1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Babacan: Türkiye liderliğe hazır
Babacan: Türkiye liderliğe hazır

Babacan: Türkiye liderliğe hazır

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan G20 Liderler Zirvesi dolayısıyla bulunduğu Avustralya'nın Brisbane kentinde konuştu.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Pek çok ülkede istihdamsız büyüme sorunu var, büyüme var ama istihdam artmıyor. Türkiye'de çok şükür bunun tersine bir durum var, ülke ekonomisi büyümeye devam ediyor üstelik istihdam da artıyor" dedi.

Babacan, G20 Liderler Zirvesi dolayısıyla bulunduğu Avustralya'nın Brisbane kentinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"LİDERLER ZİRVESİNİ ANTALYA'DA YAPACAĞIZ"

Türkiye'nin G20 dönem başkanlığının 1 Aralık 2014'te başlayacağını ve 1 yıl süreceğini anlatan Babacan, "Biz liderler zirvemizi 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya'da yapacağız ama öncesinde finanstan sorumlu bakanlar ve merkez bankası başkanları 12 ay içinde 4 kez bir araya gelecek, bunlardan üçü Türkiye'de geçekleştirilecek. Ticaret, çalışma, gıda, enerji ve belki de dışişleri bakanları 20 ülkeyi temsilen Türkiye'de düzenleyeceğimiz toplantılarda yer alacak" diye konuştu.

"EKONOMİDE BÜYÜME DÜNYANIN EN BÜYÜK SORUNU"

Bir soru üzerine büyümenin şu anda dünya ekonomisinin en önemli sorunu olduğuna dikkati çeken Babacan, istihdam, finans sektörü regülasyonu, altyapı yatırımları, iklim değişikliği finansmanı, kalkınma, ticaret ve vergi ile ilgili konuların Türkiye'nin dönem başkanlığı süresi içinde de önemini korumaya devam edeceğini söyledi.

Gelişmekte olan düşük gelirli ülkeler ve KOBİ'lerle ilgili konuların da gündeme geleceğine değinen Babacan, "G20 dediğimiz dünya ekonomisinin yüzde 90'nını, dünya ticaretinin yüzde 80'nini oluşturan ülke gurubunun, 20 ülke dışındaki diğer ülkelerle bağını güçlendirmeye önem vereceğiz. Eğer yenilik, girişimcilik, istihdam diyorsak; KOBİ'lerin tüm dünyada çok büyük önemi ve rolü var. Bizim dönem başkanlığımızda önemli gündem maddelerinden birisi olacak" ifadelerini kullandı.

 

"B20 EKİBİ KURULDU"

Babacan, G20'nin iş dünyası kolu olarak nitelendirilen B20'nin faaliyetlerine ilişkin soruyu yanıtlarken 15 Aralıkta İstanbul'da B20 grubunun ilk toplantısının yapılmasının planlandığını belirtti. "Business 20" denilen B20 ekibini kurduklarını anlatan Babacan, bunun yönlendirme komitesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun başkanlığında Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İstanbul Sanayi Odası başkanları ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan birer temsilcinin bulunduğunu kaydetti.

İş dünyasından belli isimlerin yer alacağı ticaret, istihdam, alt yapı yatırımları, finansman, KOBİve yolsuzlukla mücadele konularında "görev güçleri" oluşturduklarını ifade eden Babacan, bu görev güçlerinin başkanlarının belirleneceğini ve en geç bir hafta içinde isimlerin açıklanacağını söyledi. Türk iş dünyasının güçlü bir kadro ile B20 çalışmalarına başlayacağını vurgulayan Babacan, çalışmalarda elde edilecek bütün sonuç, öneri ve tavsiyelerin G20 masasına taşınacağına işaret etti.

"G20 TÜM DÜNYA ÜLKELERİNİ KAPSAMALI"

Babacan, küresel kalkınmaya ilişkin bir başka soruyu yanıtlarken şöyle konuştu:

"Biz kapsayıcılığa çok önem veriyoruz. Kapsayıcı büyüme dediğimizde, o ülkede yaşayan tüm vatandaşların istifade edeceği, işsizliği düşüren, gelir adaletsizliğini azaltan büyüme modelinden bahsediyoruz. Dünya genelinde kapsayıcı büyüme denildiğinde, dünya büyümesinin ve refahın sadece gelişmiş ülkelerin daha zengin olmasını sağlayacak bir artış değil, az gelişmiş ülkelerin hatta en az gelişmiş ülkelerin dahi bu artan refahtan payını almasını sağlayacak büyüme modelinden bahsediyoruz. G20 gündeminin, tüm dünya ülkelerini kapsayacak perspektifle çalışmasını önemsiyoruz. Bizim bu çalışmalarımıza Birleşmiş Milletler, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, Dünya Bankası gibi kuruluşlar yoğun destek veriyorlar."

"BÜYÜME DÜNYA GENELİNDE İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞİL"

Babacan, bir basın mensubunun, "2008 krizinden sonra toplanan G20 ülkeleri, yeterli biçimde toparlandı mı, büyüme ve istihdam yolunda yeni adımlar atıldı mı?" sorusu üzerine, büyümenin dünya genelinde hala arzu edilen seviyeye ulaşmadığını belirtti.

Hem maliye politikalarında hem de para politikalarında artık sınırların sonuna gelindiğini vurgulayan Babacan, şöyle devam etti:

"Maliye yada para politikası kullanarak daha fazla büyüme elde etmek de artık dünyada zorlanılıyor. Büyüme nereden, nasıl gelecek diyecek olursanız, iş gücü, ürün piyasası, sosyal güvenlik reformları, daha çok güvenlik ve şeffaflık önümüzdeki dönemde pek çok ülke için önemli gündem maddeleri olacak. ABD'nin büyümesi iyi görünüyor fakat Avrupa'da gayet zayıf ve kırılgan bir büyüme var, Japonya'daki büyümenin 10 yıl sonra ancak çok küçük rakamlarda elde edilebilir görüyoruz, bunun da sürdürülebilirliğiyle ilgili endişeler var. Gelişmekte olan ülkelerde dahi ortalamada büyüme oranlarının düştüğünü görüyoruz, kriz öncesi dönem ortalamalarla bugünkü rakamlara baktığımızda daha düşük bir büyüme ortalaması görüyoruz. Dolayısıyla büyüme hala dünyada büyük sorun."

İstihdamın da tüm dünyada büyük sorun olmaya devam ettiğine dikkati çeken Babacan, şunları kaydetti:

"Çünkü pek çok ülkede istihdamsız büyüme sorunu var, büyüme var ama istihdam artmıyor. Türkiye'de çok şükür bunun tersine bir durum var, ülke ekonomisi büyümeye devam ediyor üstelik istihdam da artıyor. Son 5 yılda istihdamımız 6 milyon arttı, son 12 ayda 1,2 milyon kişi iş gücü piyasasına katıldı, yani istihdama bizzat girmiş oldu. Biz kendi iyi tecrübelerimizden ve dünyadaki iyi uygulamalardan pek çok ülkenin daha çok istifade etmesini arzu ediyoruz, hem büyüme hem istihdam konusunda daha olumlu sonuçlar alabilmek için kendi dönem başkanlığımızda yoğun bir gayret içerisinde olacağız."

"TÜRKİYE BU GÖREVE HAZIR"

Babacan, "Öncelikleri farklı bir çok ekonominin bir masada toplandığı G20'de, üyeleri ortak hedefler konusunda ikna etmede sıkıntı olacak mı?" sorusu üzerine ülkelerin ortak zeminde buluşabileceğine inandığını bu konuda büyük bir problem beklemediğini söyledi.

Babacan, zirve süresince kendisinin 20 ülkenin bakanları ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da 20 ülkenin liderleriyle ve uluslararası kuruluşların başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştireceğini ifade etti.

 

 

Kaynak : AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.