1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Helal ürün HAK'tan sorulacak

Helal ürün HAK'tan sorulacak

Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Bakanlar Kurulunun son toplantısında Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Kuruluş Kanun Taslağı'na ilişkin sunum yaptık ve düzenlemenin imzaya açılmasına karar verildi" dedi.

A+A-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,  Bakanlar Kurulunun son toplantısında Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Kuruluş  Kanun Taslağı'na ilişkin sunum yaptıklarını ve söz konusu düzenlemenin imzaya  açılmasına karar verildiğini belirterek, "HAK, helal ürün belgelendirmesi ve  akreditasyonu alanında ülkemizin 'merkez' konumunu güçlendirecek, Türkiye'nin bu  alandaki kural koyucu ve yön belirleyici özelliğini belirginleştirecek." dedi.


Helal ürün belgelendirmesi hususunda İslamdünyasında çok başlılık  bulunduğuna işaret eden Zeybekci, İslam ülkeleri arasındaki farklı uygulamaların  ticaretin gelişmesinin de önüne geçtiğini anlattı.Zeybekci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya ticaretinde  standartların, denetim ve kalitenin her zamankinden daha önemli hale geldiğini  ancak 1,8 milyar Müslümanın helal ürün ihtiyacına ilişkin belgelendirmenin henüz  küresel çapta tamamlanamadığını söyledi.

Helal belgelendirme konusunda 2010 yılında Türkiye öncülüğünde İslam  İşbirliği Teşkilatı (İİT) çatısı altında önemli adımlar atıldığını dile getiren  Zeybekci, "Helal Gıda Standardı" ve "Helal Akreditasyon Standardı"nın İİT  bünyesinde kabul edildiğini, merkezi Türkiye olan İslam Ülkeleri Standartlar ve  Metroloji Enstitüsünün (SMIIC) kurulduğunu ve uluslararası bu teşkilatın üye  sayısının 36'ya yükseltildiğini bildirdi.

"YAKLAŞIK 1,2 TRİLYON DOLARLIK POTANSİYEL"

Zeybekci, helal standardı kadar, helal belgeli ürünlere güven temini  ve belgelerin karşılıklı tanınmasına zemin oluşturması açısından helal  akreditasyon sisteminin önem arz ettiğini, bu bağlamda Türkiye'nin helal  belgelendirmesi ve akreditasyonu konusundaki merkez konumunu güçlendirecek bir  kuruluşa ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Bu çerçevede Ekonomi Bakanlığınca "HAK Kuruluş Kanun Taslağı"  hazırlandığını ve Temmuzayında Başbakanlığa sevk edildiğini belirten Zeybekci,  hafta başında Bakanlar Kurulunda da bu konuda sunum yaptıklarını ve düzenlemenin  imzaya açılmasına karar verildiğini söyledi.

Bakan Zeybekci, şunları kaydetti: "HAK, ülkemizin helal belgelendirmesi ve akreditasyon alanındaki  merkez konumunu güçlendirecek, Türkiye'nin bu alandaki kural koyucu ve yön  belirleyici özelliğini belirginleştirecek. bugün dünya genelinde yaklaşık 1,2  trilyon dolarlık helal gıda potansiyeli mevcut ve her sene hızla artıyor.  Kozmetik, eczacılık ve diğer pek çok ürünü dahil ettiğimizde küresel helal ürün  potansiyeli 3,9 trilyon dolara ulaşıyor.  Türkiye, İslam ülkeleri arasında en  büyük üretim merkezi olma özelliği taşıyor. Bu nedenle de küresel helal ürün  pazarından azami derecede istifade etmemiz gerekiyor. İslam ülkeleri arasında,  kültür coğrafyamızda, trendleri ve tüketim alışkanlıklarını önümüzdeki dönemde  Türkiye'nin belirlemesini hedefliyoruz. Bu nedenle helal ürün pazarındaki 3,9  trilyon dolarlık potansiyele kayıtsız kalmayacağız, bu konuda öncü olacağız."

 

http://www.milliyet.com.tr/helal-urun-hak-tan-sorulacak-ekonomi-2521062/

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.