1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Ankara ve Çanakkale'yi birleştiren etkinlik
Ankara ve Çanakkale'yi birleştiren etkinlik

Ankara ve Çanakkale'yi birleştiren etkinlik

AnadoluJet’in Çanakkale 2015 - 100. Yıl Koordinasyon Merkezi desteğiyle gerçekleştirdiği, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı sebebiyle projelendirilen ve kültürel gerçeklere duyarlılığı arttırmayı hedefleyen “AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri”nin ikincisi An

A+A-

AnadoluJet’in Çanakkale 2015 - 100. Yıl Koordinasyon Merkezi desteğiyle gerçekleştirdiği, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı sebebiyle projelendirilen ve kültürel gerçeklere duyarlılığı arttırmayı hedefleyen “AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri”nin ikincisi Ankara’da düzenlendi.

 

Tarihçi, Yazar Talha Uğurluel’in anlatımıyla renklenen söyleşi yerel ve mülki pek çok idarecinin geniş katılımı ile gerçekleşti.

 

Sohbetlerin üniversite öğrencilerine yönelik bölümü Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre Merkezi Kongre Salonu’nda, halka yönelik bölümü ise Ankara Gençlik Parkı Kültür Merkezi Necip Fazıl Sahnesi’nde düzenlendi. Etkinlikler sonrasında ise Talha Uğurluel söyleşi katılımcıları için kitaplarını imzaladı.

 

AnadoluJet’in Çanakkale 2015 - 100. Yıl Koordinasyon Merkezi desteğiyle gerçekleştirdiği, Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı sebebiyle projelendirilen, toplumun tarihsel ve kültürel gerçeklere duyarlılığını arttırmayı hedefleyen “AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri”, tarihi ve kültürel değerlerimizi en doğru şekilde gelecek kuşaklara aktarmayı ve halkın bu konudaki bilgi birikimini arttırmayı hedefliyor.

 

‘Tarihçi, Yazar Talha Uğurluel’in anlatımıyla zenginleşen ‘AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri’nde; I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin nerelerde, kimlere karşı savaştığı, Osmanlı askerlerinin nasıl bir müdafaa sergilediği, Çanakkale Boğazı’nda, Morto, Seddülbahir ve Arıburnu’nda neler yaşandığı ve Seyid Onbaşı, Ezineli Yahya Çavuş, Cevat Paşa ve diğer kahramanların öyküleri paylaşılıyor.

 

Ayrıca söyleşi esnasında Çanakkale Savaşı’nı anlatan, İshak 2. Tekgül tarafından oyunlaştırılan ve yönetilen teknik tiyatro oyunu Şüheda’dan da “Ana ve Şehit, Kınalı Hasan ve Tüfekler Çalınca Son Okul Zilini” gibi bazı sahneler oynanıyor. Etkinlik kapsamında Çanakkale Savaşı fotoğraflarından oluşan özel bir sergi de gerçekleştiriliyor.

“Çanakkale ruhunu insanlara aktarmayı başardık.”

 

Etkinliğin ilerleyen günlerde Anadolu’da pek çok şehri ziyaret edeceğini anlatan Tarihçi, Yazar Talha Uğurluel, “Yıllardır söyleşiler yapıyorum ama ilk kez bir tiyatro ekibiyle birlikte aynı sahneyi paylaşma şansı yakaladım. Teknik tiyatro oyunu Şüheda gerçekten çok etkileyici bir performans sergiledi. Tiyatroyu izlerken gözyaşı dökmemek neredeyse imkânsız. Teknik tiyatro gösterisi olması etkiyi daha da çok arttırdı. Burada bizimle olan tüm izleyicilere Çanakkale ruhunun geçtiğine inanıyorum. Bu duyguyu katılımcıların gözlerinden görmek de mümkündü. Söyleşimize bu performansı dâhil eden AnadoluJet’e özel olarak teşekkür ederim. AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri Ankara’dan sonra Anadolu’nun farklı şehirlerini ziyaret edecek. Gideceğimiz yeni illerde de hem söyleşimize olan ilginin hem de vermek istediğimiz mesajın artarak devam edeceğini, daha çok kişiye ulaşacağını düşünüyorum. Dekoru, teknik oyunu ve dönem fotoğraflarıyla insan böyle bir sahnede sadece anlatmıyor, yaşıyor” dedi.

 

Ankara’da tekrarlanacak…

AnadoluJet’in onlarca kentte binlerce kişiyle buluşması hedeflenen bu özel projesi 19 Kasım 2014 tarihinde tekrar Ankara’da olacak. AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri’nin Ankara’daki ikinci turu kapsamında üniversiteliler için Gazi Üniversitesi Merkez Kampüsü Mimar Kemalettin Kongre Salonu'nda saat 14.00’de ve Ankaralılar için Ankara Gençlik Parkı Kültür Merkezi Necip Fazıl Sahnesi’nde saat: 20.00’de iki ayrı etkinlik düzenlenecek.

Proje ilerleyen günlerde Trabzon, Kayseri, Konya, Samsun gibi pek çok kentte halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşilerle devam edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.