1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. 600 Arap işadamı Çeşme'ye geliyor!
600 Arap işadamı Çeşme'ye geliyor!

600 Arap işadamı Çeşme'ye geliyor!

(Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği) İzmir Şubesi'nin düzenlediği 2.Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Zirvesi'ne, 22 Arap ülkesinden 600 kişilik alım heyeti katılacak

A+A-

İZMİR - İş dünyasının Arap ülkeleri ile ilişkilerinin geliştirilmesi adına zirveler düzenleyen TURAB (Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği) İzmir Şubesi, 1-4 Aralık tarihlerinde İzmir-Çeşme Sheraton Otel’de “2.Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Zirvesi’ne evsahipliği yapmaya hazırlanıyor. Geçen yıl ilki düzenlenen ve önemli iş bağlantılarının kurulduğu zirvenin ikincisine 100 Türk işadamı, 22 Arap ülkesinden gelecek 600 kişilik alım heyetiyle buluşacak. 

Bu yıl 28-30 Nisan tarihlerinde Yapı-İnşaat Malzemeleri & Teknolojileri Fuarı’na 500 Arap firmasının katılımını sağlayan TURAB, önümüzdeki yıl da makine sektörüne yönelik bir zirve hazırlamayı hedefliyor. 

TURAB İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sabuhi Attar, Türk işadamlarına Arap işadamlarıyla diyaloğu sıcak tutmaları çağrısı yaptı. Attar, “Şu anda hazırladığımız 2. Gıda Zirvesi’ne 600 Arap işadamı, bakanlar ve büyükelçiler katılacak. Türkiye’den de 5 bakanı zirveye davet ettik. Zirvede firma tanıtımları yapıyoruz ve ikili görüşmeler sağlıyoruz. Burada kurulacak diyaloglar çok önemli. 

Arap ülkelerinin çalışması Avrupa’dan farklı. İyi bir diyalog sürdürülürse çok verimli iş bağlantıları kurulabilir. Bizim zirvelerden gözlemlediğimiz kurulan güzel diyalogların sürdürülmediği. Bunun için Arap işadamları başka yerden siparişlere yöneliyor. Gerekirse o firmayı yerinde ziyaret etmek lazım” dedi. Arap ülkelerinin gıda ihtiyaçlarının yüzde 80’ini ithalatla sağladığına dikkat çeken Attar, “Gıda sektöründe önemli bir konumda olması ve Helal Gıda Belgesi Türkiye’ye büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca Osmanlı dönemindeki ilişkiler de Türk firmalarının artılarından. Arap işadamları, Çin malı yerine Türk malını tercih ediyorlar. Bu fırsat kaçırılmamalı” diye konuştu. 

Fas ve Suudi Arabistan için proje geliştiriyor 

Attar, önümüzdeki yıl makine sektörüyle ilgili zirve düzenlemeyi hedefl ediklerini söyledi. Ayrıca başkanı olduğu Türk-Arap Turizm Organizasyon Derneği’nin de turizm, sağlık turizmi ve eğitim turizmiyle ilgili bir zirve projesi olduğunu hatırlatan Attar, bu zirveleri Arap ülkelerinde de düzenlemeyi hedefl ediklerini dile getirdi. Attar, Fas ve Suudi Arabistan’da iki projeleri olduğunu belirterek, “Suudi Arabistan’da 200 Türk firmasını gıda, yapı, mobilya, tekstil-konfeksiyon olmak üzere 4 sektörde Türk ihracat ürünleri adı altında Cidde’ye taşımayı hedefl iyoruz. Çalışmalarına başladığımız bu projeyi 2016’da hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.kaynak dunya haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.