1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Ankara'da İdam Kararlarına Meşaleli Protesto
Ankara'da İdam Kararlarına Meşaleli Protesto

Ankara'da İdam Kararlarına Meşaleli Protesto

Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararı Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği ve Birleşmiş Milletler (BM) Temsilciliği önünde protesto edildi.

A+A-

Memur-Sen üyeleri, Mısır'da 528 kişiye verilen idam kararını protesto etmek için Demokrasi Parkı'nda buluşarak, meşalelerle BM Temsilciliği önüne yürüdü.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, burada yaptığı açıklamada, Mısır'ın darbeyle başa gelmiş illegal, gayri insani bir yönetim tarafından yönetildiğini belirtti.

Mısır halkına yönelik zulümlerin her geçen gün daha da arttığına dikkati çeken Gündoğdu, "Demokrasiye darbe suçuna yeni insanlık suçları ekleniyor. Yaşanan darbe sürecinin ardından Mısır'ın istiklal mahkemeleri darbeyi reddeden ve darbecilere direnen 529 masum insanı, şiddete teşvik ve karakollara saldırı gibi uydurma suçlarla 25 Mart'ta idama mahkum etti" diye konuştu.

Alınan idam kararının hukuk normlarıyla uyuşmadığını vurgulayan Gündoğdu, kararın darbeye karşı direnci kırmaya yönelik siyasi ve sinsi bir karar olduğunu söyledi.

Gündoğdu, "Evrensel hukuk ölçütlerine, insanlık kriterlerine, İslami hükümlere her yönüyle aykırı olan bu karar uygulanır ve 529 idam kararı infaz edilirse, insanlık tarihi büyük bir kara lekeye daha sahip olacaktır" dedi.

Başta batılı ülkeler olmak üzere Mısır'daki darbe yönetimine destek verenlerin, sessiz kalanların, idam yoluyla gerçekleştirilmek istenen katliamın azmettiricisi ve asli faili olacağını savunan Gündoğdu, şunları kaydetti:

"Türkiye'de Gezi Parkı olaylarında parkın ziyarete kapatılmasına, kişilik haklarının korunması adına Twitter'ın erişime kapatılmasına tepki gösterenlerin, 529 mazlumun hayata gözlerini kapattıracak idam kararı karşısındaki sessizlikleri nedendir? Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Birliği, Arap Birliği ve diğer uluslar üstü organizasyonları ve insan hakları örgütlerini idam kararına karşı tepki vermeye ve bu kararların uygulanması için gerekli adımları atmaya siyasi ve ekonomik baskı uygulamaya davet ediyoruz."

"Rabia" işareti yapan ve sloganlar atan grup, BM önünde darağacı kurarak yaktı.

 

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ

Anadolu Gençlik Derneği Ankara Şubesi üyeleri de Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği önünde, Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Şube başkanı Hakan Karaman, idam kararının bu coğrafyanın insanlarının bağımsızlığını hedef aldığını belirtti.

Mısır'da yaşanan sürecin daha da kötüye gitmemesi için idam kararlarının mutlaka durdurulması, ülkedeki tepkilerin uluslararası platformlara taşınması gerektiğine işaret eden Karaman, "İnsan hak ve özgürlükleri noktasında duyarlılık sahibi uluslararası tüm kuruluşlar bu idam kararına karşı en sert tepkiyi göstermelidirler. Uluslararası toplum Mısır'a baskı yapmamalı, İslam ülkeleri bu kararla ilgili net bir diplomasi izlemelidir" diye konuştu.

Saadet Partisi Ankara Gençlik Kolları da gruba destek verdi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.