1. HABERLER

  2. KOBİ HABER

  3. Ankara Site'ler batmak üzere
Ankara Site'ler batmak üzere

Ankara Site'ler batmak üzere

Ahşabın Başkenti kangrene dönüşen sorunları nedeniyle zor anlar yaşıyor.

A+A-

ANKARA (ANKA) –Ankara’nın kendine has semtlerinden mobilya ve sanayi merkezi Siteler kan kaybediyor. Başta günün her saati korkunç boyutlara ulaşan lokal hava kirliliği seviyesi olmak üzere kangrene dönüşen sorunları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan “ahşabın başkenti” çözüm bekliyor.

ANGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hayri Bulut, bir zamanlar Ortadoğu’nun en büyük mobilya üretim yeri olan Ankara Mobilyacılar Sitesi’nin, giderilmeyen sorunları yüzünden hızla kan kaybettiğini söyledi.

Aynı zamanda Siteler GİAD Başkanı olan İç Mimar Hayri Bulut, Ankara Mobilyacılar Sitesi’nin, kangrene dönüşen sorunları problemleri nedeniyle yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Bulut, Siteler’in mobilya sektörüne ve Türk ekonomisine büyük katkı sağladığını anımsatarak, şöyle devam etti:

“Ancak ne yazık ki içinde bulunduğu sorunlar nedeniyle gerek sektördeki konumu, gerekse ekonomik açıdan giderek zayıflamaktadır. Siteler’de faaliyet gösteren işletmeler olarak en önemli problemlerimizin başında mevcut alt yapı sorunları, otopark, park alanları ve yemek yiyecek yerlerin sıkıntısı gelmektedir. Üretim yapılan yerler modern teknolojiye uyum sağlayamamış ve çağın gerisinde kalmıştır.”

İNDİRİM, TEŞVİK VE HİBELERDEN YARARLANILMIYOR-

Bir zamanlar Ortadoğu’nun en büyük mobilya üretim yeri olan Siteler’in, günden güne eridiğine ve yok olma noktasına geldiğine dikkat çeken Bulut, “Meslek odaları da maalesef sıkıntıların giderilmesi noktasında uygun çözüm üretememektedir. Siteler, sanayi bölgesi olarak gösterilmesine rağmen hala bunun artılarından, elektrik ve vergi indirimlerinden yararlanamamaktır. Teşvik ve hibe yardımlar konusunda da üretici firmalar yeterince bilgilendirilmemektedir. Siteler’de öncelikle ele alınması gereken konulardan biri de, merdiven altı diye tabir ettiğimiz ve hem kaçak işçi çalıştıran hem de kayıt dışı olarak vergi vermeyen firmaların denetim altına alınması gereğidir. Ayrıca iş güvenliği ve çalışma koşullarına uygun olmayan işletmelerin denetim altına alınması ve mevcut yapıların buna uygun hale dönüştürülmesi gerekmektedir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.