1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Babacan’dan açık kapı!
Babacan’dan açık kapı!

Babacan’dan açık kapı!

Türk piyasaları için kritik öneme sahip isim olarak öne çıkan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ak Parti’deki 3 dönem şartı nedeniyle seçimlerde aday olamayacağını belirtti. Ancak milletvekili olmadan da bakanlık görevini üstlenebileceğinin altını çizdi

A+A-

Türkiye ve yurtdışında, Türk ekonomisinin yükselişinde ve istikrarlı gidişinde en önemli aktörlerden biri olarak öne çıkan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “3 dönem şartı” ile ilgili olarak önemli bir çıkışa imza attı.
Türk-Japon iş ilişkilerinin gelişmesi adına İstanbul’da düzenlenen etkinlik sırasında Japon Nikei ajansına konuşan Babacan’a göre, haziranda yapılacak seçimde kendisi 3 dönem şartından dolayı milletvekili olamayacak ancak göreve devam etmesi adına bir ihtimal daha var.

‘İstisna olabiliyor’
Uzun bir dönem ekonominin koordinasyonundan sorumlu bakan olarak görev yapan Babacan, özellikle yatırımcılar nezdinde kredibilitesi yüksek bir siyasetçi olarak görülüyor. Japon Nikei, bu konuya dikkat çekerek gerek Türkiye’de, gerekse yurtdışında Babacan’ın göreve devam etmesi yönünde yoğun bir istek olduğunu hatırlattığında, Ali Babacan’ın yanıtı şu şekilde oluyor:
“Görevi bırakmam gerekiyor. Ancak bizim Türkiye’deki sistemimiz, parlamento üyesi olmadan da bakanlık görevi üstlenilmesine izin veriyor. Fakat bu istisnai bir durum. Gelecekteki konumumu gelişmeler belirleyecek ama benim isteğim özel sektöre geri dönmek. Ancak, siyasette şunu öğrendim ki kişisel istekler her zaman geçerli olmuyor. Nihayetinde kişinin ne yapacağını gelişmeler belirliyor. Bu yüzden, seçim sonrasında ne olacağına dair kesin ifadelerle konuşmak istemiyorum.”

‘Tadında bırakmak daha iyi’
AK Parti tüzüğündeki “3 dönem kuralı” seçimden sonra birçok milletvekilinin Meclis’te yer almayacağı anlamına geliyor. Bunlardan birisi de 12 yıldır kabinede değişmeyen tek isim olarak öne çıkan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan...
Babacan, Aralık 2012’de, seçimin ardından siyaseti bırakıp kendi işine döneceğini beyan etmiş, “Tadında bırakmak daha iyi. Fazla uzayınca iyi olmuyor” demişti.  
Babacan, dönemin Başbakan’ı Tayyip Erdoğan’ın, siyaseti bırakmaması için kendisine ısrar etmesi halinde ne yapacağı sorusuna da, “Başbakanımız son ana kadar bunları konuşmaz, stili budur” demişti.

 

 

‘Tüketim’ değil yatırım isteriz
Türk ekonomisiyle ilgili açıklamalarda da bulunan Ali Babacan, “Türkiye, pek çok ülkenin aksine, ekonomide çok temkinli sıkı duruşa yönelik önlemleri hayata geçiriyor. Bu yeni bir alan ve ekonomiyi dengeleme anlamında iyi sonuçlar alıyoruz. İç tüketimi frenlemek, kredi imkanlarını tüketime yöneltmek yerine iş hayatına ve yatırımlara çevirmek çok önemli” dedi.
Fed’in faizleri artırma sürecinde cari açığı yüksek gelişmekte olan ülkelerin dikkatli olmaları gerektiğini bildiren Babacan, şöyle devam etti: “Bu süreç gelişmekte olan ülkeleri daha esnek ve dayanıklı finansal sistemlere sahip olabilmek için makro önlemler almaya zorlayacak.”

http://www.milliyet.com.tr/babacan-dan-acik-kapi-/ekonomi/detay/1976226/default.htm

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.