1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Oda kaydını sorgulayın

Oda kaydını sorgulayın

ANKESOB Başkanı Hüseyin Taklacı ve siteler esnafı, vergi kaydı olmadan mobilyacılık yapanlara karşı vatandaşı uyardı “Mobilya alırken ve yaptırırken vergi kaydı ve oda kaydının olup olmadığı sorun, mağdur olmayın” dedi

A+A-

 

Siteler 20 bin civarında işletmesi ve 150 binin üstünde istihdamı ile ülkemizin en önemli mobilya sanayi bölgelerinden ve katma değer ekonomilerinden biri. Ancak sağlamlığı ve kalitesi ile ün yapmış siteler mobilyasının son günlerde diğer sektörlerde korsan diye tabir edilen vergi denetimsiz üretim ve komisyonculuk yüzünden başı dertte. Özellikle pandemi döneminde işyerlerinden izinli olanların çoğalması sebebi ile artış gösteren vergisiz üretim, vergi mükellefi esnafına büyük zarar veriyor. Müşteri mağduriyetleri çoğaldı ve haksız rekabet arttı.

FATURA, VERGİ, ODA KAYDI YOK
Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı (ANKESOB) Hüseyin Taklacı, "Mobilyacılıkla alakası olmayan ya da bu mesleğe hasbel kader emek vermiş ancak şimdi başka mesleklerde çalışan kişiler, vatandaşlardan mutfak, vestiyer gibi özellikle özel ölçülü işler alıp satmaya çalışıyorlar, aldığı işi kâğıt üzerinde çizerek fason kesim yapan yerlerde ölçülerine uygun kestirip, müşterinin evine kurulum yapmaya çalışıyorlar. Müşteri vergi kaydını kontrol etmemiş esnaf zannedip biraz da hesaplı olduğunu düşünerek iş yaptırmış, ancak ya teslim olmamış ya eksik ya da ayıplı ürün satışı yapılmış mağdur olmuş. Sipariş fişi yok, tahsilât makbuzu yok, fatura yok, vergi yok, oda kaydı yok. Müşteriler tarafından bu kayıtsız esnaflardan yoğun bir şekilde şikâyet mevcut. Bu tür iş yapanlar vatandaşı mağdur etmekte, ülke ekonomisine büyük zarar vermekte ve yıllardır sağlamlığı ve kalitesi ile ün yapmış siteler markasını zedelemektedir" diye konuştu.

BUNLAR MALİYEYE BİLDİRİLMELİ
Taklacı, "Senelerdir ahilik kültürünün vermiş olduğu birikimle tüm yasal yükümlülükleri yerine getirerek müşterisini veli nimeti sayan, yıllar sonra bile yaptığı ürünün arkasında sapasağlam duran, ustalıkları ile dünyayı kıskandıran esnaf ve sanatkârlarımız bu tür satışlardan büyük rahatsızlık duymaktadır. Bu denetimsizliğe bir son verilmeli, bu tür iş yapanlar maliyeye bildirilmeli ve haksız kazancın önüne geçilmeli, ayrıca vatandaşlarımız mobilya yaptırırken vergi kaydı ve oda kaydı sormalı, sicil numaralarını öğrenip odamızdan işletme hakkında bilgi alarak iş yaptırmalıdırlar" dedi.

Esnaf alışveriş yapacak vatandaşı uyarıyor
30 yıldır esnaflık yapan Ali Alpaslan, " İnternetten alışveriş tüketicilerin firmaların kayıtlarına ulaşmalarını istiyorum. Vergi kaydı var mı, odaya üye mi. Kayıtları olup olmadığını araştırsınlar. Alışveriş yaptıkları yerin ürünün arkasında durup durmadıklarını bilmeleri lazım. Gerekirse alışveriş yaptıkları yeri sorgulatsınlar. Böyle bir firma var mı yok mu? Mağazalarda satılan rakamlar güncel fiyatlar. Ama internette ucuz ürün gördükleri anda şüphelenmeleri gerekiyor" diye konuştu.

Araştırmaları gerekiyor
40 yıldır esnaflık yapan Ufuk Şener, "Sitelerde son günlerde çıkan müşteri memnuniyetsizliği, tedariklerin geç olduğu ile alakalı amacı kötüye kullanan üreticiler çıktı. 3-5 kişiyi koca siteye mal etmemek gerekir. Bu Sitelerde değil başka yerlerde başka sektörlerde de çıkmıştır. Müşterilere sosyal medya ve bazı internet sitelerinden mobilya almaları cazip geliyor. Ama bunu araştırmaları gerekiyor. Yetkililere mutlaka sormaları gerekiyor. Mağduriyet yaşamamaları için oda kaydı, kurum kartı sorsunlar" dedi

Mobilyacılar odasından esnaf bilgisi alabilirler
46 yıllık esnaflık yapan Cevdet Sezen, "Sitelerde imalatçı olarak çalışıyoruz. Sitelerden mobilya almak isteyen tüketicilerimiz her aradığı uygun ve kaliteli mobilyaları rahatlıkla bulabilirler. Alışveriş yapmadan önce vatandaşlar araştırsın. Şüphe duyduğu esnaflara iş yaptırmadın. Oda kaydı, vergi mükellefi gibi kayıtları olup olmadığını sorsun. Sipariş verdiği ürünü alacağından şüphe duyuyorsa mobilyacılar odasını arayıp o esnaf hakkında bilgi alabilir. Sitelerde 15 bin esnaf var. Her yerde çürük elmalar çıkabiliyor" ifadelerini kullandı.

https://www.sabah.com.tr/ankara-baskent/2020/10/06/oda-kaydini-sorgulayin
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.