1. HABERLER

  2. İLÇELER

  3. AHMET İYİMAYA BAŞKAN ACEHAN'I ZİYARET ETTİ
AHMET İYİMAYA BAŞKAN ACEHAN'I ZİYARET ETTİ

AHMET İYİMAYA BAŞKAN ACEHAN'I ZİYARET ETTİ

İyimaya, yerel seçimlerde Çubuk Belediye Başkanı seçilen Tuncay Acehan'ı ziyaret ederek, "hayırlı olsun" dileğinde bulundu.

A+A-

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı İyimaya:

- "Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç demokrasimize büyük katkılarda bulunmuştur. Demokrasimizin en zor zamanlarda ortaya koyduğu muhalefet şerhleri ve yine zor zamanlarda parti kapatma davalarında sağladığı demokratik sonuçları bakımından hatırlanmalıdır. Ama Başkanımızın son konuşması hem Anayasa Mahkemesinin misyonu hem kendi demokratik çizgisi bakımından hukuki olması gerekirdi"
- "Gömlek çıkarma' gibi polemiklere atıf yapması şık olmadı. Ben bunların gelip geçeceğini Türkiye’nin yine demokratik yolculuğuna veya demokrasi yolunda yürüyüşüne devam edeceğini düşünüyorum"

ANKARA (AA) - TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, "Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç demokrasimize büyük katkılarda bulunmuştur. Demokrasimizin en zor zamanlarda ortaya koyduğu muhalefet şerhleri ve yine zor zamanlarda parti kapatma davalarında sağladığı demokratik sonuçları bakımından hatırlanmalıdır. Ama Başkanımızın son konuşması hem Anayasa Mahkemesinin misyonu hem kendi demokratik çizgisi bakımından hukuki olması gerekirdi" dedi.

İyimaya, yerel seçimlerde Çubuk Belediye Başkanı seçilen Tuncay Acehan'ı ziyaret ederek, "hayırlı olsun" dileğinde bulundu.

Ziyarette, gazetecilerin Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın sözleriyle ilgili sorusu üzerine İyimaya, şunları söyledi:

"Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç demokrasimize büyük katkılarda bulunmuştur. Demokrasimizin en zor zamanlarda ortaya koyduğu muhalefet şerhleri ve yine zor zamanlarda parti kapatma davalarında sağladığı demokratik sonuçları bakımından hatırlanmalıdır. Ama Başkanımızın son konuşması hem Anayasa Mahkemesinin misyonu hem kendi demokratik çizgisi bakımından hukuki olması gerekirdi. Gerçekten konuşmasına baktığınız zaman hukuk vecizeleri bakımından yanlış değil ama soyutlamaları bakımından, genellemeleri bakımından, ülke koşullarına uyarlama bakımından kendisinin de birkaç gün sonra değerlendirmesi halinde doğru olmadığı hakkaniyetine varacağı yanlışları içeriyor. Bir de tabii bir hassas eleştiri bakımından 'gömlek çıkarma' gibi polemiklere atıf yapması şık olmadı. Ben bunların gelip geçeceğini Türkiye’nin yine demokratik yolculuğuna veya demokrasi yolunda yürüyüşüne devam edeceğini düşünüyorum."

Cumhurbaşkanlığı seçimine de değinen İyimaya, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanlığı için aday gösterilme tarihine siyaset bakımından çok kısa sayılmayacak bir süre var. Bu süreye kadar Başbakanımız çeşitli istişarelerde bulunuyor. Cumhurbaşkanımızla da konuşacaklar. Kendisinin tensip edeceği dinamiklerle istişaresini sürdüreceklerdir. Ben hayırlısı neyse o olsun diyorum. En hayırlısının olacağını düşünüyorum. Tabii Cumhurbaşkanlığı makamı elinin tersi ile reddedilecek bir makam değildir. Bir siyasetçinin, bir faninin Allah rızasından sonra talip olacağı en önemli makamlardan birisidir. Ben bireysel görüşümü henüz açıklanmayan gizli ankette ortaya koydum. Hayırlısı neyse o olsun derim."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.