1. HABERLER

  2. KOBİ HABER

  3. OSTİM Başkanı Aydın: Yerli üretim yapmadığımız sürece özgür değiliz

OSTİM Başkanı Aydın: Yerli üretim yapmadığımız sürece özgür değiliz

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, ''Yerli üretim yapmadığımız sürece özgür değiliz. Son günlerde ülke olarak savunma sanayiye yöneldik.

A+A-

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, ''Yerli üretim yapmadığımız sürece özgür değiliz. Son günlerde ülke olarak savunma sanayiye yöneldik. Tankı, motoru üretmeden bu coğrafyalarda bize özgürlük yok. Hepimiz bir araya gelip çaba sarf etmeliyiz'' dedi.

Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Kulübü tarafından Hamit Çepni Konferans Salonunda 'Milli Sanayi'nin Kalesi OSTİM ve Türkiye'deki Raylı Ulaşım Sektörü' konulu konferans düzenlendi. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Türkiye'de raylı sistemler ulaşımının gelişmesi için Anadolu raylı ulaşım sistemleri kümelenmesinin tek başına yetersiz kaldığını vurgulayan Aydın, üniversitelerin ve kamu kuruluşlarının bu konuda destek olması gerektiğini söyledi. Üniversite ve kamu kuruluşlarının desteğiyle raylı sistemler ulaşımının dünyadaki bütün firmalarla rekabet edecek hale gelebileceğini aktaran Aydın, diğer üniversitelerle yaptıkları sanayi iş birliklerini anlattı. Karabük Üniversitesi öğrencilerine her zaman destek olacaklarını söyleyen Orhan Aydın, artık Karabük Üniversitesi'nin de sanayi iş birliği ortağı olduğuna dikkat çekti.
YERLİ ÜRETİM YAPMADIĞIMIZ SÜRECE ÖZGÜR OLAMAYIZ
Her sektörde yerli üretim yapılması gerektiğini belirten Aydın şöyle dedi:
''Bunu başarmak şu an burada olan akademisyenlerin öğrencilerin elinde. Başaran insanlar da aynı kitaplara, aynı donanımlara sahip yeter ki isteyelim, başarmak için çaba gösterelim. Yerli üretim yapmadığımız sürece özgür değiliz. Son günlerde ülke olarak savunma sanayiye yöneldik. Tankı, motoru üretmeden bu coğrafyalarda bize özgürlük yok. Hepimiz bir araya gelip çaba sarf etmeliyiz"
Aydın, yerli otomobil üretimi için her ilin talepte bulunduğunu fakat ekonomik koşulların bu durumu belirlediğini aktararak, Karabük'ün bu durumdan pay alabileceğini, demir çelik fabrikasına sahip olmasının yerli üretime alt yapı sağlayacağı için büyük bir avantaj oluşturduğunu söyledi.
PEKTAŞ:RAYLI SİSTEMLER ULAŞIMINDA YERLİ ÜRETİMLE YÜZDE TASARRUF SAĞLANDI
Konferansın bir diğer konuşmacısı Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş ise Türkiye'de ve dünyada raylı sistemler hacmini değerlendirdi ve bu hacmin her geçen yıl artış gösterdiğini belirtti. Pektaş raylı sistemler hacminin 2009 ve 2011 yılları arasında 149 milyar Euro, 2011 ile 2013 yılları arasında 150 milyar Euro, 2017 ile 2019 yılları arasında 176 milyar Euro, 2019 ile 2021 yılları arasında ise 185 milyar Euro'ya ulaşacağına vurgu yaptı. Pektaş, raylı sistemler bölümü mezunlarının bu alanda rahatça iş bulabileceğini de ifade etti ve 2023-2035 yıllarında Arus ve üyelerinin pazara damgasını vuracağını söyledi. Yerli üretime dikkat çeken Pektaş, "Raylı sistemler ulaşımında yerli üretim yapılmasaydı 700 milyon Euro döviz ödenecekti" diyerek yüzde 50 tasarruf sağlandığını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.