1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Arap kralları Türkiye'ye geliyor
Arap kralları Türkiye'ye geliyor

Arap kralları Türkiye'ye geliyor

Körfez‘in emlak kralları yatırım için yola çıktı...

A+A-

Yarım trilyon dolarlık iş hacmine sahip olanKörfez fonları, İstanbul’a ‘yatırım çıkarması’ yaptı. Arap dünyasının emlak kralları “Daha önce işbirliği yapıyorduk, şimdi doğrudan yatırım için geleceğiz” diyorlar. KatarSuudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Körfez sermayesinin uluslararası yatırımfonları ve yatırımcıları İstanbul'da "UluslararasıYatırım Zirvesi"nde bir araya geldi. Akşam'ın haberine göre, ağırlığını gayrimenkul sektöründen yatırımcıların oluşturduğu zirvede altyapı çalışmaları, kentsel dönüşüm, mega projeler ve ofis yatırımları alanında işbirliği imkanları görüşüldü. 

'KORKMAYIN, YATIRIMA GELİN' ÇAĞRISI
İstanbul Yatırım Derneği Başkanı Mehmet Ulusoy, zirveyle Türkiye ve İstanbul'un hak ettiği yere gelmesini amaçladıklarını söyledi. Türkiye'nin, dünyanın ve bölgesinin yatırım merkezi haline gelmesininin önemine işaret eden Ulusoy, Türkiye'nin cazibesine vurgu yaparak "Korkmayın, yatırım yapın" dedi. 

DÜNYANIN YENİ ÇEKİM MERKEZİ TÜRKİYE 
Uluslararası Yatırım Zirvesi Başkanı Haşim Süngü ise zirvede yaptığı konuşmasında Türkiye'nin son 10 yılda önemli gelişmeler kaydettiğini ve körfez ülkelerinin Türkiye'ye akın akın yatırım yaptığını söyledi. Ortadoğu Ekonomi Platformu Başkanı Edin Özel de son 10 yılda AK Parti Hükümeti liderliğinde ekonomik ve siyasi alanda yakalanan istikrar ve başarı sayesinde küresel yatırımcının ilgisini çektiğine ve Türkiye'nin yeni çekim merkezi olma yolunda hızla ilerlediğine vurgu yaptı. 

ORTAK GELECEĞE ENTEGRE OLALIM
Edin Özel şöyle konuştu: "Türkiye, siyasi alandaki gelişmelerin yanı sıra ekonomi de hızla büyüdü. Yıllık ihracat rakamımız bugün 150 milyar dolara yükselmiş durumda. Ülkemizi ziyaret eden turist sayısı ise yıllık 35 milyon kişiye ulaştı. Bütün bunların sonucunda ülkemize giren doğrudan yabancı yatırım oranı AK Parti döneminde, ülke tarihinde yakalan oranın yaklaşık 10 misli yükseğine ulaştı. 20. yüzyıl ticaret yüz yılı olarak tarihe geçti. İçinde bulunduğumuz 21. yüzyıl ise yatırım yüzyılı olacak. Buna bizler hızla ayak uydurmalıyız. Ortak geleceğimiz için birbirimize daha fazla entegre olmamız gerekiyor."

TÜRKİYE İFLASIN EŞİĞİNDEYDİ
Zirvenin açılışında konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Türkiye Ak Parti iktidarından önce neredeyse iflasın eşiğindeydi, bizler çok bariz şekilde bu stresli dönemden bugünlere taşıdık. Vergi gelirlerinin yüzde 85'nin kamu harcamalarına yatırıyoruz. Siyasi istikrar kalıcı, genel görünüm iyiye gidiyor, cari açık daralıyor, riskler düşecek" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.