1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Araplar Bursa'da turizm ve inşaat yatırımı peşinde
Araplar Bursa'da turizm ve inşaat yatırımı peşinde

Araplar Bursa'da turizm ve inşaat yatırımı peşinde

Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez ülkelerinden çok sayıda iş adamı, Bursa'da sağlık turizmi ve inşaat sektöründe yatırım yapmak istiyor

A+A-

BURSA  - Basra Körfezi'ne kıyısı bulunan Suudi Arabistan,  Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez ülkelerinden çok sayıda iş adamı, Bursa'da özellikle sağlık turizmi ve inşaat sektöründeyatırım yapmak istiyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şube Başkanı Hasan Çepni, İstanbul'da, CNR Expo'da düzenlenen 15'inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı'na katılan yabancı iş adamlarından bir kısmının, Bursa'da muhataplarıyla bir araya geldiğini ve ikili görüşmeler yaptığını söyledi. 

Çepni, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Cezayir, Bosna Hersek, Lübnan, Kazakistan, Bahreyn ve Tunus'tan 80'e yakın iş adamını ağırladıklarını kaydederek, özellikle Arap iş adamlarının Türkiye'ye ve Bursa'ya ilgisine dikkati çekti. 

Körfez ülkelerinden iş adamlarının çok ciddi yatırımcılar düşündüğünü vurgulayan Çepni, "İstanbul ölçeğinde yatırıma başlamış olanları şimdi buraya transfer etmeye çalışıyoruz. Şöyle ifade edebiliriz; çok kısa zaman sonra Bursa'da şu ziyaretlerin çok somut karşılıklarını hep birlikte göreceğiz inşallah" dedi.

"Turizm, sağlık turizmi ve inşaat alanları öncelikli"

Çepni, Arap iş adamlarının özellikle sağlık turizmi ve inşaat sektöründe yatırım yapmak istediklerini belirterek, şöyle devam etti: 

"Şu anda gelenlerden sağlık sektöründe özellikle medikal, termal turizmi önemseyerek sağlık alanında beraber yatırım yapmak isteyenler var. Yine turizm öncelikli otel yatırımlarına katılmak isteyenler var. Bir diğer taraftan sanayi ölçeğinde de görüşmeler talep edenler var. Özellikle tabii konutla ilgili çok ciddi talepleri var. Ülkelerinde çok ciddi bir portföyleri var. Bunlara Bursa'da da hizmet sunmak istiyorlar; konut alma ya da buradaki projelere katılma yönünde. Turizm, sağlık turizmi ve inşaat alanları öncelikli ama bir kısmı da sanayide yatırım olanakları arıyor."

Ocak ayında Kuzey Afrika'ya gidecekler

Arap ülkelerinin, sermaye bakımından büyük bir potansiyeli barındırdığına işaret eden Çepni, Türkiye'nin ve Bursa'nın bundan daha fazla yararlanması gerektiğini bildirdi. 

Çepni, bu çerçevede MÜSİAD Bursa Şubesi olarak ocak ayında Kuzey Afrika'da birkaç ülkeyi ziyaret edeceklerini, bunların programını yaptıklarını belirterek, 15'inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı'nın etkilerine dikkati çekti. 

Fuar ve ardından Bursa'daki ikili görüşmelerin önemini vurgulayan Çepni, "Şu anda bu çalışmanın hemen akabinde Bursa'ya 10 milyar doların gelmemesi için hiçbir sebep yok. O meşhur Körfez ülkelerinin trilyon doları geziyor, gezerken istiyoruz ki bizim limana da uğrasın" diye konuştu.

 
Kaynak: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.