1. YAZARLAR

  2. Nurhan KELEŞ

  3. AHİLİK İNSANI KALP AKIL BEDEN TEMELİNDE MERKEZE ALAN, ADALET HAK VE LİYAKAT TEMELİNDE BİR EKOSİSTEMDİR.
Nurhan KELEŞ

Nurhan KELEŞ

AHİLİK İNSANI KALP AKIL BEDEN TEMELİNDE MERKEZE ALAN, ADALET HAK VE LİYAKAT TEMELİNDE BİR EKOSİSTEMDİR.

A+A-

Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi çöken Faizli kapitalizm sistemine İslami İktisadın çıkışı AHİLİK sistemidir. AHİLİK sistemine baktığımızda sadece bir esnaflık temelinde yıldan yılan kutlanan basit bir olgu değil tam tersi sosyal yaşamımız ile iktisadi yaşamımızın her alanını kuşatan bir ekosistemdir.  

Kuran-ı Kerim ve Hz Peygamber Efendimiz (S.A.V) yüksek ahlakına dayanan İnsanı merkeze alan, İslami değerleri Huzur ve mutluluk temelinde her alanda yaşatarak tecrübe edinmiş Feta yani Fütüvvet temelde olan tarihi bir sosyal tecrübemizdir. 

AHİLİK kendine has yaşam felsefesi olan bir sivil toplum kuruluşudur. 

Bu öyle bir sivil toplum kuruluşudur ki, Manevi (KALP) Ayağında İslami Sosyal yaşamı her alanda titizlikle uygulayan, Maddi (BEDEN) ayağında da İktisadi yaşamı ihtiyaçlar temelinde kümelenme stratejisi dayanışma ve yardımlaşma ile Kalite odaklı, Helal Standartları ile her alanda denetimi olan yapıdadır. Maddi (BEDEN) ve Manevi (KALP) çift kanatları olan özellikle yaşam boyu EĞİTİM (AKIL) ile birbirine kenetleyen ve perçinleyen İnsanı merkeze oturtan bir ekosistemdir. 

Bireyi Aileyi Toplumu Devleti her alanda huzur ve mutluluğunu hedefleyen Adalet Hak ve liyakat dayalı bir sivil toplum kuruluşu temelinde bir ekosistemdir. 

Bu öyle bir sistem ki Adalet Hak ve Liyakat temelinde Selçuklu Devletini ve Osmanlı Devletini tarihte çok güçlü cihan Devletleri yapmıştır. 

Bu öyle bir sistem ki Haçlılara ve Moğollara karşı teslim olmamış karşılarında eğilmemiş teslim olmamış dik durmuştur. Allah için her alanda cihat yapan Anadolu’yu bize yurt yapmış ve üç kıtaya da yayılarak cihan devleti yapmıştır. 

Bu öyle bir sistem ki, Ahiyanlar ile esnaf ve iktisadi yaşamı iş temelinde Ahlaki etik değerlerde örgütler. Bacıyanlar ile kadınları ve sosyal yaşamı birlik ve beraberlik her alanda kenetler. Gaziyanlar ile Alpleri eren olma cihat aşkı ile Kızıl Elmaya gazalar ile ulaşmayı hedefler. Abdallar ile de Anadolu, Rumeli, Trakya, Balkanlar, Kafkaslar, Afrika ve birçok yerlerde mazlumların yanında durarak zalimin karşısında dik duran kadim tarihi bir tecrübedir. Kadim TÜRK tarihimiz ve İSLAM inancımız ile Milli, Manevi değerlerimizi her alanda her yerde yücelten, çok fonksiyonlu, çok amaçlı bir ekosistemdir.

Ahilik Değerimize sahip çıkan siz değerli dostlarım, Rabbimin izni ile çocuk yaşlarda ahilik değerlerimiz ile tanıştım ve yıllarca üzerinde çalışarak alanda Ahilik temelinde İlk faizsiz akademik eser vermek bize nasip oldu. 

Eserim kitabım,
VAKIF İŞ KÜMESİ – Ahilik 21 Yüzyılın Üretim Odaklı Faizsiz Yeni Kurumsal Modelidir. 
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Ekonomisi ve Finansı alanında yüksek Lisans proje tezimdir. 

Şunu özellikle ifade edeyim ki uzun yıllar sahada edindiğim tecrübeleri ile uygulama altyapısı kazanma için mücadele vermeye yılmadan azimle devam ediyoruz. Ahiliği ilgili kurumlar ve kuruluşlarca bugüne kadar sadece anmak dışında bir adım öteye üzülerek ifade edeyim gidemedik. 

Yine üzülerek ifade edeyim ki o kadar mücadeleme rağmen FAİZLİ KAPİTALİST sistemin baskısı yüzünden KALIPLAŞMIŞ sistem içinde günümüz ticari teknolojik altyapıda bugüne kadar uygulama altyapıları kurulmasını geliştiremedik. 

Bizlere elbet ümitsizlik yakışmaz yılmadan çalışmalara devam etmekteyiz, Faizli Kapitalizm şekil değiştirdiği bu pandemi ve covit dönemlerin de bu zorluklarda yılmadan Adalet hak ve liyakatın olduğu dayanışma ve yardımlaşma temelinde uygulama altyapısı kurmak için sizler ile başaracağız inşallah

Özellikle sizlerin kitabıma ve AHİLİK değerine duyduğu heyecan ve ilginiz beni de ziyadesi ile heyecanlandırıyor. Gönlü değerlerinden yana olan sizlerin heyecanı bana her alanda enerji veriyor. 

AHİLİĞİ Bu yolda hep beraber dertlenmeye ve hep beraber ayağa kaldırmayı gayret ile çalışmalıyız. Birlik Beraberlik İçinde Rabbim bizlere AHİLİK ve İSLAM İKTİSADI değerimizi her alanda ayağa kaldırmayı nasip etsin inşallah

Sevgi Muhabbet ve Dua ile kalın İnşallah

Bu yazı toplam 65 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.