1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı
Açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı

Açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı

Açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının kasım ayı sonuçları açıklandı

A+A-

Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının kasım sonuçları açıklandı.

4 KİŞİLİK AİLENİN ZORUNLU HARCAMASI 3.989 LİRA

Buna göre, dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 224 lira 87 kuruş, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplamı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 989 lira 80 kuruş olarak belirlendi.

BİR KİŞİNİN YAŞAM MALİYETİ 1.447 LİRA

Tek çalışanın yaşam maliyeti de kasım itibarıyla bin 447 lira 67 kuruş olarak hesaplandı. Dört kişilik ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması, bir önceki yılın aynı ayına göre 160 lira ve yaşam maliyeti de 519 lira arttı.

GIDA HARCAMALARI ARTTI

Ankara'da yaşayan dört kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1,61 artış gösterdi. Yılın 11 ayı itibarıyla artış oranı yüzde 13,25 oldu. Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 14,97, yıllık ortalama artış ise yüzde 13,74 olarak hesaplandı.

ET VE SÜT ÜRÜNLERİ

Süt, yoğurt, peynir grubunda  genel olarak fiyatlarda bir değişiklik gözlenmemiştir. Ancak, değişik markalarda fiyat ayarlamaları dikkati çekmektedir.

Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta geçtiğimiz ay artan et fiyatları bu ay değişmemiş, gövde tavuk ile sakatat ürünleri fiyatı da aynı kalmıştır. Balık fiyatı genelde değişmemiş, sadece hamsi fiyatı biraz gerilemiştir. Kuşkusuz kilogramı 40 TL olan lüfer hesaplama dışı tutulmaktadır.

YUMURTA ARTTI

Borsa gibi fiyatı sürekli değişen yumurtada bu ay yükseliş vardı ve tanesi 41 kuruş oldu. Bakliyat (nohut, mercimek, kuru fasulye, barbunya vb) ürünlerinin fiyatı bu ay değişmedi, ancak kırmızı ve yeşil mercimek fiyatında önümüzdeki aylarda artış olacağı öngörülmüştür.

YAŞ SEBZE MEYVE FİYATI BU AY ARTTI

Geçtiğimiz ay mutfak harcamasını biraz rahatlatan yaş sebze-meyve ürünleri, havaların soğuması ile birlikte aile bütçesini zorlamaya başladı. Yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 3,11 TL olarak hesaplandı. Bu ay sebze fiyatlarında artış ve meyve fiyatlarında gerileme görüldü.

Geçtiğimiz ay biraz gerileyerek 3,00 TL olan ortalama sebze fiyatı bu ay 3,50 TL olarak hesaplandı. Meyve fiyatındaki düşüş bu ay da devam etti ve bir önceki ay 2,90 TL, geçtiğimiz ay 2,55 TL olan meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 2,33 TL olarak hesaplanmıştır.

ORTALAMA FİYATLAR ALINIYOR

Hesaplama yapılırken -her zaman olduğu gibi- pazardaki mevsim ürünleri esas alınmış ve ürünlerin tek tek ağırlığı yerine genel meyve-sebze tüketimi miktarı temel alınmıştır. Buradan hareketle, ortalama fiyat üzerinden yapılması gereken harcama tutarına ulaşılmıştır.

UN VE BULGUR YÜKSELİŞTE

Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta  un ve bulgur fiyatında artış görülmüş, diğer ürünlerin fiyatı aynı kalmıştır.

ÇAY ARTTI, IHLAMUR AYNI

Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden  tereyağı fiyatı artmış, margarin fiyatı aynı kalmıştır. Zeytinyağı ve ayçiçekyağı fiyatı da değişmemiştir. Zeytin fiyatında artış siyah ve yeşil zeytin de olmuştur. Yağlı tohum ürünlerinden (ceviz, fındık, fıstık, ay çekirdeği vb) ceviz ve fındık fiyatı artmıştır. Şeker ve tuz fiyatı değişmemiştir. Aynı şekilde, reçel, bal ve pekmez fiyatı da aynı kalmıştır. Baharat (kimyon, nane, karabiber, vb) ürünleri fiyatı bu ay yine değişmemiştir. Salça fiyatı ise artmıştır. Çay bu ay yine zam görmüş ve fakat ıhlamur fiyatı aynı kalmıştır."

http://www.ensonhaber.com/aclik-ve-yoksulluk-siniri-aciklandi-2014-11-27.html

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.