ilgi ve talep üzerine,  yapılandırmada bazı alacaklar için son başvuru ve son ödeme tarihlerinin 1 ay  süre ile uzatılmasına ilişkin karar, Bakanlar Kurulu'na gönderildi. Karar, Resmi  Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Yapılandırma hükümlerinden  azami sayıda vatandaşımızın yararlanması amacıyla Maliye BakanlığıSGK, Gümrük  ve Ticaret Bakanlığı, belediyeler,TEDAŞ ve kalkınma ajanslarının alacaklarına  yönelik Kanunda öngörülen başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri 1 ay uzatılacak.  Yani vatandaşlarımız, söz konusu borçları için başvurularını 1 Aralık'a kadar  değil, 31 Aralık'a kadar yapabilecek." 
 
Ödeme süresi de uzayacak 
 
 Aynı şekilde, 31 Aralık 2014'e kadar ödenmesi gereken ilk taksitlerin  ödeme süresinin de 1 ay uzatılacağını aktaran Şimşek, ilk taksit ödemelerinin, 31  Ocak 2015 tarihinin hafta sonu tatiline rastlaması nedeniyle 2 Şubat 2015 tarihi  mesai saati bitimine kadar yapılabileceğini bildirdi. 
 
Araç muayenelerine 6 ay ek süre 
 
 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, araçlarının fenni muayenelerini süresinde  yaptıramamış olanlara da söz konusu kararla önemli bir imkan getirileceğini  söyledi. Bu çerçevede, 31 Aralık 2014'e kadar araç muayenesi yaptırılabilmesine  yönelik düzenlemenin süresinin 30 Haziran 2015'e kadar uzatılacağı bilgisini  veren Şimşek, şöyle devam etti: 
 
"Vatandaşlarımız, süre uzatıldı diye başvurularını ertelemesin ve bir  an önce işlemlerini bitirsin. Kararla, özellikle muayene konusunda önemli imkan  tanınıyor ama araç sahiplerinin, fenni muayenesiz araç kullanmanın Karayolları  Trafik Kanunu hükümlerine göre cezayı gerektirdiğini unutmaması lazım. Önümüzdeki  1 aylık sürede borçlu olan tüm vatandaşlarımıza, bu kolaylıktan yararlanmalarını  ve icraya muhatap olmadan borçlarını zamanında ödemelerini tavsiye ediyorum." 
http://www.gazetevatan.com/bakan-uyardi-bir-an-once-bitirin-701773-ekonomi/
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.