1. HABERLER

  2. KOBİ HABER

  3. Küçük işletmelere büyük destek

Küçük işletmelere büyük destek

Metro Türkiye Öncülüğünde Hayata Geçirilen “Küçük İşletmem İçin” Projesi, Ankara’daki işletmelere can suyu oldu

A+A-

Metro Türkiye'nin pandemi sürecinden etkilenen yeme-içme sektöründeki küçük işletmelere can suyu olmak üzere başlattığı ve iş ortakları ile büyüttüğü "Küçük İşletmem İçin" projesi kapsamında Ankara'da destek alan pastaneden kebapçıya dürümcüden mantıcıya 107 işletmeye ürün ve hizmetler teslim edildi. Metro Türkiye'nin koronavirüs salgınından etkilenen yeme-içme sektöründeki küçük işletmeleri desteklemek üzere 29 Nisan'da başlattığı "Küçük İşletmem İçin" projesinde tüm teslimatlar tamamlandı. Türkiye genelinde 4bin 500'e yakın işletmenin başvurduğu proje kapsamında başvuru şartlarını karşılayan toplam 1.500 işletme ürün ve hizmet desteği alıyor. Projeden faydalanan Ankara'daki ve çevre illerdeki 107 işletmeye de işletme başına 5.000 TL ürün ve hizmet desteği ulaştırıldı. Böylece hem Ankara tava, Ankara simidi, Beypazarı güveci gibi yerel lezzetleri sunan işletmelere destek sağlandı hem de yerel ekonomiye katkıda bulunuldu.

ANKARALI ESNAF MEMNUN
Proje kapsamında ürün ve hizmet desteği alan Ankara Cennet Bahçesi'nin sahibi Celal Şaşmaz, "Pandemi döneminde çoğu esnafın yaptığı gibi biz de maalesef 2 ay süreyle işletmemizi kapatmak zorunda kaldık. Uzun yıllardır birlikte çalıştığımız ve adeta bir aile gibi olduğumuz Metro Türkiye'nin bu süreçte yanımızda olması bize çok büyük bir motivasyon kaynağı oldu. Özellikle gıda desteği, kapalı döneminden sonra açıldığımızda bize ciddi bir fayda sağladı. Metro Türkiye'nin bu gurur ve onur verici davranışından ötürü büyük mutluluk duyduk." şeklinde konuşurken Ankara Goka Restoran'ın sahibi Ramazan Küçüksakal ise "Pandemi sürecinde işletmemizi kapatmıştık, açtığımızda ise insanlar biraz temkinli olduğu için zorlanıyorduk. Metro Türkiye'nin bu desteği bizim için çok önemli bir kaynak oldu. Kendilerine çok teşekkür ederim" dedi. Projeyle birlikte, pandemi nedeniyle zor bir süreçten geçen küçük işletmelere katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten Metro Türkiye Bölge Müdürü Meltem Boran, "Metro Türkiye olarak dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladığımız bu dönemde, iş ortaklarımızla el ele vererek #kücükisletmemicin hareketini başlattık. Bu proje ile yeme-içme sektöründeki küçük işletmelerin bulundukları zor durum ile ilgili kamuoyunda bir farkındalık yaratmayı amaçladık ve yardıma hazır kurumlarla yardıma ihtiyaç duyan işletmeleri ortak bir platformda buluşturduk. Böylece, tüm Türkiye'de dolaylı olarak 10 bin sektör emekçisinin işlerini devam ettirebilmelerine ve 3 milyar TL'lik yerel ekonominin canlandırılmasına destek verilirken Ankara'daki 107 işletmeye de can suyu olacak yardım sağlandı. Ankara tava, Ankara simidi, Beypazarı güveci gibi yerel lezzetlerin korunmasına ve devamlılığına da katkıda bulunuldu. Herkes mahallesindeki küçük işletmeleri ziyaret ederek bu zorlu dönemde onlara destek verebilir. Küçük gibi görünen bireysel katkılarımız yerel ekonomiye önemli bir katkı sağlıyor" dedi.

TÜRKİYE'DE 8 MİLYON TL DEĞERİNDE DESTEK
METRO Türkiye'nin 500 işletmeye ürün bağışı yaparak Gıda Kurtarma Derneği ve Dude Table iş birliğinde başlattığı Küçük İşletmem İçin projesi, ana partner Coca-Cola ile birlikte Unilever Food Solutions, Pepsico, P&G, Barilla, Orkide Yağ, Altınmarka, Reis Gıda, Dimes Türkiye, Upfield, Bursa Pazarı, Hekimoğlu Un, Dardanel ve Mikro Yazılım'ın da destekleriyle bir iyilik hareketine dönüştü. Türkiye genelinde destekten yararlanan 1.500 işletme "Mutfağa Dönüş" sürecinde kendi bütçelerini kira bedeli, fatura giderleri, personel ödemesi gibi diğer harcamalara yönlendirebilme imkânı buldu. Üç ayda toplanan ürün ve hizmet desteği 8 milyon TL'yi buldu, 10 binden fazla çalışanın ise istihdamı korundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.