1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. 10 bin hayvan ithal edilecek
10 bin hayvan ithal edilecek

10 bin hayvan ithal edilecek

Et üretimi yüzde 40 artarken tüketimin yüzde 60 büyümesinden dolayı, 25 üretici 10 bin besilik hayvan ithali için başvurdu

A+A-

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, besilik hayvan ithalatına izin verilmesinin ülkede hayvan ve üretim olmadığı anlamına gelmeyeceğini belirterek, "Sektörde yüzde 40 büyüme olmasına karşın yüzde 60'lık da tüketimartışımız var. Tüketim ülkedeki refah seviyesiyle doğru orantılıdır" dedi.

Tunç, Hayvancılık Genel Müdürlüğü'nce ithalatına izin verilen besilik materyallere yönelik şartnamelerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il müdürlüklerine gönderildiğini hatırlatarak, 25 üreticinin 10 bin besilik hayvan ithal etmek için başvuruda bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin her geçen gün büyüdüğünü, gerekirse ithalatın da ihracatın da yapılabileceğini vurgulayan Tunç, tüketicinin et alırken ithal endişesi yaşamaması gerektiğini dile getirdi.

TÜKETİM 1.3 MİLYON TON

Bülent Tunç, ithal hayvan getirilmesinin et fiyatlarının düşeceği ya da yükseleceği anlamına gelmediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Türkiye'deki et üretimi her geçen gün artıyor. Yılda 1 milyon 300 bin ton da kırmızı et tüketiliyor. Sığır ithal edilmesi, ülkede hayvan ve üretim olmadığı anlamına gelmez. Sektörde yüzde 40 büyüme olmasına karşın yüzde 60'lık da tüketim artışımız var. Tüketim ülkedeki refah seviyesiyle doğru orantılıdır. Etin kilogramı 20 liranın üzerinde, amaç üreticiyi mağdur etmek olsaydı hiç besilik hayvan getirilmezdi, et ithal edilirdi. Bu noktada üretici en ufak bir çekince içerisine girmesin."

Amaçlarının ihracat yapmak olduğunu ve bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın her noktada üreticinin yanında olduğunu dile getiren Tunç, Bakanlığın, verdiği hibelerle besiciyi de desteklediğini sözlerine ekledi.

"KALİTELİ IRK GELSİN"

Al Jazeera’ya bir açıklama yapan Afyonkarahisar Kırmızı Et Üreticileri Birliğine bağlı bir üretici, Türkiye’nin besilik hayvana ihtiyacı olmadığını, ancak kaliteli, et verimi yüksek ırkların gelmesine de itiraz etmeyeceklerini vurguladı.

Adının açıklanmasını istemeyen besici bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“Et üretimi kaliteli ırklar, besicilik için ithal edilecekse gelsin, aksi takdirde Türkiye’nin besilik hayvana ihtiyacı yok. Kilo verimi yüksek olmayan hayvanlardan zaten yeteri kadar var. Özellikle Uruguay ve Arjantin hayvanlarının gelmesine gerek yok çünkü et verimleri çok düşük.

Ancak Almanya, Fransa, Macaristan, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nin kaliteli ırklarına hiçbir itirazımız olmaz.”

 

Kaynak : Ajanslar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.