1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Bakan Şimşek'ten Twitter'a vergi resti
Bakan Şimşek'ten Twitter'a vergi resti

Bakan Şimşek'ten Twitter'a vergi resti

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten Twitter açıklaması. Bakan Şimşek, Twitter'ın Türkiye'deki reklamlardan elde ettiği gelirden vergi vermediğini ifade ederek şirketin ofis açmak zorunda olduğunu dile getirdi.

A+A-

Bakan Şimşek'ten Twitter'a vergi resti. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten Twitter açıklaması. Bakan Şimşek, Twitter'ın Türkiye'deki reklamlardan elde ettiği gelirden vergi vermediğini ifade ederek şirketin ofis açmak zorunda olduğunu dile getirdi. 


Ankara'da bütçe gerçekleşmelerini açıklayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, basın mensuplarından gelen sorular üzerine Twitter'ın Türkiye'de vergi vermemesi sorununa değindi.

KDV'nin alınmasında bir sorun olmadığını, çünkü KDV'yi reklam veren şirketin ödediğini ifade eden Şimşek, "Bir Türk şirketi sosyal medya üzerinden reklam verdiyse bu KDV'ye tabiyse zaten sorun yok" dedi ve şöyle devam etti:

"Sorun gelir ve kurumlar vergisinde yaşanıyor. Yani sosyal medya platformları eğer Türkiye'de bir daimi temsilcilik açmazsa gelir ve kurumlar vergisini ödemiyor. Çifte vergilendirme anlaşmalarına baktığınız zaman yabancı bir mükellefin vergi vermesi için temsilciliği olması gerekiyor. Sosyal medya şirketlerini bu çerçevede analiz ettiğimiz zaman mutlaka burada bir temsilcilik açmaları gerektiğini söylüyoruz. Buradaki faaliyetleri süreklilik arz eden ticari faaliyetlerdir."

'İyi niyetlilerse temsilcilik açarlar'

Herhangi bir şirket adı zikretmek istemediğini ifade eden Şimşek, "İyi bir niyet içindelerse temsilcilik açarlar, yok kötü bir niyet içindelerse oturup alternatifleri düşünürüz" dedi.

'Randevu talep ettiler'

Şimşek, Twitter yetkililerinin kendisinden üçüncü bir kanal aracılığıyla randevu talep ettiklerini söyledi.

'Kendince farklı ülkelerde açmıyorlar'

Sosyal medya şirketlerinin ofis politikalarına değinen Şimşek, "Güçlü ülkelerde temsilcilik açın, oralarda vergi verin ama kendinizce farklı gördüğünüz ülkelerde vergi vermeyein. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bunu uluslararası platformlara taşıyacağız" dedi.

'Haksız rekabet içindeler'

"Sosyal medya dediğimiz zaman herhangi bir gazetemiz veya internet sitemiz, Türk şirketler bu vergiyi ödüyor. Sitelerde birçok reklam var" diyen Şimşek, "O reklamları alan Türk şirketler hem KDV ödüyor, hem gelir vergisi ödüyor hem de kurumlar vergisi ödüyor. Yabancı şirketler ne için haksız rekabete yol açsın? Bir mal ticareti olsaydı zaten şirket kurmaları gerekecekti" diye ekledi.

'Sosyal medya ciddi reklam payına sahip olacak'

"Sosyal medya çok ciddi reklam payına sahip olacak" diyen Şimşek, "Reklam da bir ticari faaliyettir" şeklinde konuştu.

Kaynak: Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.