1. HABERLER

  2. KOBİ HABER

  3. Yenimahalleli 50 kadına sanayinin kapıları aralandı

Yenimahalleli 50 kadına sanayinin kapıları aralandı

Yenimahalle Belediyesi, OSTİM Sanayici ve İş Adamları Derneği (OSİAD) ile Hacettepe Üniversitesi iş birliğinde 50 kadın meslek sahibi oldu.

A+A-

Yenimahalle Belediyesince OSTİM Sanayici ve İş Adamları Derneği (OSİAD) ile Hacettepe Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilen dezavantajlı kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmesi için hayata geçirilen “Şiddet Mağduru Kadınların Sosyo-Ekonomik Destek Sistemlerinin Geliştirilmesi” projesi tamamlandı. Proje kapsamında kaynakçılık, plastik enjeksiyon ve lojistik alanlarında eğitim alan 50 kadın düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

 

Yenimahalle Belediyesi’nin şiddet mağduru kadınların yeniden hayata tutunması için başlatılan her projede yer aldığını anlatan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Kadına uzatılan el, insanlığa uzatılan eldir. Allah kadın ve erkeği eşit yaratmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de daha Avrupa’da hakları verilmemişken Türkiye’de kadına seçme seçilme hakkını vererek, medeni kanunu getirerek 1923’lerde bizleri eşit yurttaş yapmıştır. Ama bugün Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yaklaştığımız bir dönemde hala kadına şiddet, kadına taciz var ve artıyor. Kadını çalışma hayatından uzak tutmak isteyen bir zihniyet maalesef var. Belediyecilik sadece yol yapmak çöp toplamak değil. Toplumumuzu el birliğiyle eğitmeli, kadınlarımıza, kızlarımıza sahip çıkmalı ve her zaman iyi birer örnek olmalıyız” ifadelerinde bulundu.


 

"Kadınlarımız gülsünler, hayal kurabilsinler, geleceğe sarılabilsinler"

 

Projeye destek olan herkese tek tek teşekkür eden OSİAD Başkanı Ahmet Kurt da “Türkiye’nin en önemli konularından biri olan kadına şiddet konusunda da sorumluluk aldık ve alnımızın akıyla çalışmayı bitirdik. Bir kadını değiştirmek, bir hayatı değiştirmek demektir. Bir hayatı değiştirmek de bir ülkeyi ve dünyayı değiştirmek sözünün gerçekliğine inanıyoruz. Bu projemizle bizler de birkaç hayat kurtarırken, aynı zaman ülkemizin utanç tablolarından birini tersine çevirmek istedik. İstiyoruz ki kadınlarımız gülsünler, hayal kurabilsinler, geleceğe sarılabilsinler. Eğer onlara hayallerini verebildiysek bizden daha mutlusu yoktur” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından 15 kadın erkek işi denilen kaynakçılıkta, 20 kadın lojistikte, 15 kadın da plastik enjeksiyon alanlarında sertifikalarını tek tek aldı. Sertifikalarını alan kadınlar İŞKUR desteğiyle firmalarda istihdam edilecek. Kadınların çoğunlukla erkeklerin yer aldığı sanayide istihdam edilmesiyle çalışma ortamına kadın nezaketi de gelecek. Yenimahalle Belediyesi ayrıca şiddet mağduru kadınların çocukları için bir kreş inşa ederek kadınların gözünün arkada kalmamasını sağlayacak. Kreş tamamlanana kadar ise çocuklar Yenimahalle Belediyesi’nin öngördüğü kreşlerden yararlanmaya devam edecek.

 

Yenimahalle Başkanı Fethi Yaşar ve OSİAD Başkanı Ahmet Kurt’un ev sahipliğinde düzenlenen sertifika törenine, Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, İÇASİFED Başkanı Mehmet Akyürek, Ostim Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı Başkanı İbrahim Karakoç, Yenimahalle Kent Konseyi Başkanı Atila Çınar, Çalışma Bakanlığı temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

 

http://www.iha.com.tr/ankara-haberleri/yenimahalleli-50-kadina-sanayinin-kapilari-aralandi-ankara-1766498/

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.