1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Bağdat-Ankara'da buzlar eridi petrol krizi çözülüyor
Bağdat-Ankara'da buzlar eridi petrol krizi çözülüyor

Bağdat-Ankara'da buzlar eridi petrol krizi çözülüyor

Bağdat-Ankara hattında yaşanan gerginlik yerini ‘ortaklık’ sürecine bıraktı.

A+A-

Bağdat-Ankara hattında yaşanan gerginlik yerini ‘ortaklık’ sürecine bıraktı. Türkiye Basra'dan Bağdat'a boru hattı döşeyecek. TPAO'nun iptal edilen ruhsatları yenilenecek.

TÜRKİYE ile Irak arasında yaşanan petrol krizinde çözüm yakın... Irak Dışişleri Bakanı El Caferi'nin Türkiye ziyaretinin ardından Bağdat-Ankara hattında Nuri El Maliki hükümetinin tavrı nedeniyle ortaya çıkan gerginlik yerini ‘ortaklık’ sürecine bıraktı. İki ülke arasında kısa vadede başta enerji ve ekonomi olmak üzere birçok alanda işbirliği sürecinin tekrar başlaması öngörülüyor. AKŞAM'ın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Irak'ta yeni hükümetin kurulmasının ardından Türkiye'ye gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret aradaki buzları eritti.  

BU YIL BİTMEDEN ÇÖZÜLECEK

Caferi'nin ziyaretinin ardından Türkiye ile Irak arasında çok kısa zaman içerisinde Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin (YDSK) toplanması öngörülürken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi petrollerinin Türkiye üzerinden uluslararası piyasalara açılması süreci de hızlanmış olacak. Diplomatik kaynaklar Caferi'nin yaşanan bu sorunun 2014 yılı sona ermeden çözülebileceği yönünde bilgi verdiğini vurguluyorlar.

Ekonomik işbirliği de devam edecek

Bunun yanısıra Maliki döneminde iptal edilen TPAO'nun bazı bölgelerdeki doğalgaz ve petrol arama ruhsatlarına ilişkin sürecin de yeniden değerlendirilebileceği ifade ediliyor. Ayrıca Irak ile Türkiye arasında Maliki öncesi dönemde olduğu gibi, ekonomik, askeri, eğitim ve kültür alanlarında yaşanan işbirlikleri de devam edecek.

Basra'dan Bağdat'a boru hattı

PETROL sorununun kısmen çözüme ulaşmasının yanı sıra IŞİD tehdidinin sona ermesiyle birlikte iki ülke enerji alanında farklı işbirliklerine de gidecek. Bu işbirliği çalışmalarından belki de en önemlibi boru hattı projesi olacak. Türkiye'nin Bağdat ile Basra arasında bir petrol boru hattı inşa etmek için yaklaşık 2 yıl önce ilettiği teklifin yeni Irak hükümeti tarafından büyük memnuniyetle karşılandığı ve bunun da Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısında ele alınacağı vurgulanıyor. Düzenlenecek toplantı öncesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Bağdat'a bir ziyaret gerçekleştirmesi, YDSK'nın ise Irak Başbakanı Haydar Abadi ve çok sayıda kabine üyesinin katılımıyla Türkiye'de yapılması bekleniyor. Tüm bunlar iki ülke arasındaki ticaret hacmini güçlendirecek.

MAHMUT GÜRER / AKŞAM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.