1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tüketici, şikayetini oturduğu yerden yapmayı sevdi

Tüketici, şikayetini oturduğu yerden yapmayı sevdi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, vatandaşların tüketici hakem heyetlerine başvuruyu kolaylaştıran düzenlemesinin ardından online başvuru bir ayda yüzde 121 arttı - Bir ay içinde yeni sistemle 3 bin 360 başvuru yapıldı.

A+A-

ANKARA (AA)

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının,  vatandaşların tüketici hakem heyetlerine evrak teslim etmeden, ev ya da iş  yerlerinden online başvuru yapmasına imkan veren düzenlemesi yoğun ilgi gördü.  Uygulamanın yürürlüğe girmesinin üzerinden bir ay geçerken, bu sürede başvuru  sayısı yüzde 121 artarak 2 bin 786'dan 6 bin 146 adede yükseldi.


Eski yönetmelikte, tüketici hakem heyetlerine, şahsen, avukat  aracılığıyla, posta yoluyla veya e-devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi  (TÜBİS) ile başvuru yapılırken, elektronik imzası olmayıp e-Devlet üzerinden  başvuru yapan vatandaşların, 15 gün içinde ıslak imzalı başvuru formu ve ilgili  evrakı teslim etmesi gerekiyordu.Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, 11 Ağustos'ta Tüketici Hakem Heyetleri  Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı ve vatandaşların, heyete başvuru şartları  önemli ölçüde kolaylaştırıldı.

Yeni düzenleme ile 15 gün içinde evrak teslim etme yükümlülüğü ortadan  kaldırıldı. Tüketiciler, bilgisayar, tablet ya da cep telefonlarından e-Devlet  kapısı üzerinden TÜBİS’e başvurularını yaparak şikayete ilişkin belgelerini  yükleyebilme imkanına kavuştu. Değişiklik ile birlikte e-Devlet kapısı üzerinden  başvuru yapılması yeterli oluyor.

Tüketici hakem heyetlerine ıslak imzalı evrak teslim etme şartını  kaldıran düzenleme bir ayını doldurdu. Elektronik ortamda bir aylık dönem sonunda  yapılan başvuru sayısı 2 bin 786'dan 6 bin 146'ya yükseldi. Böylece, online  başvuru sayısı yüzde 121 artış gösterdi. Bir ayda yeni sistem ile yapılan başvuru  sayısı 3 bin 360 oldu.

8 AYDA 363 BİN BAŞVURU

Bakanlık verilerine göre, tüketici hakem heyetlerine bu yılın 8 ayında  363 bin 474 başvuru yapıldı. Sektörel bazda bakıldığında en fazla başvurunun 181  bin 181 ile finansal hizmetler alanında geldiği görüldü. Bu sektörü, 118 bin 363  başvuruyla perakende ticaret izledi. Abonelik hizmetlerine ilişkin 26 bin 144,  ulaşım, eğitim ve sağlık hizmetlerine 6 bin 179, turizm hizmetlerine 2 bin 390,  diğer hizmetlere yönelik de 29 bin 217 başvuru yapıldı.

 

http://www.milliyet.com.tr/tuketici-sikayetini-oturdugu-ekonomi-2521065/

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.