1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. ATO Başkanı Baran Erasmus + Öğrencilerini Konuk Etti

ATO Başkanı Baran Erasmus + Öğrencilerini Konuk Etti

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından uygulanan Erasmus Plus Programı kapsamında HERDEM Toplumsal ve Kültürel Değerleri Yaşatma Derneği’nin uygulayıcısı olduğu “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Koru

A+A-

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından uygulanan Erasmus Plus Programı kapsamında HERDEM Toplumsal ve Kültürel Değerleri Yaşatma Derneği’nin uygulayıcısı olduğu “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması ve Transferi” projesi ile Mısır, Filistin, İngiltere, Macaristan ve Litvanya’dan Türkiye’ye gelen gençleri akşam yemeğinde konuk etti.

 

Öğrencilere hitaben bir konuşma yapan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye’nin zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu söyledi.  Ülkedeki her yörenin kendine has kültürü ve ürünlerinin mevcut olduğunu bildiren Baran, “Telkâri gümüş işlemeciliğinden, cam üflemeye varıncaya kadar sadece Ankara’mıza özgü olan 30  kültürel miras envanterimiz var.  Bunların içinde Ahilik geleneğimiz var ki sadece onu anlatmak günler alır. Ahilik Teşkilatı, akıl, bilim, ahlak prensipleriyle çalışan, dayanışma, sevgi, saygı, hoşgörü, adalet bilinci taşıyan esnaf ve sanatkârlar yetiştirdi” dedi.

 

         -KÜLTÜREL DEĞERLER GEÇMİŞ VE GELECEKLE BAĞ KURUYOR-

 

         Türk halkının ülkeye gelen herkesi misafir olarak gördüğünü, evini, sofrasını ve gönlünü açtığını anlatan Baran, “Kültürel miras derken paradan çok daha değerli bir olgudan bahsediyoruz. Kültür, değerler ve gelenekleri barındıran, tarihimizi ve kimliğimizi, geçmiş, bugün ve gelecekle bağımızı ifade ediyor. Sizler ülkemize gerçekleştirdiğiniz bu ziyarette kültürel değerlerimizle de temas kurdunuz ve kuracaksınız. Burada edindiğiniz izlenimler hayatınız boyunca hatıralarınızda yer alacak. İlerleyen yıllarda ticaretten sanata hayatın her aşamasında ülkeler arası diyaloglar söz konusu olduğunda Türkiye’yi hatırlayacaksınız. Belki bir şekilde bağ kurulmasına vesile olacaksınız” diye konuştu.

 

ATO’da gerçekleştirilen programa, 5 ülkeden gelen gençlere ev sahipliği yapan Türk gençleri ile Türkiye Ulusal Ajansı’nın Erasmus Plus Gençlik Hareketlilik Koordinatörü Dr. Kemal Başçı, Proje Koordinatörü Gamze Özdemir ve HERDEM Dernek Başkanı Funda Zahide Öztürk katıldı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.