1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. AMATEM’le yeşeren hayatlar

AMATEM’le yeşeren hayatlar

Yaşları 18, 20, 40… Hepsinin derdi ortak; madde bağımlılığından kurtulmak... Her şeylerini kaybetmiş olsalar da onlar şimdi Ankara ‘AMATEM’de yeniden doğuyorlar

A+A-

Uyuşturucu madde ve alkol bağımlılığıyla mücadelede Ankara'da bir ilk yaşanıyor. Pilot olarak Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından başlatılan "AMATEM Atölyeleri" ile bağımlılar, öğrenerek ve çeşitli beceriler kazanarak iyileşiyorlar. Türkiye'nin dört bir yanından gelen hastalar hem tedavi oluyor hem de resim, ahşap, tarım, seramik, örgü ve pastacılık atölyelerinde üreterek içinde yaşadıkları topluma katkı sunmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

TÜRKİYE'DE BİR İLK
?Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat takip ettiği ve hükümet politikası haline gelen uyuşturucu ile mücadelede Ankara'da ilk olma özelliği taşıyan çalışma hayata geçirildi. Ankara Numune Hastanesi tarafından AMATEM'de açılan kurslarla artık bağımlılar üreterek öğreniyor, rehabilite oluyorlar. 2004'ten bu yana başkentte hizmet veren Numune AMATEM'de, 30 bin hastaya ayaktan, 700'üne de yatışlı tedavi veriliyor. 'İş-uğraş-meslek edindirme kurslarında' onlarca hasta resim, seramik yapıyor, meyve yetiştiriyor ve en önemlisi de hayatın izinde iyileşiyor. Bağımlılar, ilaçsız, üreterek hem iyileşiyor hem de meslek sahibi oluyorlar. Pilot olarak başkent Ankara'da hayata geçirilen örnek projenin önümüzdeki dönemlerde Türkiye'nin birçok ilinde hayata geçirileceği çalışmalar arasında bulunuyor.

BAĞIMLILAR MEMNUN
Öte yandan sadece bağımlılardan oluşan ve 7 alanda verilen kurslara katılan bağımlılar ise uygulanan yöntemden oldukça memnun. Günlerinin önemli bir kısmını atölyelerde öğrenerek, üreterek geçiriyorlar. Kimi tablolar yapıyor, kimi heykeller, kimi de koca bir arazide meyveler, sebzeler yetiştiriyor. Adeta toprağa umut ekiyor, sağlıklı yaşam biçiyorlar. Her yaştan onlarca bağımlı, kurslara büyük bir ilgiyle katılıyor. Sigara, uyuşturucu madde ve alkol ürünleri ile hayatları kararan bağımlılar, ürettiklerini sergiliyor ve satıyorlar. Üç aşamalı bir tedavinin uygulandığı AMATEM'de meslek kursları rehabilitasyonun en önemli kısmı. Onlarca uzman ve eğiticinin hizmet verdiği AMATEM'deki hastaların yüzde 40'ı şehir dışından, bazıları ise yurt dışından geliyor.

SONRAKİ AŞAMA OSTİM'DE İSTİHDAM
?Uyuşturucu ile mücadeleye büyük bir darbe indirecek bu yöntemle büyük bir başarıya imza atan Numune Hastanesi bununla da kalmayacak. İlgili bakanlıklarla gerekli görüşmelerin tamamlandığını belirten hastane yönetimi, bu kurslar aracılığıyla rehabilite olanların ilerleyen aşamada OSTİM'de 12 dönümlük bir araziye kurulacak iş sahasında istihdam edileceğini ifade etti. 4 yıl önce tohumları atılan ve yakın zamanda hizmete girecek olan bu çalışma sahası ile bağımlılar artık ekonomiye katkı da sunacak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.